Hronika

Novi detalji optužnice protiv oca dječaka ubice: Godinu dana ga obučavao da rukuje oružjem, u streljani bili 22 dana prije masakra

Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je danas optužnicu protiv Vladimira i Miljane Kecmanović, roditelja djeteta koje je, 3. maja 2023. godine u OŠ “Vladislav Ribnikar” pucajući iz očeva dva pištolja lišilo života 10 ljudi, od čega devetoro djece i ranilo šest ljudi, od kojih su takođe petoro djeca.

Hapšenje ubice dječaka
FOTO: OLIVER BUNIĆ / RINGIER

Optužnicom su obuhvaćeni i odgovorno lice Streljačkog kluba “Partizan praktikal šuting” Ratko I. kao i Nemanja M, instruktor tom klubu u kojem je pomenuto dijete učio da puca iz vazdušnog i vatrenog oružja.

Vladimiru Kecmanoviću na teret se stavlja da je izvršio krivično djelo Teška djela protiv opšte sigurnosti.

Kako se navodi u saopštenju tužilaštva, majka dječaka ubice Miljana je optužena zbog krivičnog djela Nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja, dok su Ratko I. i Nemanja M. optuženi zbog krivičnog djela Davanje lažnog iskaza.

Godinu dana obučavao sina da puca u mete

Naime, postoji opravdana sumnja da je Vladimir Kecmanović u periodu od godinu dana prije tragedije u OŠ “Vladislav Ribnikar obučavao svog 13- godišnjeg sina, da rukuje vazdušnim i vatrenim oružjem, kao i pripadajućom municijom, te da gađa u mete.

– On ga je, kako se sumnja, u tri navrata vodio u Streljački klub “Partizan praktiak šuting”, i u otvoreni prostor u Etno selo Gostoljublje u Mionici, uprkos činjenici da takva aktivnost i obuka očigledno ne odgovaraju njegovom uzrastu – navodi se u saopštenju tužilaštva.

Kosta Kecmanović, pucnjava, škola, Beograd
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER

Takođe, sumnja se da je postupio suprotno odredbama Zakona o oružju i municiji i Pravilnika o prostorno-tehničkim uslovima za bezbjedno smještanje i čuvanje oružja, jer nije obezbijedio uslove za bezbjedan smještaj oružja i municije, tako da bude zaključano i posebno odvojeno u sefovima, kasama i sličnim ormarima koji se ne mogu lako otvoriti.

Vladimir Kecmanović je svog sina najprije godinu dana prije 3. maja 2023. godine, u pomenutom Streljačkom klubu obučavao da rukuje vazdušnim oružjem, da gađa mete u obliku koncentričnih krugova, kako da stoji i diše, nakon čega je odobrio obuku za gađanje iz vatrenog oružja – pištolja marke “Glok”, kojoj je prisustvovao.

Otac i sin pucali u siluete ljudi

Dva do tri mjeseca kasnije u istom streljačkom klubu Vladimir Kecmanović je sina obučavao da rukuje, puni okvir i gađa u siluete ljudi iz pištolja marke “Češka zbrojevka”, da bi ga 12. novembra 2022. godine odveo u Etno selo Gostoljublje, gdje je dječak pucao iz vazdušnog pištolja u koncentrične krugove.

– Potom je 11. aprila ove godine ponovo dijete odveo u isti streljački klub gdje je pucalo u mete iz vatrenog oružja, i to pištolja marki “Češka zbrojevka” i “Ruger”, za koje on posjeduje odobrenje nadležnog organa za nabavljanje i držanje – navodi se u saopštenju.

Dječak ubica 9 dana prije masakra pronašao oružje

Tužilaštvo navodi da je dječak ubica 24. aprila pronašao pomenuto vatreno oružje i municiju koje se, umjesto u metalnom sefu sa ključem, koji je Vladimir Kecmanović prethodno nabavio radi dobijanja dozvole nadležnog organa, nalazilo u dva plastična kofera koja služe za prenos oružja, a ne za njegovo bezbjedno smještanje i čuvanje, a koji koferi su se nalazili u jednom rancu crne boje.

OŠ "Vladislav Ribnikar"
FOTO: DIJANA BOGOSAV / RINGIER

Oružje sa šest pripadajućih okvira je bilo upakovano u jednom plastičnom koferu sa jednim katancem sa šifrom, a pripadajuća municija u drugom plastičnom koferu bez katanca.

– Dakle, tokom istrage je utvrđeno da je okrivljeni držao neobezbijeđeno vatreno oružje u koferima za transport oružja i municije, umjesto u sefu koji se nalazio pričvršćen za zid u ormaru u hodniku, a koji je prethodno okrivljeni nabavio radi ispunjavanja uslova za bezbjedan smještaj i čuvanje oružja u cilju dobijanja odobrenja nadležnog organa za nabavljanje i držanje vatrenog oružja – stoji u saopštenju tužilaštva.

Okrivljeni je na taj način omogućio djetetu da dođe u posjed pištolja, za koje ga je prethodno obučavao da puca u streljačkom klubu, i to pištolja marki “Češka zbrojevka” i “Ruger”, za čije je nabavljanje i držanje on posjedovao odobrenje nadležnog organa.

Napunio šest okvira sa 92 metka

Sin okrivljenog je, kako se sumnja, 1. maja napunio šest pripadajućih okvira sa municijom za pištolje “Češka zbrojevka” i “Ruger” sa ukupno 92 metka i stavio ih kod sebe, a zatim ih 3. maja prebacio u svoj ranac i ponio sa sobom u OŠ “Vladislav Ribnikar”, koju je pohađao.

Ušavši u prizemlje škole, dječak je najprije ispalio 16 projektila koji su pogodili radnika obezbjeđenja D.V, a zatim dvije učenice koje su sjedile za stolom za dežurstvo, kao i u još jednu učenicu koja se nalazila ispred klavira.

Potom je nastavio da se kreće hodnikom ka kabinetu istorije, u kojem su se na času nalazili nastavnica istorije T.S, student istorije na praksi D.P, kao i 23 oštećena, maloljetna učenika odjeljenja VII/2 u koje je ispalio ukupno 45 projektila.

Tu je ubio petoro djece i ranio šestoro djece, kao i nastavnicu istorije.

Jedno od ranjene djece naknadno je preminulo u bolnici.

Za šta se tereti majka dječaka ubice?

Miljana Kecmanović je neposredno optužena jer je neovlašćeno držala municiju, s obzirom da je tokom istrage na jednom od metaka za pištolj “Češka zbrojevka” pronađen njen nesporni DNK trag, tačnije na jednoj čauri pronađenoj kod vrata u učionici – kabinetu istorije.

Policija privodi dječaka, kombinacija, dječakova majka
FOTO: OLIVER BUNIĆ, PRIVATNA ARHIVA/RINGIER

Ratko I. je neposredno optužen zbog sumnje da je dao lažan iskaz pred tužilaštvom, kada je ispitivan u svojstvu svjedoka u istrazi protiv Vladimira Kecmanovića, tako što je tvrdio da on nije vidio dječaka da puca, da ga je vidio samo jednom preko video nadzora kako dotrčava do svog oca koji puca, te da je tada lično dao nalog instruktoru da dijete izvede napolje.

Takođe je tvrdio da nikada nije upoznao ovo dijete niti da je bio sa njim na vatrenoj liniji, a takav iskaz je suprotan dokazima koje je prikupilo Više javno tužilaštvo u Beogradu u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova.

Pročitajte još

– Nemanja M. je takođe neposredno optužen zbog sumnje da je dao lažan iskaz pred tužilaštvom u istrazi, jer je tvrdio da mu nije poznato da li je Vladimir Kecmanović na svoju odgovornost dao sinu da puca iz vatrenog oružja, jer on to nije vidio, jer da jeste, sigurno bi ga sankcionisao, te da mu nije poznato da je Vladimir Kecmanović sa nekim dolazio u streljanu da puca, a koji iskaz je suprotan prikupljenim dokazima – navodi se u saopštenju VJT.

Tužilaštvo traži zatvor za roditelje dječaka ubice

Optužnica je predata Višem sudu u Beogradu na odluku o potvrđivanju, uz predlog sudu da Vladimiru Kecmanoviću produži pritvor, kao i da ga nakon održanog glavnog pretresa, sud oglasi krivim i osudi na maksimalnu kaznu od 12 godina zatvora.

Za Miljanu Kecmanović tužilaštvo je predložilo kaznu zatvora od dvije godine i šest meseci, a za Ratka I. i Nemanju M. kaznu zatvora od po tri godine.

Svi učenici VII/2, bez obzira na to da li su ranjeni ili ne, imaju status oštećenih u ovom krivičnom postupku.

Radi zaštite prava i interesa svih maloljetnih oštećenih u ovom krivičnom postupku, tužilaštvo je sudu predložilo i da isključi javnost tokom glavnog pretresa, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu