Ovu odluku, prokomentarisao je i profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Vladimir Vuletić, ali i kako će se to odraziti na prijemni ispit i na budžetske kvote.
Prema njegovim riječima “odluku o početku nadoknade nastave na tom fakultetu trebalo da donese uprava fakulteta”, kao što je, kako je naveo, “pokrenula blokade, a ne nastavno-naučno vijeće, u čijoj nadležnosti nije to pitanje”.
O nadoknadi nastave
Vuletić je, povodom odluke Filozofskog fakulteta da onlajn nadoknada nastave počne 14. jula, rekao za Tanjug da je nastavno-naučno vijeće stručni organ koji se bavi programima i nastavnim pitanjima vezanim za promociju kolega i da to pitanje nije u njegovoj nadležnosti.
Šta će biti sa prijemnim ispitima na fakultetima za koje nisu usvojene budžetske kvote
– Uprava je morala to da uradi, kao što je pokrenula blokade. Uprava je pozvala na blokadu, nastavno-naučna vijeća su kasnije prihvatila, što takođe nije bilo u njihovoj nadležnosti – naveo je Vuletić.
Vuletić je rekao da period za onlajn nadoknadu nastave od 14. jula do 31. oktobra na Filozofskom fakultetu pokriva drugi semestar.
Kako će se održati prijemni
Na pitanje kako će se realizovati prijemni ispit, a kako ispitni rokovi, Vuletić je rekao da je to stvar za organe fakulteta i dodao da još uvijek ne postoji raspored ispitnih rokova.
Odgovarajući na pitanje kako će Filozofski fakultet realizovati nadoknadu propuštenog gradiva i da li će moći da završi akademsku godinu do 31. oktobra, Vuletić je rekao da je ozbiljnije pitanje u kojoj mjeri je onlajn nastava nešto što može da zameni normalnu nastavu.
Da li će biti dodijeljene kvote
Dodao je da očekuje da fakultetu uskoro biti dodijeljene kvote za upis nove generacije studenata.
Osvrćući se na reakcije studenata Filozofskog fakulteta na odluku o nadoknadi nastave, Vuletić je rekao da se, iako je bilo objava na društvenim mrežama sa pozivima na bojkot onlajn nastave, nada da do toga neće doći.
Vuletić je istakao da je sada jasno da sve što se dešavalo prethodnih mjeseci “nije imalo nikakve svrhe i da je još besmislenije istrajavati na nečemu što nema nikakve svrhe”.
O plenumu na Filozofskom fakultetu
Odgovarajući na pitanje da li još uvek postoji plenum na Filozofskom fakultetu i koliko je studenata u njemu, Vuletić je rekao da se broj studenata na plenumu konstantno mijenja i da je, prema informacijama koje on ima, “plenum Filozofskog fakulteta sveden na 20, 30 osoba koji raspravljaju o svemu što im padne na pamet”.
-Ništa što je vezano za nastavu, organizaciju fakulteta ne bi trebalo da bude ni na koji način povezano sa odlukama plenuma – istakao je Vuletić i ocenio da se uprava fakulteta i pojedini nastavnici i dalje kriju oko tzv. odluka studenata, iako je jasno da je riječ o jako malom broju.
Naveo je da posljednjih nekoliko mjeseci ne ide na Filozofski fakultet i neće ići dok zvanična blokada ne bude završena, tako da ne zna kakva je trenutna situacija na fakultetu i da li je moguće ući u zgradu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu