Politika

Nuklearno oružje, izgradnja novih ostrva: Zapad u sve većem strahu od "kineske agresije"

Britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli pozvaće Kinu da prizna svoje „najveće vojno jačanje u mirnodopskim vremenima“ te upozori na rizike novog „Hladnog rata“ s Pekingom.

vojne vježbe Kina
FOTO: CNA/YOUTUBE/SCREENSHOT

U govoru koji će se održati u Londonu u utorak, ministar spoljnih poslova upozoriće na rizik od „tragične pogrešne procjene“ u području Indo-Pacifika ako se nastavi “kineska agresija”. Očekuje se da će Kleverli u svom govoru da kaže kako „u ovom trenutku Kina sprovodi najveće vojno jačanje u mirnodopskoj istoriji”.

– Pozivam Kinu da bude jednako otvorena u pogledu doktrine i namjere iza svoje vojne ekspanzije jer je transparentnost sigurno u svačijem interesu, dok tajnovitost može samo da poveća rizik od tragične pogrešne procene – navodi su njegovog govora.

Ipak, on će takođe da potvrdi da Britanija mora da nastavi da radi sa Kinom, uprkos “gnušanju” koje može da oseća prema “gulazima” u regionu Sinđan, prenosi “Jutarnji list”.

“Najlakše je objaviti Hladni rat”

U potezu koji će verovatno da razljuti ‘jastrebovski” deo Konzervativne stranke, Kleverli bi trebao da kaže da bi izolacija Kine značila izdaju britanskih interesa.

– Bilo bi jasno i lako – možda čak i zadovoljavajuće – za mene da objavim novi hladni rat i kažem da je naš cilj da izolujemo Kinu. Jasno, jednostavno, zadovoljavajuće – i pogrešno. Jer to bi bila izdaja naših nacionalnih interesa i namjerno nerazumijevanje savremenog svijeta – reći će Kleverli, kako piše “Telegraf”.

Govor britanskog ministra, u kojem će Kina biti jedini fokus, biće održan u vreme rastućih tenzija sa Pekingom zbog strahovanja da će Kina pokušati da vojno preuzme punu kontrolu nad Tajvanom, baš kao što je Rusija pokušala da uradi u Ukrajini.

Shodno tome, Kleverli neće pominjati Sudan, iako je Forin ofis naišao na žestoke kritike jer nije pomogao britanskim državljanima koji su zaglavljeni u zemlji.

Hipersonične rakete i svemirsko oružje

Kina trenutno proširuje svoje nuklearne raketne silose i Pentagon veruje da će, ako nastavi sadašnjim tempom, verovatno imati 1.500 nuklearnih bojevih glava do 2035. godine. Zemlja takođe razvija hipersonične rakete koje mogu da izbegnu odbrambene sisteme SAD, zajedno sa svemirskim oružjem koje može da onesposobi satelite.

Peking je takođe transformisao atole u ​​Južnom kineskom moru u prava ostrva, gradeći na njima piste i vojne objekte, prenosi “Jutarnji list”.

– Ne očekujemo da će naše razlike sa Kinom uskoro biti prevaziđene, ali očekujemo da Kina poštuje zakone i obaveze koje je dobrovoljno prihvatila – očekuje se da će reći britanski šef diplomatije.

– Ako ih Kina prekrši, imamo pravo da to kažemo i postupimo, kao što smo uradili kada je Kina slamala slobode Hong Konga, kršila svoje obećanje, a mi smo obezbijedili put do britanskog državljanstva za skoro tri miliona stanovnika Hong Konga… Mirna koegzistencija mora početi poštovanjem osnovnih zakona i institucija, uključujući Povelju UN, koje štite svaku zemlju od invazije.

Pročitajte još

“Gulag 21. vijeka”

– Nijedan veliki globalni problem – od klimatskih promena do prevencije pandemije, od ekonomske stabilnosti do nuklearne proliferacije – ne može se rešiti bez Kine. Odustajanje od Kine značilo bi odustajanje od rešavanja najvećih problema čovječanstva – istaći će Kleverli.

U govoru će britanski ministar spoljnih poslova osuditi kinesku represiju u Sinđanu i obećati da će Velika Britanija nastaviti da ističe problem stradanja Ujgura.

– Kad Britanija osuđuje masovno zatvaranje Ujgura u Sinđanu, nadam se da naše kineske kolege neće vjerovati sopstvenoj retorici da mi samo želimo da se miješamo u njihove unutrašnje stvari – reći će Kleverli, prenosi Blic.

– Kao što bi trebalo više da se trudimo da razumijemo Kinu, nadam se da kineski zvaničnici to razumiju kada njihova vlada gradi verziju arhipelaga gulaga za 21. vek, zatvarajući više od milion ljudi na vrhuncu ove kampanje, često jednostavno zato što ništa više ne rade. nego praktikuju svoju religiju, to nešto duboko u nama pobuđuje… Naše odbojnost je iskreno i dijelimo jednoglasno širom naše zemlje i šire. Nećemo dozvoliti da se ono što se dešava u Sinđanu odbaci ili ignoriše – zaključiće britanski ministar spoljnih poslova.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu