Lađe su napravljene po uzoru na stare trebinjske barke, a pravio ih je Arif Čustović, jedini majstor za trebinjsku lađu koji ih je izradio po autentičnim nacrtima starih barki.
U okviru projekta obnovljena je i marina uz zidine Starog grada, gdje će lađe biti vezane i gdje će se moći iznamljivati.
U početku će građani i turisti moći besplatno da se voze lađama, a slične barke biće porinute i u Zetu u Crnoj Gori.

Prema riječima koordinatora projekta Miljana Vukovića u okviru ovog programa valorizovano je 40 objekata i lokacija u graničnom pojasu BiH i Crne Gore, koje predstavljau značajno kulurno istorijsko blago.
Rihad Maša, šef odjeljenja za sadnju delegacije EU u BiH je, takođe, istakao da je završetkom projekta počela nova turistička atrakcija u Trebinju i Nikšiću.
– Ljudi koji žive u pograničnim pojasevima imaju iste ciljeve, planove i drago nam je da EU može tako nešto da podrži – istakao je on.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić je naveo da će trebinjske lađe koje ponovo plove značiti ne samo za turiste, nego i za Trebinjce, koji su, na neki način, zaboravili kako je to izgledalo ranije.
Projekat je trajao od januara prošle godine, a finansirala ga je EU sa oko 330 hiljada evra, a ostatak od 15 odsto novca obezbjeđen je iz trebinjskog i budžeta Plužina.
Projekat se provodio u Trebinju, Bileći, Nikšiću i Plužinama.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu