Društvo

Oboljeli od raka pluća na velikim mukama: Evo koliko ih košta samo jedna imunoterapija

U Srpskoj raste broj oboljelih od raka pluća koji, pored straha hoće li se izboriti sa ovom opakom bolešću, moraju da brinu i kako obezbijediti novac za skupu biološku terapiju koja, pojedinačno, košta oko 14.000 KM.

Oboljeli od raka pluća na velikim mukama: Evo koliko ih košta samo jedna  imunoterapija
FOTO: SHUTTERSTOCK

Zbog nedostatka sredstava, ova terapija je dostupna ograničenom broju pacijenata koji određen broj terapija moraju sami da plate, dok ostale idu na trošak FZO Srpske, ali tek kad na listama čekanja dođe red i na njih.

S obzirom na to da je riječ o izuzetno skupim lijekovima, oboljeli od raka pluća poručuju da za njih samo nekoliko terapija koje moraju da plate nerijetko znači finansijski slom. Objašnjavaju da su neki stavljali stanove pod hipoteku, jer nisu imali drugog načina da obezbijede novac za prijeko potrebni lijek. Zato traže da se povećaju izdvajanja kako bi svi oni za koje ljekari smatraju da bi im ovaj vid liječenja pomogao, dobili  besplatnu terapiju.

– Tako ne bismo morali da brinemo još i o novcu, a nije riječ o beznačajnim iznosima. Kad mi je otkrivena bolest, u avgustu lani, mogla sam da primam hemoterapiju ili biološku terapiju, koja je tada koštala 12.800 KM. Svjesni smo da hemoterapiju životni vijek produžava na par mjeseci, a biološka i za nekih pet godina. Imamo saznanja da pojedini ljudi već 16 i 20 godina žive sa njom. Pošto sam bila treća na listi onih kojima je ova terapija odobrena, osam terapija pembrolizumaba sam morala sama da platim – priča za Srpskainfo Jadranka Bujić iz Banjaluke.

Prisjeća se da se prošle godine, kada je primila drugu vakcinu protiv korone, osjećala jako loše i počela da kašlje.

Doktorka pregleda pacijentkinju
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

– Mislila sam da je korona i ovim simptomima nisam pridavala puno značaja. Međutim, kćerka me je najterala da snimim pluća, a snimak je pokazao samo mala fleku, pa se pretpostavljalo da je riječ o prehodanoj koroni. Za mjesec i po, novi snimak je pokazao da je karcinom zahvatio kompletno lijevo plućno krilo sa limfima, te da je bolest prešla i na desno plućno krilo i limfe. Dakle, u ovom kratkom periodu karcinom je baš puno napredovao. Međutim, nakon 19 terapija koje sam do sada primila, on se fino smanjio – ističe naša sagovornica i dodaje da je pomenuta terapija koju koristi u međuvremenu poskupila na 14.000 KM.

– Riječ je o terapiji koja se ordinira svaki 21 dan, ali ne mogu svi da je prime, što to zavisi od vrste karcinoma. Postoji gensko testiranje koje košta oko 5.000 KM i onda ide ciljna terapija. Ja sam na biološkoj terapiji godinu dana i do sada sam ih primila 19, a nisam imala nijedan simptom od nje. Moj prijatelj je bio u četvrtom stadijumu bolesti i imao je metastaze. Uporedo je primao i hemoterapiju i biološku terapiju, i počeo je da se oporavlja. Metastaze se smanjuju, kao i karcinom na plućima. Moja prijateljica je završila prvi ciklus sa 35 terapija i stanje joj je dovedeno u hroničnu bolest. Više nema karcinoma, ostali su samo ožiljci. To je pokazatelj koliko je ova terapija djelotvorna i razlog što država treba da obezbijedi više novca za nju – poručuje Bujićeva.

U FZO Srpske ističu da su u zdravstveni sistem uveli finansiranje skupih terapija za osiguranike, ali da se zbog ograničenih finansijskih mogućnosti, inovativne terapije finansiraju za ograničen broj pacijenata i prema preporuci ljekara.

FOTO SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA

– Za oboljele od raka pluća finansiramo nekoliko savremnih lijekova i kontinuirano nastojimo da povećamo finansijski okvir kako bi se povećao broj pacijenata na ovim terapijama. Na ovim terapijama trenutno je više od 150 pacijenata, a koliko su one skupe, govori i podatak da je godišnji trošak Fonda samo za jednu inovativnu terapiju po pacijentu oko 200.000 KM, ne računajući citostatike, liječenja i sve drugo što spada u obavezno zdravstveno osiguranje – kažu za Srpskainfo u ovom fondu.

Dodaju da se, za sada, inovativna terapija daje za ograničen broj pacijenata.

– Ljekari UKC RS su ti koji imaju najbolji uvid u zdravstveno stanje pacijenata i na osnovu toga prioritetno određuju broj osiguranika i uključuju pacijente za koje procijene da će pomenuta terapija imati najefikasnije rezultate – naglašavaju u FZO RS.

Dr Lora Novaković Lacković, ljekar Odjeljenja onkologije sa opštom pulmologijom UKC, ističe da su osnovni modaliteti liječenja: hirurško liječenje, hemo i/ili radioterapija i imunoterapija.

Pročitajte još

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Svi navedeni modaliteti su dostupni pacijentima u UKC RS, a odluku o načinu liječenja donosi više ljekara različitih specijalnosti i prema važećim smjernicama.  Unapređenju tretmana pacijenata sa rakom pluća pomogli su dostupnost PET/CT i pravovremeno sprovođenje radioterapije. Aktuelizacija imunoterapije u onkologiji donosi novi pomak u tretmanu i preživljavanju pacijenata sa rakom pluća. Ovaj vid liječenja postepeno potiskuje dosadašnje konvencionalne hemioterapijske tretmane. Međutim, svi inovativni tretmani su skupi i u našim uslovima ograničeno dostupi, što uzrokuje formiranje lista čekanja – ističe za Srpskainfo dr Novaković Lacković.

Diši za život

Udruženje oboljelih od karcinoma pluća „Diši za Život“ osnovano je u Srpskoj u martu ove godine. Kako kaže predsjednik ovog udruženja Dragomir Đukić, ciljevi osnivanja su organizovanje i pružanje pomoći i podrške članovima udruženja, propagiranje i isticanje značaja prevencije raka pluća, uvođenje i primjena savremenih dijagnostičkih i terapijskih tretmana, djelovanje prema nadležnima u RS i BiH na prevenciji i liječenju raka pluća. – Na prvoj sjednici koja je održana 13. maja, dat je dosta stručan osvrt na maligna oboljenja. U avgustu smo formirali i Fejsbuk grupu preko koje komuniciramo i dajemo podršku i pomoć jedni drugima – ističe Đukić. Prema njegovim riječima, članovi udruženja traže sastanke sa nadležnima, na kojima bi razgovarali o nedovoljnoj prevenciji ovog oboljenja, neblagovremenom otkrivanju oboljelih, nepostojanju skrining programa, te nedostatku određenih lijekova za terapije. – Naglasio bih da se UKC RS uključio da nam da podršku u svakom smislu. Posebno smo zahvalni ljekarima ove zdravstvene ustanove, koji daju veliki doprinos u liječenju oboljelih od raka pluća – kaže Đukić. On je obolio od adenokarcionoma, a do sada je primio 23 terapije koje su i kod njega dale dobar rezultat.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu