Ta odluka omogućava vlastima da efikasnije prate stranku koja je zauzela drugo mjesto na federalnim izborima u februaru, prenio je Rojters.
Neke frakcije AfD, poput omladinskog ogranka, već su bile klasifikovane kao ekstremističke, dok je cijela stranka 2021. godine bila označena kao “sumnjiva ekstremistička” organizacija.
Novi status stranke olakšava vlastima da koriste tajne metode za njeno praćenje, poput angažovanja povjerljivih informanata i presretanja komunikacija.
Ministarka unutrašnjih poslova Njemačke Nensi Fejzer rekla je da AfD vodi kampanju protiv slobodnog demokratskog poretka.
Ona je dodala da stranka promoviše etnički koncept koji diskriminiše velike dijelove stanovništva i tretira građane sa migrantskom prošlošću kao “drugorazredne”.
Fejzer je istakla da se taj etnički stav reflektuje kroz rasističke izjave, posebno prema imigrantima i muslimanima.
Dodatni negativni efekti te klasifikacije uključuju mogućnost ograničenja pristupa stranke državnim poslovima i potencijalne poteškoće u privlačenju novih članova.
Početkom aprila, AfD je bila prvi put na vrhu u velikoj anketi među biračima, što je znak sve većeg nezadovoljstva velikim partijama.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu