Društvo

Novi dokazi povezuju pasivno pušenje s opasnim poremećajem srčanog ritma

Izloženost pasivnom pušenju – čak i u malim količinama – povezana je s većim rizikom od ozbiljnog poremećaja srčanog ritma, pokazalo je istraživanje predstavljeno na EHRA 2024, naučnom kongresu Evropskog kardiološkog društva (ESC). Što je osoba duže bila izložena pasivnom pušenja, povećavala se i vjerovatnoća atrijalne fibrilacije.

Novi dokazi povezuju pasivno pušenje s opasnim poremećajem srčanog ritma
FOTO: FREEPIK

Opasnosti od pasivnog pušenja, bez obzira jesu li pojedinci bili kod kuće, na otvorenom ili na poslu, ukazuje da izloženost univerzalno povećava rizik od atrijalne fibrilacije. Nalazi bi trebali potaknuti kreatore politika da dodatno obuzdaju pušenje u javnim prostorima i podrže programe odvikavanja od pušenja kako bi se poboljšalo javno zdravlje – rekao je autor studije dr. Kyung-Yeon Lee iz Nacionalne univerzitetske bolnice u Seulu.

Atrijalna fibrilacija je najčešći poremećaj srčanog ritma širom svijeta. Simptomi uključuju palpitacije (preskakanje srca), kratak dah, umor i poteškoće sa spavanjem. Procjenjuje se da će svaki treći Evropljanin razviti ovo stanje tokom svog života. Ljudi s atrijalnom fibrilacijom imaju pet puta veću vjerovatnoću da dobiju moždani udar u odnosu na zdrave vršnjake.

Dobro je poznato da je pasivno pušenje povezano s bolešću koronarnih arterija i da se često povezuje s preranom smrću. Međutim, veze između pasivnog pušenja i atrijalne fibrilacije nisu bile u potpunosti jasne. Ova studija je ispitivala povezanost između izloženosti pasivnom pušenju i dugotrajnog rizika od incidentne atrijalne fibrilacije. U analizu je uključeno ukupno 400.493 ispitanika, prosječne starosti 56,5 godina, a 55,2% činile su žene.

Promicanje politika bez duhanskog dima u javnim prostorima i podržavanje inicijativa za smanjenje stope pušenja ključni su koraci prema zaštiti od pasivnog pušenja.

Zemlje poput Japana, Velike Britanije, Švedske i Norveške, preuzele su odgovornost za smanjenje broja pušača promovisanjem koncepta smanjenja štete, odnosno korištenja bezdimnih alternativa poput nikotinskih vrećica, e-cigareta i uređaja koji zagrijavaju duhan zahvaljujući čemu bilježe veliki pad broja pušača, a neke od njih, poput Švedske, na korak su da i zvanično postanu „zemlje bez duhanskog dima“.

Pomenute bezdimne alternative, ukoliko su naučno provjerene, predstavljaju manji rizik za zdravlje od nastavka pušenja cigareta jer ne sagorijevaju duhan i pritom ne stvaraju duhanski dim, vatru ni pepeo. Zbog eliminacije duhanskog dima, ovi uređaji se mogu koristiti u zatvorenim prostorijama, jer ne dovode do pasivnog pušenja te predstavljaju bolju alternativu i za ljude koji se nalaze u blizini pušača.

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu