Ova stopa od 2,5 zaraženih uređaja na 1.000 skeniranja je mnogo veća nego što se ranije vjerovalo.
– Broj koji može izgledati mali, ali predstavlja ogromnu crvenu zastavu u svijetu mobilne bezbjednosti – rekla je kompanija.
Do sada se vjerovalo da su infekcije Pegazom veoma ograničene i da su ugroženi uređaji visokorizičnih ciljeva, kao što su politički aktivisti, vladini zvaničnici i novinari. Onda je u maju ove godine iVerify objavio javno dostupnu aplikaciju koja može da skenira bilo koji mobilni uređaj.
– Bez ijedne reklame, 2.500 naših korisnika je iskoristilo priliku da skenira svoje uređaje. Rezultati tih skeniranja potvrdili su ono što smo već pretpostavili: ako ga tražite, naći ćete ga. Otkrili smo sedam infekcija Pegazom – saopštila je kompanija.
Većina otkrivenih infekcija nije skorašnja. Jedna je od kraja 2023. na iOS-u 16.6, druga je iz novembra 2022. na iOS-u 15, a pet starijih infekcija datira iz 2021. i 2022. na iOS-u 14 i 15.
Pegaz je poznat po tome što radi u memoriji i što se sam briše, uklanjajući sve tragove svog prisustva. Zašto nije uspio da ukloni dokaze o prisustvu na analiziranim uređajima u ovom trenutku nije jasno.
Ipak, treba imati na umu da sz 2.500 korisnika koji su skenirali uređaje, i dalje ljudi za koje je veća vjerovatnoća da će biti na meti naprednog špijunskog softvera, s obzirom da su uopšte imali neku sumnju.
Pegaz, koji je razvila izraelska NSO grupa, koristi nepoznate ranjivosti za infekciju Androida i iOS-a, do koje dolazi bez interakcije korisnika (napad nultim klikom) poslije čega dobija potpunu kontrolu nad uređajem sa pristupom porukama, imejlovima, pozivima i fotografijama.
Zbog svoje invazivne prirode, Pegaz je redovno predmet analiza organizacija za zaštitu privatnosti i ljudskih prava. Pegaz se prodaje isključivo vladama a zbog špijuniranja korisnika mobilnih telefona, NSO grupa je bila u pravnom sporu sa Appleom i WhatsAppom. U međuvremenu, Apple je odustao od tužbe protiv proizvođača Pegaza, piše .
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu