Upitana da prokomentariše zajedničku izjava članica Savjeta bezbjednosti UN, Cvijanović je rekla da se Republika Srpska slaže kada je riječ o zaštiti teritorijalnog integriteta i poziva na poštovanje Dejtonskog sporazuma, konsenzusa pri odlučivanju i rješavanju problema kroz dijalog.
– Uzgred rečeno, zato u izjavi Savjeta bezbjednosti tako i piše – naglasila je Cvijanović.
Na pitanje da prokomentariše izjavu ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovića u kojoj je predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika nazvao “bjeguncem od domaćeg zakonadavstva”, Cvijanović je odgovorila da što se tiče priče o bjeguncima, bjegunac im je Sakib Mahmuljin, a Konaković sigurno nije iskoristio nijedan svoj odlazak u inostranstvo da riješi pitanje njegovog povratka u zemlju i služenja izrečene kazne.
Pošto se Konaković u svom medijskom istupu poziva i na izjavu Marte Kos, koja je rekla da je “Dodik secesionista i da napada ustavni poredak BiH”, Cvijanović je istakla da treba reći da je ona vrlo i višestruko pogrešna.
– Prvo, zato što daje Konakoviću i njemu sličnim unitaristima navodno odriješene ruke da nastave da šire laži i razvaljuje spoljnu politiku BiH. Kao drugo, pogrešna je što separatistima naziva one koji ne ugrožavaju teritorijalni integritet. Usput rečeno, te koje naziva separatistima znaju i da čitaju pravo EU i tamo nigdje nisu našli da neki stranac i neizabrani pojedinac može da glumi da je parlament ili da je čak iznad parlamenta. Tamo piše upravo suprotno, da su demokratski izabrane institucije te koje rade posao, a ne strani diktatori – pojasnila je Cvijanović.
Uostalom, ukazala je ona, nijednog zakona traženog na EU putu, ne bi bilo bez Milorada Dodika i SNSD.
– Sad imaju priliku da nađu druge sagovornike, sa svojim izbornim kapacitetom jednakim političkom patuljku – konstatovala je Cvijanović, koja je i potpredsjednik SNSD.
Konačno, dodala je ona, izjava Marte Kos pogrešna je i što tvrdi da 50 odsto stanovništva podržava put ka EU.
– Taj procenat je veći, ali ne žele tamo da se kreću sa Kristijanom Šmitom već sa Delegacijom EU. Dakle, ne sa Kristijanom Šmitom jer je on dodatno kontaminirao pravosuđe, i učinio da se BiH dodatno odmakne od onog što se zove pravna država, a EU se nije baš nešto pretrgla da tu stvar dovede u red – istakla je Cvijanović.
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva je rekla da slika i prilika današnje EU je to što njeni zvaničnici nepoželjnim sagovornikom proglašavaju demokratski izabranog lidera, ali ne i nelegalnog i neizabranog stranca koji u BiH glumi kolonijalnog upravnika.
– Ali, ja sam, ipak, stara škola, kad je riječ o evropskim integracijama, pa možda ne razumijem šta je nova škola od tog procesa učinila. Nakon skoro 30 godina brutalne i nasilne akcije na provođenju radikalne izgradnje države drugačije od one koju je predvidio Dejtonski sporazum, dobro je da uopšte i možemo da se pozivamo na pravo ili pravnu državu – zaključila je Cvijanović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu