“Američki san” je naime ideja nastala u SAD, o tome da se veliki uspjeh u životu može postići bez obzira na porijeklo osobe.
Mislim da se američki san može najbolje ostvariti u nordijskim zemljama, gdje svako dijete bez obzira na porijeklo ili porodicu, može postati bilo šta – rekla je Marin, prenosi World Economic Forum.

Marin je priču o “uspjehu nordijskog modela” pripisala kvalitetu obrazovanjakoje je dostupno svima, zdravstva i sistema socijalne zaštite u tim zemljama, koji omogućavaju “bilo kome da postane bilo šta”.
Najmlađa premijerka je dodala da je to vjerovatno jedan od razloga što je Finska svrstana u jednu od najsrećnijih zemalja na svijetu, dok recimo SAD nije ni u prvih 10.
Marin, koja je inače najmlađa premijerka na svijetu, je odrasla u takozvanoj “duginoj porodici”, odnosno odgajila ju je majka sa svojom partnerkom u iznajmljenom stanu. Nikada nije upoznala svog oca, a na različite kritike o porijeklu upravo je istakla da je ponosna što živi u zemlji koja joj je pored svega omogućila da postane premijerka.
Finska je drugu godinu zaredom u 2019. godini zauzela prvo mjesto na listi Svjetskog izvještaja o sreći. Slijede je Danska, Norveška i Island, a Švedska je takođe pri vrhu liste.
Novi indeks koji je u januaru objavio Svetski ekonomski forum utvrdio je da su nordijske zemlje ponudile najviši nivo socijalne mobilnosti, a Finska je na trećem mjestu.
(Blic)
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu