Svijet

Njemačka čeka novu vlast:  CDU/CSU i SPD počeli pripremne razgovore o mogućoj koaliciji

Savez Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i Hrišćansko-socijalne unije (CSU) započeo je danas pripremne razgovore sa Socijaldemokratskom strankom (SPD) o mogućoj koaliciji u cilju formiranja vlade Njemačke.

Fridrih Merc proslavlja pobjedu na izborima u Njemačkoj
FOTO: HANNIBAL HANSCHKE/EPA

Pripremni sastanak se prvenstveno fokusira na utvrđivanje osnovnih smernica i vremenskog okvira za koalicione pregovore, koji bi trebalo da počnu sredinom iduće sedmice, prenosi Dojče vele (DW).

Predsjednik CDU i demohrišćanski kandidat za kancelara Fridrih Merc u više navrata je rekao da ne želi da gubi vrijeme i da namjerava da formira vladu do Uskrsa, 20. aprila, podsjeća DW.

Bivši potpredsjednik SPD Ralf Štegner naveo je da želi što brže pregovore i vladu koja funkcioniše, rekavši da se “ne može priuštiti višenedjeljno premišljanje, imajući u vidu globalnu situaciju”.

DW navodi da je jedno od najtežih pitanja u preliminarnim razgovorima Mercov zahtjev za odbijanje tražitelja azila na njemačkim granicama.

SPD to smatra nespojivim sa njemačkim Ustavom i pravom EU.

izborna noć u Nječakoj
FOTO: ANDREAS GORA-POOL/EPA

Osim toga, CDU/CSU želi da zamijeni tzv. građanski dohodak, kako se naziva novi sistem pomoći za dugotrajno nezaposlene koji je uvela posljednja vlada Olafa Šolca, kao i da potpuno ukine naknade osobama koje u potpunosti odbijaju da sarađuju pri traženju posla.

SPD, s druge strane, želi da zadrži građanski dohodak, ali i da pojača kontrole kako bi se osiguralo da primaoci naknade zaista prihvataju ponuđene poslove.

Socijaldemokrate insistiraju i na povećanju minimalne satnice rada na 15 evra. Takođe, SPD želi da trajno osigura da nivo penzija ne padne ispod 48 odsto prosječne plate zaposlenih.

Pročitajte još

Stranke imaju i različite poglede na poresku politiku, ocenjuje DW.

Unija želi da ukine dodatni porez solidarnosti za obnovu istočnonjemačkih saveznih pokrajina i da znatno povisi prag za najvišu poresku stopu.

SPD, s druge strane, želi da smanji poreze za 95 posto poreznih obveznika, dok bi najbogatiji trebalo da plaćaju veće doprinose.         

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu