Hronika

"Obesmišljen dio pravnog sistema Republike Srpske" Ivanka Marković o odugovlačenju suđenja treneru pedofilu

Iz saopštenja Okružnoj javnog tužilaštva u Bijeljini proizilazi da se radi o namjernom odugovlačenju postupka u korist optuženog, a na štetu oštećene, dakle djeteta mlađeg od 15 godina, rekla je za Srpskainfo Ivanka Marković, profesorica Pravnog fakulteta u Banjaluci, povodom slučaja trenera pedofila.

"Obesmišljen dio pravnog sistema Republike Srpske" Ivanka Marković o odugovlačenju suđenja treneru pedofilu
FOTO: SINIIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Markovićeva, koja se godinama bavi pitanjima zaštite djece od seksualnog zlostavljanja, kaže da analizirajući brojne presude, nije naišla na sličan slučaj.

– Učestvovala sam u nizu projekata koji su se bavili zaštitom polnog integriteta čovjeka i analizirala veliki broj presuda, ali do sada nisam naišla na slučaj da je tokom krivičnog postupka za neko od ovih krivičnih djela održano 28 glavnih pretresa – rekla je Markovićeva za Srpskainfo.

Podsjećamo, Milenko Tomić (59) iz Bijeljine, optužen da je seksualno zlostavljao 14-godišnju djevojčicu, kojoj je bio trener, a uskoro će biti pušten iz pritvora, jer za 2 godine nije okončan sudski proces protiv njega.

Opružnica je podignuta i potvrđena početkom 2022. godine, ali su potom uslijedili brojni zahtjevi odbrane, sračunari na odugovlačenje procesa, koje je sud uvažio. Između ostalog, u toku suđenja je održano 28 glavnih rasprava, što je presedan.

Okružno javno tužilaštvo Bijeljina je juče izdalo saopštenje u kojem upozorava da će zbog tog odugovlačenja Tomić, po sili zakona, 1. februara biti pušten iz pritvora.

– Nije uobičajeno da se tokom vođenja krivičnog postupka za bilo koje krivično djelo održi 28 glavnih pretresa, a pogotovo ne u krivičnim postupcima koji se vode za krivično djelo “obljuba sa djetetom mlađim od 15 godina” – kaže Markovićeva.

Presedan 28 glavnih rasprava

Ona podsjeća da je Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku, koji se primjenjuje u krivičnom postupku koji se vodi u vezi sa navedenim krivičnim djelom, izričito se navodi da je krivični postupak za ovo krivično djelo hitan.

– Ako se navedena norma posmatra u kontekstu konkretnog slučaja, tada je i laiku jasno da sud nije vodio računa o zahtjevu zakonodavca te da je, “štiteći zakonska prava optuženog”, namjerno ili nenamjerno postupio suprotno ovoj zakonskoj normi – ističe Markovićeva.

Ona je dodala da iz Iz saopštenja Okružnoj javnog tužilaštva u Bijeljini proizilazi da se zaista radi o namjernom odugovlačenju postupka u korist optuženog, a na štetu oštećene, djeteta žrtve.

Pročitajte još

Ukoliko prihvatimo da je navedena tvrdnja tačna, možemo s pravom reći da je takvim postupanjem suda obesmišljen jedan dio pravnog sistema Republike Srpske koji je poslednjih godina stvaran sa ciljem da se obezbijezdi optimalna zaštita djece u svim segmentima njihovog života, a pogotovo u odnosu na seksualno iskorištavanje i zlostavljanje od strane onih kojima su djeca po bilo kojem osnovu povjerena na čuvanje ili brigu, kao što je to slučaj u konkretnom predmetu – ističe Ivanka Marković.

Dodaje da pri tom misli na Krivični zakonik Republike Srpske, Zakon o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku, ali i na Zakon o krivičnom postupku koji, i pored niza normi kojima se štite prava okrivljenih ili optuženih u krivičnom postupku, sadrži i norme kojima se zahtijeva provođenje postupka bez odugovlačenja.

Korupcija u pravosuđu

Održavanje 28 glavnih pretresa u krivičnom postupku koji se vodi zbog krivičnog djela “obljuba nad djetetom mlađim od 15 godina” je vid sekundarne viktimizacije djeteta, ali ovaj put od strane onog ko bi morao da mu pruži apsolutnu zaštitu,dakle od strane suda – ističe Markovićeva.

Odgovarajući na pitanje da li navedeni slučaj ukazuje na osnovanu sumnju da se radi o korupciji, Markovićeva je rekla da korupcija u pravosuđu je izuzetno opasna, jer stvara nepovjerenje u rad pravosudne zajednice.

Pojedinačni slučajevi korupcije nanose  ogromnu štetu svim sudijama i tužiocima i mislim da bi i tužioci i sudije, u cilju zaštite vlastitog digniteta, trebali što prije da riješe takve probleme, ukoliko oni postoje u njihovim redovima. Sumnju na korupciju uvijek stvaraju situacije koje nisu uobičajene, a slučaj o kojoj govorimo spada u red takvih situacija – rekla je Ivanka Marković za Srpskainfo. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu