Magazin

Nije lako kao što se čini: Stručnjak objašnjava kako pravilno složiti suđe u mašinu za pranje

Jedan kućni poslić kog mnogi izbjegavaju i niko mu se ne raduje jeste pranje suđa. Srećom po te ljude, mašine za pranje posuđa priskočile su u pomoć.

Mašina za pranje suđa
FOTO: SRPSKAINFO

Ali, ispostavilo se da mnogi od nas ne znaju da postoji ispravan način pakovanja prljavog posuđa u mašinu.

Britanski zaštitnik potrošača je objavio vodič od 11 koraka o tome kako da pravilno napunite mašinu za pranje suđa. Od toga da se osigura da vaši tanjiri budu okrenuti prema sredini, do miješanja tanjira i činija, ispostavlja se da ste vjerovatno sve vrijeme to radili pogrešno.

– Način na koji punite svoju mašinu za pranje suđa može značajno uticati na efikasnost njenog pranja, posebno kod većih predmeta i onih sa tvrdokornim mrljama – navode stručnjaci.

Nemojte ispirati tanjire

Suprotno popularnom vjerovanju, stručnjaci savjetuju da ne ispirate tanjire prije nego što ih stavite u mašinu za pranje sudova, već je dovoljno da samo skinete veće ostatke hrane kako bi mašina najbolje odradila posao.

Većina programa za pranje sudova će prethodno isprati suđe, tako da nije potrebno da ga držite pod slavinom – to je gubitak vode, kako tvrde oni.

Pobrinite se da su svi tanjiri okrenuti prema sredini

Još jedan savjet jeste da prljava strana svakog tanjira bude okrenuta prema sredini fioke mašine za pranje sudova.

Mlaz vode iz mašine za pranje sudova izlazi kao prskalica, pa se pobrinite da ne bude blokiran ili okrenut na drugu stranu.

Nemojte pretrpavati mašinu

Iako možda želite da ubacite sve prljave tanjire odjednom, ekspert kaže da je važno da ne pretrpavate mašinu za pranje sudova. Držanje do prostora koji je predviđen u fiokama za sudove i korpama za pribor je dobra ideja, a pretrpavanje mašine otežaće da se sve očisti.

Miješajte tanjire i činije

Umjesto da slažete tanjire na jednom kraju, a činije na drugom, savjetuje se da je najbolje da pomiješate svoje posude u mašini sa ostalim sudovima.

– Ostavljanje prostora između suđa i pribora za jelo omogućava da voda i deterdžent ravnomjerno cirkulišu. Možete čak pokušati da naizmjenično stavite veće i manje tanjire jedne pored drugih da biste pomogli u tome.

Pročitajte još

Pobrinite se da su činije okrenute na dole

Koliko god očigledno zvučalo, pobrinite se da su vaše činije okrenute na dole, inače ćete otvoriti mašinu i naći ih pune vode.

Stavite velike predmete pozadi i sa strane

Bilo da je u pitanju tepsija ili činija za voće, pobrinite se da stavite velike predmete na pozadinu i strane mašine za pranje sudova. Ovo će osigurati da ne blokiraju protok vode i deterdženta, sprečavajući da se drugo suđe ne opere.

Koristite podesive fioke za velike predmete

Ako vaša mašina za pranje sudova ima podesivu gornju fioku, ovo može biti korisno za stavljanje većih predmeta ili vinskih čaša sa dugim drškama. Da biste provjerili da li vaša mašina ima fioku koja može da se podiže ili spušta, potražite mehanizam sa polugom sa strane. Neke koriste i sistem sa šinama koji zahtijeva da se korpa ukloni i šine podešavaju.

Stavite tepsije na donju fioku

Tepsije je najbolje staviti na donju fioku gdje je pritisak vode i temperatura najviša. Neke mašine za pranje sudova imaju zaseban mlaz za teže poslove kao što je ovaj.

Ređajte čaše sa strane, a šolje u sredinu

Iako bi sve šolje i čaše trebalo da idu na gornju fioku, okrenute na dole, savjetuje se da obratite pažnju na to gdje se postavljaju različiti predmeti. Stavite čaše duž bočnih nosača ako je moguće, jer je mlaz vode ovdje blaži. Šolje i šoljice mogu ići u sredinu, kažu.

Plastične predmete stavite na gornju fioku

Da biste zaštitili plastične predmete, strunjak savjetuje da ih stavite samo u gornju fioku, piše Ona.rs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu