Politika

Očekivali da Republika Srpska ima izlaz na more: Po čemu političari pamte dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma

Neki su se radovali miru, drugi žalili što republika Srpsska nije nezavisna i što nema izlaz na more, a jedan od danas aktuelnih političara bio je novinar koji je 21. novembra 1995. prvi Banjalučanima javio radosnu vijest - da je rat okončan.

Očekivali da Republika Srpska ima izlaz na more: Po čemu političari pamte dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma
FOTO: ANJA NIEDRINGHAUS/EPA

Taj, u to doba mladi novinar, urednik i voditelj BiG radija, zove se Igor Crnadak i danas je poslanik u Narodnoj skupštini RS i potpredsjednik PDP.

BiG radio je bio najslušanija radio stanica u Banjaluci i okolini, a Crnadak, koji je i tada govorio engleski i pratio strane medije, imao je brejking njuz.

Igor Crnadak
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Mnogi Banjalučani još pamte da je oko 17 časova slušaocima saopštio da je mir potpisan i da se čeka obraćanje predsjednika SAD Bila Klintona.

Slavlje na ulicama

I Anton Kasipović, veteran među političarima u RS, bio je 1995. godine novinar i u redakciji “Glasa Srpske” iščekivao vijesti iz Dejtona.

Kad je vijest stigla nastala je prava bura oduševljenja.

Dok je Anton s kolegama “pakovao” prvo mirnodopsko izdanje novina nakon tri i po godine rata, u Gospodskoj, gdje su bile prostorije “Glasa Srpske”, uveliko se slavilo, a razdragani Banjalučani su upadali u redakciju da s novinarima podijele radost.

FOTO SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA
FOTO SINIŠA PAŠALIĆ / RAS SRBIJA

– Zadesio nas je mir i u tom času ogromnog rasterećenja i radosti niko nije razmišljao šta on donosi. Važno je bilo samo da ljudi, koji su godinama živjeli u rovovima, dolaze kući, svojoj djeci – ispričao je ranije za Srpskainfo Anton Kasipović.

Rekao je da u tom trenutku nije ni slutio da će jednog dana postati ministar i potpredsjednik Vlade RS.

Pomiješana osjećanja

Ali, Mladen Ivanić, danas počasni predsjednik PDP, vjerovatno je i te kako razmišljao o politici, jer je 1995. godine, iako mlad, bio već iskusni političar.

U predratnoj Socijalističkoj Republici BiH on je krajem osamdesetih bio najmlađi član Predsjedništva.

– Kada je potpisan Dejton nisam bio u politici, predavao sam na fakultetu. Sjećam se, šetao sam Banjalukom i negdje predveče kod Banskog dvora naiđe jedan moj poznanik i reče mi da je potpisan mir – kaže Ivanić.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

U tom trenutku imao je, kaže, pomiješana osjećanja – od zadovoljstva što se konačno približava mir, do blage sumnje, jer nije bio siguran da će ono što je dogovoreno biti provedeno u praksi.

– Bilo je tu i malo razočaranja, jer Republika Srpska nije postala nezavisna, iako sam, kao realista, još na početku rata rekao da BiH neće nestati – izjavio je Ivanić povodom godišnjice Dejtona.

Poziv iz Dejtona

Bivši gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić, kako je ranije izjavio za Srpskainfo, potpisivanje mira je dočekao u Vojsci Republike Srpske, u svojoj ratnoj jedinici.

FOTO: MRRADOJICICIGOR/FACEBOOK/SCREENSHOT
FOTO: MRRADOJICICIGOR/FACEBOOK/SCREENSHOT

Mnogi novinari su 21. novembra uveče pokušavali da dođu do tadašnjeg predsjednika Republike Srpske, danas haškog osuđenika, Radovana Karadžića. Ali, Karadžić se nije javljao.

Kako je tada rečeno, nije imao vremena za izjave, jer mu je kuća bila puna gostiju, pošto Karadžići slave Aranđelovdan.

Pročitajte još

U goste kod Karadžićevih tog se dana spremao i Milovan – Cicko Bjelica, tada mladi funkcioner SDS, a danas načelnik opštine Sokolac.

Iako je svakodnevno bio “na vezi” sa srpskom delegacijom u Dejtonu, vijest o potpisivanju mira čuo je na televiziji.

– Kod Radovana na slavi to je, naravno, bila glavna tema. Za stolom su bili Brana Crnčević, Momo Kapor i još nekoliko gostiju iz Beograda i svi smo iščekivali telefonski poziv Momčila Krajišnika – priča Bjelica.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Kada je Krajišnik pozvao, saznali su da Srbi u Dejtonu “nisu prošli baš najbolje”, pogotovo u Sarajevu i kod Brčkog.

– I ja sam bio razočaran, očekivao sam da će Republika Srpska po Dejtonu imati izlaz na more – kaže Milovan Bjelica, koji je, za razliku od mnogih drugih političara, sve ove godine ostao vjeran istoj stranci, pa je danas potpredsjednik SDS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu