Najnoviji slučaj uvođenja vojne obaveze za žene je Danska. Kako je krajem marta odlučio danski parlament, od 1. jula sve žene koje su na taj dan navršile 18. godina dobiće obavještenje o vojnoj obavezi, a od početka sljedeće godine počinje i regrutacija.
Prema informacijama danskih oružanih snaga, već sada žene čine četvrtinu regruta koji se dobrovoljno javljaju u vojsku. U toj zemlji vojna obaveza traje četiri do 12 mjeseci, u zavisnosti od toga za šta su se regruti opredijelile tokom tromjesečne osnovne obuke.
I u drugim državama na sjeveru i zapadu Evrope žene moraju u vojsku: Holandija je zamrzla vojnu obavezu 1997. i još je nije uvela, u Norveškoj opšta vojna obaveza i za muškarce i za žene postoji još od početka 2015, a Švedska, koja je obavezu ukinula 2010, ponovo ju je uvela 2018.
U Švedskoj vojna obaveza traje od šest do 15 mjeseci, a petina pripadnika vojnih snaga su žene.
I to praktično na svim položajima: čitav vojni svijet ostao je zapanjen ishodom pomorske vojne vježbe zapadnih vojnih snaga 2005. na Pacifiku na kojima je učestvovala i Švedska.
Tom prilikom švedska podmornica HMSM Haland “potopila” je američki nosač aviona “Ronald Regan” uprkos svom mogućem nadzoru iz vazduha, sa brodova i podmornica, što je sve bilo u pratnji nosača. A tom švedskom podmornicom je komandovala žena.
U Izraelu vojna obaveza i za žene postoji još od osnivanja te države 1949, s tim što žene služe dvije, a muškarci tri godine, a odnedavno i pripadnici ultraortodoksne vjerske grupe.
Upravo je iskustvo oružanih snaga Izraela ujedno i pokazatelj svojevrsne polne diskriminacije u vojskama svijeta kada je riječ o učešću žena u borbenim akcijama.
U mnogim zemljama žene su primane u vojsku ako su to željele, ali tek relativno od skoro one nisu samo u jedinicama za snabdijevanje i logistiku. U Izraelu, međutim, one odavno učestvuju i u borbenim jedinicama.
Ipak, najveći broj država gdje i žene moraju u vojsku je u Africi. Tamo to i nije pitanje ravnopravnosti polova, već pukog broja vojnika s kojima se raspolaže. U Eritreji tako svi moraju u vojsku na 16 mjeseci. Obaveza postoji i u Čadu, Gvineji-Bisau, Maliju, Mozambiku, Zelenortskoj Republici i Nigeru.
Obaveza za žene postoji u Obali Slonovače, ali se ne sprovodi. A u Mozambiku je vlada nedavno objavila da se vojni rok sa dvije produžava na rok i do pet godina.
U Aziji i Kineskinje moraju u vojsku između 18 i 19 godina, ako imaju školsku spremu i ispunjavaju uslove za određena vojna zvanja.
U vojsku moraju i stanovnice Mjanmara i Istočnog Timora, kao i u Sjevernoj Koreji, gdje vojna obaveza počinje za djevojke već sa 17 godina. A to koliko će ostati u vojsci odluka je “mudrog rukovodstva” komunističke države i ona lako može da potraje godinama.
I Istočni Timor je 2020. odlučio da uvede vojnu obavezu za sve između 18 i 30 godina na 18 mjeseci službe.
Ipak, u najvećem broju zemalja u kojima postoji vojni rok i za žene, to je dobrovoljna odluka. Tako je i u SAD gdje već ima oko 200.000 vojnikinja, što je oko 14 odsto ukupnog broja pripadnika oružanih snaga. I tamo one mogu da služe u borbenim jedinicama i to od 1993.
Ženama je vojna karijera moguća u praktično svim drugim članicama NATO, kao i u Južnoj Koreji, Boliviji ili Japanu. Doduše, Japan teoretski još nema vojsku, već “Snage za samoodbranu”, ali to je sve više samo odluka na papiru iz vremena nakon poraza u Drugom svjetskom ratu.
U najvećem ratu koji trenutno potresa Evropu, ni za Ukrajinke, ni za Ruskinje ne postoji vojna obaveza. Uprkos tome, na obje strane je sve više žena. Prema informacijama Ministarstva odbrane Ukrajine, trenutno je 68.000 Ukrajinki u oružanim snagama, 40 odsto više nego 2021. Ipak, još ih je relativno malo s obzirom na to da oko 900.000 aktivnih ukrajinskih vojnika učestvuje u ratu u Ukrajini, pišu Vijesti.
Sve više je i Ruskinja u uniformi. U oktobru prošle godine osnovana je i prva, isključivo ženska jedinica pod imenom “Noćne vještice”. Nazvana je po poznatoj jedinici sovjetske avijacije iz Drugog svjetskog rata, ali ove “vještice” sada upravljaju bespilotnim letjelicama u ratu u Ukrajini.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu