Proizvođači rade na tome da optimizuju potrošnju energije vidimo rano usvajanje silicijum-karbonskih baterija, pametnijeg softvera za upravljanje napajanjem i bržih sistema punjenja zahvaljujući kojima vaš telefon može duže da se koristi “u cugu”.
Ipak, ako ne obraćate pažnju na to kako ga zapravo koristite, sve ove inovacije vas neće spasiti od popodnevne panike zbog prazne baterije.
Ispostavlja se da nekoliko podešavanja može mnogo da znači.
Najgori neprijatelji vašeg telefona često su aplikacije koje ni ne vidite. Društvene mreže, fitnes trekeri, pa čak i tastatura mogu tiho da prazne bateriju u pozadini. Zaronite u statistiku potrošnje baterije (nalazi se u Podešavanja Baterija) i identifikujte šta najviše troši energiju. Onemogućite pozadinsku aktivnost za sve što nije neophodno.
Takođe, pažljivo pogledajte usluge automatske sinhronizacije kao što su Gmail, aplikacije za kalendar i skladištenje u oblaku. Ako vaš telefon vibrira svakih pet minuta zbog novog ažuriranja, velike su šanse da takođe troši energiju u pozadini. Smanjite učestalost sinhronizacije ili je potpuno isključite za manje bitne aplikacije.
Еkran vašeg telefona je vrlo često najveći potrošač baterije. Za uređaje sa AMOLЕD panelima, korišćenje ekrana može činiti više od 50 odsto ukupne potrošnje baterije. Koristite adaptivno osvjetljenje, a ne ručno, kako bi sistem mogao da optimizuje na osnovu uslova osvjetljenja u realnom vremenu.
I dok 120Hz stope osvježavanja izgledaju sjajno, zaključavanje na 60Hz kada ne igrate igrice ili ne skrolujete kroz sadržaj sa visokim brojem frejmova može produžiti trajanje baterije za čak nekoliko sati.
Takođe, tamni režim je više od estetike. Na OLЕD ekranima, on štedi energiju isključivanjem pojedinačnih piksela. Korišćenje prave crne pozadine i omogućavanje tamnih tema na cijelom sistemu može da izvuče tu dodatnu efikasnost, prenosi sajt Gizmochina.
Većina pametnih telefona sada ima neku vrstu zaštite zdravlja baterije, bilo da je to “Optimizovano punjenje” na ajfon uređajima ili “Zaštita baterije” na Samsung telefonima. Ovi sistemi odlažu punjenje iznad 80–85 odsto dok vam zaista ne zatreba puna baterija, što pomaže u očuvanju dugoročnog zdravlja baterije. Uvjerite se da je ta opcija uključena.
Ako vaš telefon to podržava, bežično punjenje ili dijeljenje bežične energije je praktično, ali nešto manje efikasno. Držite se punjenja putem kabla kada ste kod kuće ili za radnim stolom. Osim ako niste u žurbi, izbjegavajte stalno brzo punjenje. Odlično je za hitne slučajeve, ali sporije punjenje generiše manje toplote i uzrokuje manje habanja tokom vremena.
Sa više AI funkcija koje se izvršavaju lokalno, poput glasovnih asistenata, transkripcije u realnom vremenu ili prepoznavanja objekata, današnji telefoni balansiraju između performansi i izdržljivosti. Mnogi novi Android skinovi sada uključuju režime “AI baterija” ili “adaptivna baterija” koji uče kako koristite aplikacije i ograničavaju napajanje onima koje rijetko koristite. Nemojte ih ignorisati, jer rade u pozadini kako bi produžili trajanje baterije bez da vi prstom mrdnete.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu