Digitalna Srpska

NOVA SAJBER PRIJETNJA BlackLock je nova opasna ransomware banda koja koristi taktiku dvostruke iznude

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle godine, a čija aktivnost je toliko porasla u poslednjem kvartalu 2024. Godine.

NOVA SAJBER PRIJETNJA BlackLock je nova opasna ransomware banda koja koristi taktiku dvostruke iznude
FOTO: FREEPIK

Kako navode, ovo je trenutno sedma najaktivnija ransomware grupa u svijetu, sa potencijalom da postane najaktivnija ransomware grupa u 2025. godini.

Istraživanje pokazuje da se ova banda izdvaja od drugih ransomware grupa po nekim posebnim karakteristikama i taktikama, a prije svega po činjenici da je grupa razvila sopstveni malver, za razliku od mnogih konkurenata. Programi za pravljenje ransomwarea koji su procurili su rješenje za mnoge ransomware bande, ali oni imaju lošu stranu, jer stručnjaci za bezbjednost analizom koda mogu identifikovati ranjivosti i razviti odgovor. Nasuprot tome, BlackLock ostaje neuhvatljiv za istraživače, barem dok se njegov izvorni kod ne otkrije.

BlackLock koristi taktiku dvostruke iznude – šifrovanje i eksfiltriranje podataka žrtava, prijetići žrtvama javnim otkrivanjem ukradenih podataka ukoliko ne plate.

Ransomvare je dizajniran da infiltrira Windows, VMware ESXi i Linux sisteme, s tim što Linux varijanta malvera ima manje funkcija od varijante za Windows.

BlackLock ima i svoj sajt za objavljivanje podataka ukradenih od žrtava, i za razliku od većine drugih sajtova za curenje, BlackLockova platforma je prepuna funkcija koje su vjerovatno dizajnirane da spriječe napadnute organizacije da procijene obim krađe podataka.

Ovo pojačava pritisak na organizacije da brzo plate otkup, često pre nego što u potpunosti procijene situaciju – kažu istraživači.

Pročitajte još

Grupa je prisutna na ruskom hakerskom forumu RAMP koji koristi da bi privukla filijale i regrutovala trafere kao podšku za rane faze napada ransomwarea. Rane faze napada uključuju podsticanje zlonamjernog saobraćaja, usmjeravanje žrtava ka štetnom sadržaju i pomoć u uspostavljanju početnog pristupa.

Za razliku od konkursa za ovu poziciju, konkursi za programere su mnogo diskretniji, a detalji i biografije se dijele privatno. Ove pozicije vjerovatno zahtijevaju veće povjerenje, vjerovatno su programeri i značajno više plaćeni, a zahtijeva se i dugoročna posvećenost, pa je proces zapošljavanja selektivniji i oprezniji.

Objave za regrutovanje podružnica često se pojavljuju prije velikih talasa napada, što ukazuje na moguću strategiju napada BlackLocka, piše Informacija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu