Svijet

OČEKIVANJA OD NOVOG LIDERA HRVATSKE "Milanović će biti konstruktivniji i uključiviji"

Prema onome što se do sada moglo iščitati iz predsjedničke kamanje i prvih istupa nakon izbora, očekivanja su da će novi hrvatski predsjednik, Zoran Milanović biti konstruktivniji i uključiviji nego što je bio u najvećem dijelu svoje političke karijere.

OČEKIVANJA OD NOVOG LIDERA HRVATSKE "Milanović će biti konstruktivniji i uključiviji"
FOTO: TANJUG/AP

Na to ga, piše hrvatski portal Novosti, donekle tjeraju ustavna pozicija i ovlašćenja predsjednika države, ali još više svijest da će ga apriorna konfrontacija s premijerom i parlamentarnom većinom, o kome god da se radilo u idućih pet godina, udaljiti od mogućnosti da u nekoj mjeri utiče na situaciju i da uspijeva da ostvari kakve-takve pomake u korist boljeg, mirnijeg i ispunjenijeg života što većeg broja građana: po tome će ga se ocjenjivati i pozitivno ili negativno pamtiti.

S druge strane, navodi se, Milanoviću je jasno da konstruktivnost i inkluzivnost ne znače podilaženje ili razumijevanje za šovinističko-revizionističke stavove i paranoje radikalne desnice, za stavove koji su odbojni biračkom tijelu koje ga je izabralo.

On će, dodaje se, afirmisati ustavni patriotizam i autoritet državnih institucija nasuprot nacionalizmu i suverenističko-populističkim tezama o ”otetoj državi”, da bi se povukla što jasnija granica prema iskazima i idejama mržnje koje izlaze iz okvira civilizovanosti i morala koje sramote Hrvatsku.

Radiće na tome da se bilo koji budući izbori u Hrvatskoj ne dobijaju ili gube na pitanju ko je veći ili manji Hrvat, ko je, navode, antihrvatski ili prosrpski nastrojen.

Milanović će, takođe, pišu Novosti dozirati svoje javno istupanje i pojavljivanje, jer zna da inflacija javnog ukazivanja rezultira postupnim obezvrijeđivanjem onoga što se izgovara i gubljenjem vjerodostojnosti onoga koji želi biti “poklopac svakome loncu”.

Njegova politička ambicija nije, kažu, da sve izokrene naglavačke i da nudi prečice, nego da inicira iskorake i napredak lišene megalomanije.

Kakav će utisak i učinke ostaviti Milanović kao predsjednik zavisiće, međutim, u velikoj mjeri o raspoloženju i političkoj doraslosti premijera, a taj će najmanje još koji mjesec – biti Andrej Plenković, piše portal.

Podsjeća da je Plenković rekao da će kohabitacija s predsjednikom biti “tvrda”, a na Milanovićevu reakciju da ne zna šta to znači, Plenković je uzvratio: “Znaće”.

Premijer se, kažu, i dalje duri na svog bivšeg kolegu iz Ministarstva spoljnih poslova zbog tri i po godine stare i tajno snimljene opaske na račun medicinske karijere Plenkovićeve majke, čemu je dodao i uvrijeđenost Milanovićevim mišljenjem da je on, Plenković, tek nedavno postao obožavatelj Franje Tuđmana.

Ali, durenje je politički manje relevantno od nervoze koja, to više, kako ističu, ne može sakriti ni majstor dedramatizacije, trese šefa vlade i vladajućeg HDZ.

Nervoza nije izazvana toliko porazom Kolinde Grabar-Kitarović koliko buntovničkim gibanjima u HDZ i neumoljivim približavanjem parlamentarnih i unutarstranačkih izbora.

Plenkovićeva politička kola nezaustavljivo se strmoglavljuju, o čemu – pored ostalog – govori sve otvorenije dizanje glave glavnih pobunjenika, i njemu sad preostaje samo da pokuša da kontroliše štetu sredstvima koja su mu jedina na raspolaganju, ponajpre određivanjem tajminga izbora i proceduralno-propagandnim smicalicama, navodi portal.

U vrhu HDZ, dodaje se, sve se više govori o scenariju da se parlamentarni izbori dogode u aprilu ili maju, umjesto u septembru ili oktobru, kad se navršavaju četiri godine vlade, a da se potom, u junu ili julu, odigraju unutarstranački izbori.

Premda ta solucija ima i dobrih i loših momenata, čini se da Plenković shvata da mu vrijeme više nije saveznik, kao i to da mu je politički isplativije i pametnije svoju sudbinu da veže uz rezultat na parlamentarnim izborima, a ne da se izloži realnom riziku da ostane bez mogućnosti izvesti stranku na te, najvažnije izbore.

Bilo bi, pišu Novosti, nelogično da ne posegne za opcijom koja mu daje u ruke sastavljanje lista za Sabor i koja kampanju smešta u ambijent hrvatskog predsedavanja Evropskom unijom, jedini politički ambijent u kojem se aktualni premijer osjeća ugodno i na svom terenu.

U svemu tome, jedna stvar je sigurna: Milanović će mu biti naklonjeniji od Kolinde Grabar-Kitarović, tvrdi portal.

Što se tiče SDP i lijevog i liberalnog krila scene, pobjeda Zorana Milanovića svakako jeste vjetar u leđa, ali će sada – nakon više od šest mjeseci zaklonjenosti Milanovićem – svijetla reflektora više nego ikad biti uperena u Davora Bernardića, predsjednika SDP i lidera opozicije.

Odabirom ljudi za listu na evropskim izborima i prihvaćatanjem Milanovićeve predsedničke kandidature Bernardić je, navodi se, pokazao da je sposoban vući racionalne i konstruktivne poteze, kao i da je spreman da učini, ali će mu ipak trebati više vremena od toga da bi se nametnuo za uvjerljivog premijerskog kandidata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu