Magazin

NJEGA ORHIDEJA ZA POČETNIKE Kada i kako ih presaditi, zalivati i izabrati pravu saksiju"

Orhideje su u posljednje vrijeme biljke koje se najčešće poklanjaju. Međutim, ako niste stručnjak za biljke, možda vas to neće previše obradovati jer su vrlo nežne i potrebna im je specifična briga.

orhideja
FOTO: MIKE DARGER /PIXABAY

Međutim, nema mjesta nervozi jer uz savjete za početnike vaša biljka može da vam krasi dom dugo vremena, a da izgleda kao kada ste je tek dobili. Ono što je takođe važno da znate, a drugačije je nego sa većinom biljaka, orhideju treba presaditi svake ili svake druge godine kako bi ostala zdrava.

Da vas ne bi hvatala panika kako se orhideja presađuje, donosimo vam rješenje korak po korak.

Znaci da treba da presadite orhideju

Da biste osigurali uspjeh, važno je pravo vrijeme presađivanja. Postoje tri glavna znaka na koja treba da obratite pažnju:

Prvo, ako vidite da bijelo korenje iskače između rupa u posudi znači da je biljka prerasla svoj dom i da je vrijeme da se premijesti.

Orhideja
FOTO: MANFRED RICHTER/PIXABAY

Drugo, presađivanje je potrebno kada mešavina zemlje počne da se raspada. Obogatite zemlju svakih nekoliko godina kako biste korenju dali vazduh koji je potreban.

Treći znak jeste čvrsto zamršeno korijenje. Normalan obrazac rasta jeste korenje koje se labavo uvija i preklapa, ali kada se čvrsto zapetlja pokazuje da je potrebno presađivanje.

Kada smije da se presadi orhideja

Nikada je nemojte presađivati dok cvjeta jer rizikujete da izgubite cvjetove. Najbolje doba za presađivanje je neposredno nakon što se završi cvetanje, obično u proleće.

Kakvu saksiju izabrati?

Nova saksija treba da bude za jednu veličinu veća od one iz koje presađujete. Možete potražiti i one koje su specijalno napravljene za orhideje jer imaju rupe sa svih strana što povećava cirkulaciju vazduha u korijenu.

Pročitajte još

Ako orhideja nije prerasla saksiju ali mešavina zemlje nije dobra, možete očistiti saksiju i ponovo je koristiti.

Materijal koji je potreban za presađivanje

Saksija

Mješavina za sađenje orhideje

Makaze

Alkohol

Drveni štapić

Rukavice

Posuda za zalivanje

Presađivanje orhideje korak po korak

Sterilizujte svoj alat za sađenje

Orhideje su vrlo podložne bolestima, stoga je važno da sterilizujete sve što dolazi u kontakt sa vašom biljkom tokom procesa presađivanja. Očistite baštenski alat, saksiju i ostale predmete koristeći alkohol.

Uklonite i pripremite orhideju

Obucite rukavice, a zatim pažljivo uklonite staru saksiju sa biljke i nežno obrišite korijen. Ako je potrebno, isperite korenje kako biste olakšali čišćenje. Upotrebite oštre, sterilizovane makaze da biste odstranili smeđe ili trule dijelove korijena.

orhideja
FOTO: ERWIN/PIXABAY

Napunite saksiju i stavite biljku

Na dno saksije stavite malu količinu mešavine za sađenje, a zatim postavite biljku tako da joj osnova bude gotovo na vrhu saksije. Listovi orhideje treba da budu u ravni sa ivicom saksije. Oko korijena dodajte još mješavine za orhideje.

Integracija korijena i zemlje

Koristite prste i drveni štapić ili čačkalicu da biste ravnomjerno rasporedili mešavinu zemlje između korena. Bitno je da orhideja bude stabilna i udobna u svojoj novoj saksiji.

Zalivanje

Temeljno natopite saksiju u sudoperi, koristeći kantu za zalivanje, dok voda ne počne da curi sa dna saksije. Nakon toga, sačekajte nedelju ili dve pre nego što ponovo zalivate biljku, prenosi Lepa i Srećna.

Briga o orhidejama poslije presađivanja

Voli jarko, indirektno svjetlo. Najbolji izbor su prozori okrenuti prema istoku. Temperatura koja joj najviše odgovara je 21-26 po danu i 15-16 po noći.

Hranite je đubrivom za orhideje prema uputstvima na pakovanju, a mješavina za saksiju treba da se osuši između zalivanja jer ne smijete preterivati sa vodom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu