Društvo

Nizak procenat preživljavanja: Evo šta su VJEŠTAČKA PLUĆA i kako pomažu najtežim kovid pacijentima

U Klinici intezivne medicine za nehirurške grane UKC RS na vještačkim plućima su četiri kovid pacijenta, a riječ je o mlađim i ljudima srednje životne dobi koji se bore sa najtežom formom ove opake bolesti i koji nisu vakcinisani.

Nizak procenat preživljavanja: Evo šta su VJEŠTAČKA PLUĆA i kako pomažu najtežim kovid pacijentima
FOTO: SHUTTERSTOCK

Najstariji među njima ima 43, a najmlađi 40 godina.

Aparat za ekstrakorporalnu membransku oksigenaciju (ECMO), takozvana vještačka pluća, posljednja su slamka spasa za one koji su imali tu nesreću da im se, kao posljedica kovida, razvije najteža klinička slika.

Princip rada

U suštini, preko ovog aparata ubacuju se kiseonik u krv, a izbacuju ugljen dioksid, baš kao što to čine i pluća. 

– ECMO nije nikakav lijek. Ovaj aparat je kao jedan most, na koji stavljamo pacijente nakon što smo sve ostalo probali. Najpre smo probali kiseonik, preko maske, pa preko aparata za visokoprotočni kiseonik. U prvom slučaju riječ je o protoku do 15 litara, a u drugom 60-70 litara kiseonika – objašnjava za Srpskainfo dr Danica Momčičević, šef Odeljenja intenzivnog liječenja za nehirurške grane.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Ako nema poboljšanja, ide se na neinvanzivnu ventilaciju, a u ovom slučaju pacijenti su na respiratoru, ali su svjesni i komuniciraju s ljekarima.

Pročitajte još

– Ako ni to ne pomaže, uspavate pacijenta i stavite ga na invanzivu ventilaciju. Posljednja slamka spasa je ECMO aparat. U tom slučaju, vi pacijentova pluća praktično ugasite. Stavite ih da minimalno rade, a njihovu ulogu preuzme jedna membrana, odnosno mali uređaj. Onda pacijentu plasirate dvije velike kanile. Preko jedne se izvlači krv i ide na tu membranu, koja ima ulogu pluća koja čiste našu krv. Čista krv preko druge kanile vraća se u organizam i tako kruži. To je cirkulacija van tijela – ističe dr Momčičević.

Transplantacija

Objašnjava da za to vrijeme pluća miruju.

– Dajete im šansu da se, uz ostalu terapiju, možda oporave. Svjetska statistika pokazuje da će od 100 pacijenata 10 preživjeti. Ako ne pomogne ni ECMO, teoretski još može da se uradi transplantacija pluća – ističe dr Momčičević.

Prema njenim riječima, sada na ECMO završavaju mlađi i ljudi srednje životne dobi koji nisu vakcinisani, dok su ranije dominirali stariji pacijenti sa komorbiditetima.

– Kako pandemija odmiče, starosna granica se spušta, pa su sada među najtežim pacijentima mlađi, nevakcinisani. Dosad nismo imali nijednog mladog pacijenta koji je bio životno ugrožen, a da je bio vakcinisan – poručuje dr Momčičević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije