Da biste bili sigurni da ste to učinili bojom koja nije štetna, važno je da pogledate deklaraciju.
Ukoliko to niste učinili prije farbanja, izvadite kesicu iz đubreta i obavezno pogledajte sastav.
Nesavjesni prodavci željni zarade za Vaskrs kupuju tehničku boju i prepakuju je u kesice koju kasnije prodaju kao farbu za jaja. Da bi kupac bio siguran da je kupio prehrambenu, a ne tehničku boju koja se koristi za farbanje zidova, mora da pogleda da li su na kesici odštampane oznake od 100 do 180.
Prehrambene boje su prečišćene i zato su skuplje. Tehničke i prehrambene boje imaju isti sastav, ali se razlikuju u sadržaju mikrokomponenti u koje spadaju i teški metali, a to su najčešće olovo, kadmijum, živa i arsen, navodi RTS.
Koje farbe su bezbjedne?
Najopasnije su anilinske boje. Oznake su E sa pozitivne liste pokazuje da su boje klasifikovane kao aditivi za hranu. Oznaka E od 100 do 180 znači da proizvođač garantuje da je bezbjedno i ako dio boje uđe u jaje.
Treba kupovati samo na mjestima koje kontrolišu inspektori, a pri tom obratiti pažnju i na rok trajanja. Prirodne boje su proizvod biljnih pigmenata. Jedna od sigurnijih opcija jeste da jaja ofarbate jestivim bojama za kolače.
Želatini nastaju kad se u boju doda skrob. Omoti za jaje su nešto što se često kupuje, ali takvo jaje se pokvari posle dva, tri dana stajanja na sobnoj temperaturi.
Najbolja varijanta su prirodne boje od povrća. Lukovina nije više jedini izbor. Ljubičastu boju daje nasjeckani ljubičasti kupus, plavu zamrznuta borovnica, narandžastu iseckana šargarepa, roze narendana cvekla, žutu cvijet nevena, cigla crvenu mljevena paprika, prenosi Blicžena.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu