Zahvaljujući popuštanju trgovinskih napetosti i poruci Feda da neće žuriti sa smanjenjem kamatnih stopa.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošle sedmice 0,4 posto, na 100,42 boda. Pritom je kurs eura spao 0,4 posto, na 1,1250 dolara.
Američka je valuta ojačala i prema japanskoj, za 0,3 posto, pa je njezina cijena dosegnula 145,35 jena.
Nakon oštrog pada početkom aprila zbog carinskog rata SAD-a s ostatkom svijeta, posljednjih se sedmica kurs dolara oporavlja jer trgovinske napetosti popuštaju.
U fokusu ulagača bila je sjednica čelnika američke centralna banke. Kao što se i očekivalo, odlučeno je da će ključne kamatne stope ostati nepromijenjene, u rasponu od 4,25 do 4,50 posto, prenosi Financa. U priopćenju Fed je naveo da su porasli rizici od rasta nezaposlenosti i inflacije. Ovo znači da centralna banka neće žuriti sa smanjenjem kamata.
Naime, zbog uvođenja carina američkoj ekonomiji prijeti usporavanje, uz istodoban rast inflacije. Fed bi zbog usporavanja ekonomije trebao smanjiti kamatne stope, no to ne može učiniti jer se očekuje rast inflacije.
Predsjednik Feda Jerome Powell odbacio je na konferenciji za medije mogućnost preventivnog smanjenja kamata zbog toga što će se inflacija i dalje kretati iznad Fedovih ciljanih razina.
– Ovo nije situacija u kojoj bismo mogli djelovati preventivno jer zapravo ne znamo koji bi potez bio ispravan dok ne vidimo buduće privredne pokazatelje – poručio je Powell.
Trgovinski rat se smiruje, pregovori će smanjiti napetosti
I dok je Fed odlučio ostaviti kamate nepromijenjene, britanska centralna banka smanjila ih je za 0,25 postotnih bodova. Dolar je prošle sedmice ojačao i zbog popuštanja trgovinskih napetosti.
U četvrtak je, naime, predstavljen trgovinski sporazum između SAD-a i Britanije. Ovo je prvi takav sporazum od kada je Washington početkom aprila uveo recipročne carine.
Najvažnije je u sporazumu da će Britanija smanjiti carine na uvoz američkih proizvoda s prosječnih 5,1 na 1,8 posto. Dok bi carine na uvoz britanskih proizvoda u SAD ostale na 10 posto.
Ulagači se nadaju i drugim trgovinskim sporazumima, kao i popuštanju napetosti između SAD-a i Kine. Dobre vijesti se očekuju nakon pregovora između predstavnika tih zemalja ovoga vikenda u Švicarskoj, prenosi Biznis.ba.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu