A da li iko od nas zna kako se to pravilno radi?
Običaj farbanja jaja datira iz ranohrišćanskog perioda. Crvena boja simbolizuje Hristovu krv i vaskrsenje. U srpskoj tradiciji, prvo jaje se farba u crveno i zove se „čuvarkuća“ – ono se čuva cijele godine, vjeruje se da štiti dom od nesreće i bolesti.
Ko s kim kucka – i da li to ima neko pravilo?
Prema običaju, najprije se kuckaju ukućani međusobno, najčešće najmlađi sa najstarijima. Gosti koji dođu na Vaskrs „kuckaju“ se sa domaćinima.Pobjednik kuckanja je onaj čije jaje ostane cijelo – i to se obično shvata kao simbol zdravlja, sreće i uspjeha u godini koja dolazi.
Redoslijed: Špic, zadnji kraj, pa bok – ili ne?
Mnogi će reći da se jaje kucka prvo vrhom (špic), zatim zadnjim krajem, pa bočno, ali u praksi se ovaj redoslijed rijetko poštuje. U nekim krajevima se kucka samo jednom – i to špic o špic.Ipak, nema strogo „pravila“ koje je obavezno – običaji variraju od sela do grada, od porodice do porodice. Suština je u simbolici, ne u tehnici.
A šta je sa tri poljupca?
Nije obavezno, ali je u mnogim porodicama običaj da se nakon čestitke „Hristos vaskrse – Vaistinu vaskrse!“ ukućani i gosti poljube tri puta. Ovaj gest simbolizuje ljubav, pomirenje i novu nadu koju donosi Vaskrs.
Dakle – ima li ispravnog načina?
Ako pitate crkvu – najvažnije je srce, a ne tehnika. Ako pitate tetku iz Leskovca – naravno da „oni gore“ ne znaju kako se to pravilno radi.A možda je prava istina u sredini: dok god pamtimo običaje i prenosimo ih, već smo pobijedili u kuckanju – i u životu, piše Telegraf.rs.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu