Kako ne bi došlo do neželjenih posljedica, influenserka i stručnjakinja za čišćenje Lyinzi Krombi izdvojila je najčešće greške u proljećnom čišćenju koje neće rezultovati čistim enterijerom.
Jedna od najčešćih grešaka je da se ne slijedi logični redoslijed čišćenja, naglašava ona.
– Prašina pada poput snijega, pa ako prvo počnete da usisavate ili brišete niže površine, sva prašina ili prljavština će se s viših mjesta vratiti nazad. Kada čistite sobu, uvijek počnite od najviših tačaka, a to su paučina, vrhovi ormara, rasvjeta, a zatim se spustite niz zidove, namještaj i na pod – tvrdi ona.
Ona dalje ističe da je jedna od čestih grešaka uvjerenje da više sredstva za čišćenje znači brže i bolje očišćene površine.
Naime, pretjerana upotreba proizvoda za čišćenje može ostaviti ljepljive površine i vidljive tragove deterdženta te tako privući još više prašine i prljavštine.
– Pretjerana upotreba deterdženta i omekšivača za veš može ostaviti talog na odjeći, učiniti je manje prozračnom i smanjiti joj vijek trajanja. Uvijek pratite preporučene količine i koristite mjerne poklopce ili kuglice za doziranje – tvrdi ona.
Osim toga, ukoliko usisivač gurate samo u jednom smjeru, na taj način ne uklanjate prljavštinu iz svih uglova, što je jedna od čestih grešaka.
– Za najuspješnije usisavanje, usisavajte prvo u smjeru sjever-jug, potom istok-zapad kako biste bili sigurni da je sva prašina podignuta s tepiha i povučena. Ova tehnika je posebno važna u prostorima kroz koje se mnogo prolazi, pa se prljavština duboko uvuče – rekla je.
Takođe, miješanje proizvoda za čišćenje je jedna od uobičajenih grešaka, koja uz miješanje određenih hemikalija poput izbjeljivača i amonijaka stvara otrovne pare pa je uvijek potrebno isprati WC prije dodavanja izbjeljivača.
Ona dalje savjetuje da je prozore najpogodnije prati kada je oblačno vrijeme, jer tada staklo postaje hladnije i omogućava ravnomjernije nanošenje i brisanje proizvoda.
Nestrpljivost u brisanju prašine je među češćim zamkama u koje mnoge osobe upadaju. Zbog toga je kako tvrdi ona bitno sačekati nekoliko sekundi da sredstvo odradi svoju funkciju, pa da zatim krpom uklonite više prašine i prljavštine nego što to radite ako sredstvo brišete odmah, prenosi Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu