Društvo

Njemačka je od danas SKINULA SRBIJU sa liste zemalja visokog rizika

Od danas, 27. februara, Srbija nije više u kategoriji područja sa visokim rizikom od zaraze korona virusom, u skladu sa odredbama direktive o ulasku u Njemačku u uslovima pandemije korona virusa.

Njemačka je od danas SKINULA SRBIJU sa liste zemalja visokog rizika
FOTO: PHILIPP GUELLAND/EPA

Na navedenoj veb stranici možete pronaći i izuzetke koji važe za lica koja su preležala bolest, a koja usljed toga dokazuju status potpuno vakcinisanog lica na osnovu jedne primljene doze vakcine.

Kombinacija navedenih vakcina sa vakcinama koje nemaju dozvolu za upotrebu u EU (npr. Sinofarm ili Sputnjik) nije moguća.

Neophodno je da je od posljednje potrebne doze vakcine prošlo najmanje 14 dana.

Potvrdu o vakcinaciji potrebno je dostaviti na uvid na engleskom, njemačkom, francuskom, italijanskom ili španskom jeziku u štampanom ili digitalnom obliku. Potvrda mora da sadrži prezime i ime, kao i datum rođenja vakcinisanog lica, datum kada je izvršena vakcinacija, broj primljenih vakcina, naziv vakcine, naziv bolesti protiv koje je primljena vakcina kao i naziv i adresu institucije/osobe koja je obavila vakcinaciju.

Putnici koji putuju avionom u Njemačku u obavezi su da prije polaska prevozniku prilože potvrdu o vakcinaciji. Djeci mlađoj od 12 godina dozvoljen je ulazak u Njemačku, iako još nisu vaksinisana, u pratnji bar jednog potpuno vakcinisanog roditelja, a uz negativni test na prisustvo korona virusa – PCR ili antigenski test. Takođe, djeci do šest godina starosti nije potrebna potvrda o vakcinaciji niti test.

Pročitajte još

Takođe, ulazak iz Srbije u Njemačku moguć je i iz nužnih razloga. Kako je navedeno na sajtu Ambasade Njemačke u Beogradu, za sljedeće grupe se smatra da načelno imaju nužan razlog za ulazak u Njemačku: njemački državljani i članovi njihove najuže porodice (supružnici, maloljetna djeca koja nisu u braku, roditelji maloljetne djece); građani država Evropske unije i državljani Lihtenštajna, Švajcarske, Norveške i Islanda kao i članovi njihove najuže porodice (supružnici, maloletna djeca koja nisu u braku, roditelji maloljetne djece); državljani Srbije i trećih država koji imaju pravo dugoročnog boravka u jednoj od država EU ili Šengenske zone, kao i članovi njihove najuže porodice, ako su ispunjeni svi zakonski uslovi vezani za putne isprave i vize.

Oni koji imaju nužan razlog za ulaz u Njemačku moraju da pripreme i negativni test na korona virus (antigenski ili PCR) u (planiranom) trenutku ulaska u Njemačku. Test ne smije biti stariji od 48 sati. Putnici koji putuju avionom u Njemačku u obavezi su da prije polaska prevozniku prilože test ili potvrdu o preležanoj bolesti. Djeci mlađoj od šest godina nije potreban test, niti potvrda o preležanom kovidu-19, piše Telegraf.

Konačno, ulazak u Njemačku iz Srbije je moguć ukoliko je riječ o tranzitu kroz Njemačku, ali sa pravom ulaska u zemlju odredišta.

Odgovarajuće dokaze o pravu ulaska u zemlju odredišta i o svrsi putovanja putnici moraju da nose sa sobom. Obaveza posjedovanja dokaza o ispunjenosti uslova za ulazak u Njemačku u uslovima pandemije korona virusa važi i za putnike u tranzitu, uključujući i putnike u aerodromskom tranzitu, tj. putnike koji na aerodromu u Njemačkoj samo presjedaju. Navedeno se odnosi i na tranzit iz i ka zemlji van Šengenske zone, odnosno iz i ka trećoj zemlji izvan EU, i na tranzit iz ili ka zemlji unutar Šengenske zone.

Putnici su u obavezi da potvrdu o negativnom testu na prisustvo korona virusa, potvrdu o preležanoj bolesti ili potvrdu o vakcinaciji svom prevozniku stave na uvid prije početka putovanja. Isti dokument putnik je dužan da na zahtjev pokaže i službenicima na graničnoj kontroli prilikom ulaska u Njemačku.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu