Društvo

Na svaka dva sata OD OVE BOLESTI umre jedna osoba: Ljekari upozoravaju ko je posebno ugrožen, a na koje simptome obavezno obratiti pažnju

Novembar je mjesec borbe protiv raka pluća, najučestalijeg malignog oboljenja koje se javlja podjednako i kod muškaraca i kod žena. Iako se ova bolest najčešće dijagnostikuje kod osoba poslije 50. godine, statistika pokazuje da dolazi i do porasta oboljelih i u znatno mlađoj populaciji.

PACIJENT PRIMA INFUZIJU
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Godišnje u svijetu umre oko 1,6 miliona obolelih, a i u Srbiji se svake godine bilježi porast oboljelih od raka.

Karcinom pluća vodeći je po smrtnosti kod osoba muškog pola, dok je kod žena na drugom mjestu. Na svaka dva sata u Srbiji jedna osoba premine od raka pluća, ističe doktor Mihailo Stjepanović direktor pulmologije Kliničkog centra Srbije i dodaje da je ključno prepoznati prve simptome.

– Da ne pripisuju pušenju simptome kao što su kašalj, nego da vode računa da li se nešto promijenilo u intenzitetu tog kašlja, učestalosti. A simptomi pored kašalja su i gušenje bolovi u sredogruđu, a u kasnim fazama i iskašljavanje krvi – kaže dr Stjepanović za Blic TV.

Pročitajte još

Statistički podaci govore da je među oboljelima od raka pluća čak 90 odsto pušača, pa bi upravo zavisnici od nikotina prvo trebalo da ostave cigarete, a potom idu i na češće ljekarske preglede.

-Neophodno je raditi na ranom otkrivanju raka pluća, tako da savjetujemo osobe koje imaju više od 50 godina i one koji imaju više od 30 godina pušačkog staža da se jave jednom do dva puta godišnje pulmologu da se obavezno obavi pulmološki pregled sa minimumom učinjene barem radiografije grudnog koša – kaže dr Stjepanović.

Biološke terapije produžavaju život

Ipak, pomaci u liječenju se vide, Kubanska vakcina za rak pluća je još jedan oblik liječenja o kome se u posljednjih nekoliko godina u svijetu sve više priča, jer pokazuje dobre rezultate u liječenju ove bolesti.

-Terapijske vakcine su više neki žargon. Vakcina je profilaktičnog sredstva, a terapija je lek. Radi se o aktivnim imuno terapijama, o preparatima koji imaju za cilj kada ih pacijent u određenoj fazi bolesti primi, da se bolest na tom nivou zadrži što duži period vremena i na taj način omogući kvalitet života u jednom dužem vremenskom periodu – kaže za Blic TV direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine prof. dr Vladimir Petrović, epidemiolog.

Pored hemioterapija koje su i dalje najviše zastupljene pri liječenju karcinoma, dobre rezultate daju i biološke terapije zahvaljujući kojima oboljeli od raka pluća čak i u poodmaklim fazama žive duže.

-Sve više se se primjenjuje biološka terapija koja ima sve veće efekte u liječenju malignih bolesti, samim tim i produženju životnog vijeka i naravno kada ništa drugo ne preostane – hirurški – kaže epidemiolog dr Petrović.

Mnogi kojima je bolest dijagnostikovana u odmakloj fazi često se okreću alternativnoj medicine. Iako postoje različiti recepti koji navodno mogu dovesti do potpunog izliječenja raka, stručnjaci ipak savjetuju da se prvo pokuša sa zvaničnom medicinom, jer se na taj način se neće izgubiti dragoceno vrijeme.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu