Politika

OBILJEŽAVANJE PROBOJA LOGORAŠA Grobna tišina svjedoči o ustaškim zločinima (FOTO)

U Donjoj Gradini, koja je u Drugom svjetskom ratu činila dio kompleksa jasenovačkog logora smrti, gdje su ustaše na zvjerski način likvidirale  više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja, danas se obilježava 75. godišnjica proboja posljednje grupe logoraša, te Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u ovom koncentracionom logoru.

OBILJEŽAVANJE PROBOJA LOGORAŠA Grobna tišina svjedoči o ustaškim zločinima (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Program je počeo vjerskim obredom i molitvom za žrtve.

Više delegacija položilo je vijence i cvijeće te zapalilo svijeće pored spomen-obilježja stradalima, o čemu i sada svjedoče nepregledna grobna polja.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Obilježavanje se održava uz poštovanje propisanih mjera zaštite, zbog pandemije virusa korona. Međutim, to ni malo ne umanjuje snagu poruka koje su odavde poslali zvaničnici Republike Srpske i potkozarskih opština opustošenih tokom Drugog svjetskog rata, te predstavnici međunarodnih organizacija, ambasadori više zemalja.

Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina je najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Јasenovac. Među stradalima za 1.337 dana postojanja logora Јasenovac bilo je više od 20.000 djece.

Poruke

Među mnogim porukama ispisanim na mermernim pločama u Donjoj Gradini su i stihovi Branka Ćopića. “Mrtve su ruke i mrtve puške, u smrti se prebrojavamo”, napisao je Ćopić.

Prva komemoracija bez Ilije Ivanovića

Posljednji učesnik proboja iz logora Jasenovac, Ilija Ivanović iz Gornjih Podgradaca kod Gradiške, umro je prošle godine. Ipak, sačuvani su mnogi dokumenti i njegovo svjedočenje o tim danima, o čemu je pisao portal Srpskainfo.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Mi trpimo posljedice zamijenjenih uloga, gdje su žrtve proglašene ubicama, a zločinci dobrotvorima. Ja sam dospio u logor sa 13 godina, bio sam dijete kao i hiljade drugih mojih vršnjaka. Nikome ništa nismo loše uradili, a vlasti NDH-a masovno su ubijali djecu i bacali u Savu – svjedočio je Ivanović.

On je govorio da je duh toga zla ponovo probuđen na mjestima koja su najbolnija, gdje su tekle rijeke krvi, a Sava nosila mrtva tjelesa Kozarčana.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Ilija Ivanovic u Donjoj Gradini

– Neshvatljivo je da se srpske vlasti u Srbiji i RS ne mogu izboriti da Jasenovac dobije obilježje genocida nad srpskim, kao i ostalim narodima koji su tu stradali. I ne samo Jasenovac nego cijela tadašnja NDH-a. Razvijanje zastava NDH-a, isticanje ikonografije sistema Ante Pavelića ne nailazi na adekvatnu osudu, što je neshvatljivo za modernu Evropu – govorio je ovaj svjedok i zatočenik ustaških logora u kojima je proveo više od dvije godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije