Svijet

Nuklearni sukob na pomolu: Ova evropska zemlja se ozbiljno naoružala, stiže im veliki broj napadačkih podmornica

Britanski premijer Kir Starmer obećao je da će svoju zemlju dovesti do “borbene spremnosti” i najavio planove za izgradnju 12 novih napadačkih podmornica i ulaganje milijarde funti u oružje, kako bi se zemlja ojačala u svijetu zahvaćenom negdje između neprijateljske, agresivne Rusije i povlačenja Sjedinjenih Američkih Država.

Vojska velike britanije
FOTO: VALDA KALNINA/EPA

Ambiciozno ponovno naoružavanje dio je vladinog Strateškog pregleda odbrane (SDR), koji iznosi prijeteći novi pejzaž i poziva na povećanu proizvodnju dronova, kao i skladištenje većih količina municije i opreme. Starmer, koji je naložio pregled, opisao je “novu eru” prijetnje koja zahtjeva “novu eru za odbranu i bezbjednost”.

– Prijetnja sa kojom se sada suočavamo je ozbiljnija, neposrednija i nepredvidljivija nego ikad prije još od Hladnog rata – rekao je Starmer, upirući na “rat u Evropi, nove nuklearne rizike, dnevne sajber napade” i “rastuću rusku agresiju” u britanskim vodama i na nebu.

– Svaki dio društva, svaki građanin ove zemlje, ima ulogu jer moramo da priznamo da su se stvari promijenile – dodao je on.

Planovi predstavljeni nekoliko sati nakon ukrajinske operacije

“Njujork tajms” piše da je Starmer, kao da želi da naglasi svoju “zloslutnu poruku”, predstavio svoje planove svega nekoliko sati nakon jednog od najsnažnijih vazdušnih bombardovanja u trogodišnjem ratu u Ukrajini, u kojem su ukrajinski dronovi napali vazdušne baze duboko u teritoriji Rusije.

Strateški pregled, koji predvodi Džordž Robertson, bivši generalni sekretar NATO, pokrenut je prošle godine, ubrzo nakon što je Starmer pobijedio na opštim izborima.

Putin i Tramp
FOTO: MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML/EPA

Ali, njegov zadatak dobio je na hitnosti usljed sve većih dokaza o slabijoj posvećenosti američkog predsjednika Donalda Trampa evropskoj bezbjednosti i njegovom, ponekad laskavom stavu, prema ruskom Vladimiru Putinu.

Šta se navodi u Strateškom pregledu odbrane

Upozorava se da Velika Britanija mora ponovo da izgradi svoju vojsku i pripremi cijelu zemlju za rat, jer je prijetnja sukobom sa nuklearnom silom poput Rusije ili Kine stvarna.

Pročitajte još

U izvještaju je opisano šta bi moglo da se dogodi ako neprijateljska država započne sukob, i navodi se da bi to moglo da uključi raketne napade na vojne objekte i elektrane širom Britanije, sabotaže željezničkih pruga i druge ključne infrastrukture, te napade na oružane snage. “Skaj njuz” piše da, u “poražavajućoj” ocjeni stanja britanske odbrane, SDR navodi da današnje oružane snage “nisu trenutno optimizovane za ratovanje”, sa neadekvatnim zalihama oružja, lošom regrutacijom i slabim moralom.

– Međunarodna šahovska tabla je prevrnuta. U svijetu gdje ono nemoguće danas postaje neizbježno sutra, ne smije da bude opuštenosti kad je u pitanju odbrana naše zemlje – napisao je tim od tri stručnjaka koji su vodili pregled u predgovoru dokumenta od 140 strana.

Pregled je iznio listu sa više od 60 preporuka kako bi se Britaniji omogućilo da “pređe na novi način ratovanja”.

To uključuje:

Povećanje veličine vojske za 3.000 vojnika, na ukupno 76.000 u sljedećem sazivu parlamenta. Pregled takođe ima za cilj desetostruko povećanje “ubojitosti” vojske, korišćenjem dronova i drugih tehnologija

Proširenje dobrovoljnih rezervnih snaga za 20 odsto, ali samo kada finansiranje to dozvoli i vjerovatno ne prije 2030-ih

Oživljavanje snaga od desetina hiljada veterana za borbu u kriznim situacijama. Vlada je ranije organizovala godišnje obuke za tzv. Stratešku rezervu tokom Hladnog rata, ali to se više ne dešava

Prihvatanje novih tehnologija kao što su vještačka inteligencija (AI), roboti i laseri. Dokument navodi da Britanija mora da razvije načine za odbranu od novih pretnji kao što je biološko oružje, upozoravajući na “patogene i druge vrste oružja za masovno uništenje”

Mogućnost da Britanija kupi borbene avione koji bi mogli da nose američke nuklearne bombe kako bi ojačala nuklearne kapacitete NATO. U SDR se navodi da bi “odbrana trebala da započne razgovore sa SAD i NATO o potencijalnim prednostima i izvodljivosti povećanog učešća Britanije u nuklearnoj misiji alijanse”

Proširenje kadetske snage za decu za 30 odsto i pružanje mogućnosti “godine pauze” za ljude koji su zainteresovani da isprobaju vojni život

Nova ulaganja u oružje dugog dometa, podmornice, fabrike municije i kapacitete za sajber ratovanje. Starmer je rekao da će Britanija izgraditi do 12 novih napadačkih podmornica, preneo je BBC

A koliko će to sve da košta?

General Ričard Barons, član tima za pregled, opisao je ovu viziju kao “najdublju promjenu” u odbrani Britanije u posljednjih 150 godina. Ali, kako ukazuje “Skaj njuz”, primjetne su neke značajne “praznine” – vjerovatno prouzrokovane ograničenim finansijama.

“Politiko” piše da je Starmer napravio veliki potez kako bi pripremio Britaniju za rat, ali da su njegovi planovi potrošnje “daleko od toga”.

“Praznine” uključuju samo kratko pominjanje jačanja sposobnosti Britanije da se brani od krstarećih i balističkih raketa – ključne slabosti koja bi bila veoma skupa za rješavanje.

Britanski ministar odbrane Džon Hili je, u uvodnom dijelu dokumenta, naveo da će investirati do milijardu funti u “nacionalnu odbranu vazdušnog prostora i odbranu od raketa”, kao i u stvaranje novog komandnog centra za sajber i elektromagnetno ratovanje. Pregled je, kako se navodi, sastavljen sa očekivanjem da će se izdaci za odbranu povećati na 2,5 odsto BDP-a tokom ovog saziva parlamenta – što je porast sa trenutnih 2,3 odsto – a zatim na 3 odsto do 2034. Vlada je obećala da će dostići 2,5 odsto do 2027, ali još uvijek nije donijela čvrstu odluku o postizanju tri odsto.

Dok se premijer obavezao na povećanje budžeta za odbranu na 2,5 odsto BDP-a do 2027, “ambicija” podizanja tog iznosa na tri odsto ostaje “predmet ekonomskih i fiskalnih uslova”, navodi “Politiko”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu