Biznis

NEKE SU ČLANICE G7 I VEĆ SU BOGATE Od 10 najvećih ekonomija iduće godine, njih 5 će biti u Evropi

Od 10 najvećih ekonomija sljedeće godine, pet će biti u Evropi, tri u Aziji i dvije u Americi. Većina ovih ekonomija, konkretno članica G7, već je bogata u BDP po glavi stanovnika.

NEKE SU ČLANICE G7 I VEĆ SU BOGATE Od 10 najvećih ekonomija iduće godine, njih 5 će biti u Evropi
FOTO: SARAH YENESEL/EPA

Međutim, na listi postoji i nekoliko tržišta u nastajanju koja su još uvijek siromašna po osobi i čija je velika ekonomska veličina povezana sa njihovom ogromnom domaćom populacijom.

Slično tome, dok većina ekonomija u prvih 10 ima potencijalne stope rasta ispod globalnog prosjeka zbog već visokih zaliha fizičkog i ljudskog kapitala, dvije azijske ekonomije su se borile protiv tog trenda, prenosi Fokus Ekonomiks.

1. SAD – BDP 2025: 30,4 biliona dolara

BDP Sjedinjenih Država je najveći na svijetu i vrijedi više od četvrtine globalne proizvodnje u nominalnom BDP. Štaviše, ima među najvećim svjetskim BDP po glavi stanovnika. Struktura privrede je veoma raznolika.

Tehnološka industrija, utemeljena u Silicijumskoj dolini, dominira globalno, podstičući inovacije u vještačkoj inteligenciji, biotehnologiji i softveru. Finansijski sektor, sa centrom u Njujorku, može se pohvaliti najdubljim svjetskim tržištima kapitala. Zdravstvena zaštita i farmaceutski proizvodi su druge prednosti, dok proizvodnja, iako smanjena po obimu u poređenju sa prethodnim decenijama, ostaje konkurentna u oblastima kao što su vazduhoplovstvo, odbrana i motorna vozila.

Prognoza za ekonomski rast do kraja ove decenije je od oko 2 odsto godišnje u poređenju sa 1,4 odsto u evrozoni i manje od 1 odsto u Japanu.

Međutim, privreda se suočava sa izazovima, uključujući najveću nejednakost prihoda u G7, zastarjelu infrastrukturu, visoke troškove zdravstvene zaštite i rastući državni dug. SAD će vjerovatno nastaviti da imaju budžetski deficit daleko veći od drugih naprednih ekonomija, što će dovesti do toga da javni dug nastavi da raste kao udio u ukupnoj proizvodnji u narednim godinama.

2. Kina – BDP 2025: 19,6 biliona dolara

Kineski BDP je drugi po veličini na svijetu i vrijedi blizu 20 odsto globalnog BDP u nominalnim dolarima. Pokreće ga ulaganja i proizvodnja vođena izvozom, privatna potrošnja je i dalje oko 20 procentnih poena BDP niža nego u razvijenim ekonomijama. Poznata kao “svjetska fabrika”, Kina je vodeći proizvođač elektronike, mašina i tekstila.

U odnosu na američku ekonomiju, Kina je izgubila tempo od 2021. godine zbog depresijacije juana u odnosu na dolar u kombinaciji sa snažnom ekonomskom aktivnošću u SAD. Procjene analitičara su da će se konvergencija nastaviti u našem horizontu prognoze, ali sporijim tempom od u prošlosti dok potencijalni rast Kine opada.

Kina se suočava sa višestrukim izazovima, uključujući visok nivo korporativnog duga, suočavanje sa zahtjevima sve manjeg i starenja stanovništva, slabim tržištem nekretnina i geopolitičkim tenzijama sa Zapadom – pri čemu bi posljednje trebalo da poraste tokom drugog mandata predsjednika Trampa.

3. Njemačka – BDP 2025: 5,0 biliona dolara

Njemačka je najveća evropska ekonomija. Iako su usluge glavni ekonomski sektor, Njemačka takođe ima jaku industrijsku bazu, proizvodni sektor je oko dva puta veći nego u drugim ekonomijama G7 kao udeo u BDP. Mitelstend, gusta mreža srednjih industrijskih preduzeća, čini okosnicu ovoga. Zemlja ima koristi od kvalifikovane radne snage, opreznog fiskalnog upravljanja i povoljnog geografskog položaja u srcu Evrope.

Uz to, ekonomski model zemlje orijentisan na izvoz, težak za proizvodnju bio je ugrožen posljednjih godina zbog rastućih globalnih trgovinskih tenzija, borbe zemlje da se prilagodi novim oblicima tehnologije i sve veće konkurentnosti kineskih firmi, posebno u automobilskoj industriji.

4. Japan – BDP 2025: 4,4 biliona dolara

Japanska ekonomija, iako je i dalje četvrta po veličini u svijetu, oslabila je po važnosti od 1990, kada je bila druga po veličini ekonomija i približila se američkoj na prvom mjestu. Kao i Njemačka, Japan ima veliki proizvodni sektor koji vrijedi blizu 20 odsto BDP, sa jakim stranama u elektronici, motornim vozilima i robotici. Japanske kompanije kao što su Micubiši, Soni i Tojota igraju vodeću ulogu u svijetu. Japan takođe ima značajan sektor bankarskih i finansijskih usluga. Privreda je izvozno orijentisana i posljednjih godina uporno bilježi trgovinski i tekući suficit.

Međutim, Japan se suočava sa značajnim demografskim izazovima, uključujući brzo starenje stanovništva i nisku stopu nataliteta koji otežavaju BDP uprkos upornim fiskalnim stimulansima. Zavisnost od uvozne energije i sirovina je još jedna slabost, jer oni čine privredu ranjivom na globalne promene cijena.

Panelisti predviđaju da će rast BDP Japana u prosjeku biti ispod 1% do kraja ove decenije, i da će zabilježiti zajednički najslabiji učinak u G7 zajedno sa Italijom.

5. Indija – BDP 2025: 4,3 biliona dolara

Indijski BDP brzo raste, više nego se udvostručivši u posljednjoj deceniji. Za razliku od mnogih drugih azijskih ekonomija, Indija nema ogroman proizvodni sektor, bez obzira na nedavnu vladinu inicijativu Make In India. Umjesto toga, proizvodnja usluga pokreće BDP. Indija se može pohvaliti posebnom snagom u IT, zajedno, dva IT giganta u zemlji, Infosis i TCS, zapošljavaju oko milion ljudi. Farmaceutska industrija je još jedna jaka strana, posebno u oblasti generičkih lijekova.

Međutim, poljoprivredni sektor, koji zapošljava veliki dio stanovništva i koji još uvijek čini oko petinu privrede, ostaje manje produktivan i podložan klimatskim rizicima.

Prognoze rasta Indije za naredne godine i dalje su znatno ispod tempa kojim je Kina rasla kada je imala sličan BDP po glavi stanovnika.

6. Ujedinjeno Kraljevstvo – BDP 2025: 3,7 biliona dolara

Ekonomija Ujedinjenog Kraljevstva je pretežno orijentisana na usluge, sa osiguranjem, finansijama i nekretninama kao ključnim faktorima, posebno preko londonskog Sitija, velikog globalnog finansijskog čvorišta. Ostali ključni sektori uključuju kreativne industrije, odbranu, visoko obrazovanje, motorna vozila i farmaceutske proizvode. Fleksibilno tržište rada i dobar obrazovni sistem su ključne prednosti.

Međutim, Bregzit je uveo izazove, posebno za trgovinu i mobilnost radne snage sa EU, što je zauzvrat ometalo izvoz i investicije otkako je Velika Britanija napustila blok. Iako bi Velika Britanija mogla da sklopi neke sporazume po sektorima sa EU u narednim godinama, malo je vjerovatno da će ekonomske veze sa blokom postati znatno bliže. Pored toga, vlasti se suočavaju sa poteškoćama da zadovolje rastuće potražnje za javnom potrošnjom u okruženju niskog rasta BDP, a sve to bez zastrašivanja tržišta izdavanjem velikog broja novih dugova..

Prognoze analitičara za naredne godine su da će rast britanskog BDP biti oko pola procentnog poena godišnje niži nego u deceniji koja je prethodila pandemiji kovid zbog trajnog udara izazvanog Bregzitom.

7. Francuska -BDP 2025: 3,3 biliona dolara

Francuska ekonomija je veoma diverzifikovana. Zemlja je vodeći globalni izvoznik luksuznih brendova kao što su Šanel, Ermes i Luj Viton. Vazduhoplovstvo, predvođeno Erbasom, takođe je ključni sektor. Francuski poljoprivredni sektor je najveći u EU i poznat je po proizvodnji mlijeka, žitarica i vina. Štaviše, od Bregzita, Pariz je povećao svoj status finansijskog centra; Evropska bankarska uprava se preselila u Pariz, a prestonica je otvorila hiljade novih radnih mjesta u oblasti finansijskih usluga.

Država ima snažnu ulogu u ekonomiji. Državna potrošnja je blizu 60 odsto BDP, mnogo veća nego u većini evropskih susjeda. Štaviše, država posjeduje akcije u mnogim velikim kompanijama, kao što su proizvođač nuklearne energije EDF, proizvođač aviona Erbas i proizvođač automobila Reno. Ovaj značajan državni otisak se posljednjih godina pretvorio u neke od najširih fiskalnih deficita u EU, što je zauzvrat dovelo do toga da su troškovi zaduživanja u Francuskoj veći od onih u Grčkoj i Španiji.

Rast BDP Francuske u narednim godinama biće veći od rasta Njemačke i Italije, ali samo prosječan po standardima EU. Politička nestabilnost i potreba da se obuzda fiskalni deficit će djelovati kao prepreka, dok će česti javni protesti vjerovatno nastaviti da predstavljaju izazov za kreatore politike.

8. Italija – BDP 2025: 2,5 biliona dolara

U BDP Italije dominiraju usluge, ali takođe ima proizvodnu snagu u oblasti luksuzne robe, mašina i motornih vozila. Sjeverna Italija, dom industrijskih centara poput Milana i brendova kao što su Fijat i Ferari, pokreće veći dio ove proizvodne aktivnosti. Italija je takođe treći najveći poljoprivredni proizvođač u Evropi, poznat po vinu i maslinovom ulju.

Posljednjih decenija, politička nestabilnost, visok odnos javnog duga prema BDP, sklerotični javni sektor, sve lošija demografija i veliki regionalni dispariteti između industrijalizovanog sjevera i nerazvijenog juga predstavljaju izazove.

Iako privreda trenutno dobija značajan podsticaj od isplate sredstava EU za oporavak, godišnji rast BDP-a vjerovatno neće dostići 1 odsto ove godine ili u godinama koje slijede. Kao takav, italijanski ekonomski rascep nastaviće da opada.

9. Kanada – BDP 2025: 2,3 bilona dolara

Ekonomija Kanade je bogata resursima, a nafta, šumarstvo i rudarstvo daju važan doprinos izvozu. Uz to, kanadskim BDP-om u cjelini i dalje dominira uslužni sektor, sa posebnim prednostima finansijskih i tehnoloških usluga. Posljednjih godina ekonomska aktivnost je bila podstaknuta snažnom tražnjom u ključnom trgovinskom partneru SAD, kao i brzim porastom stanovništva – od 2019. do 2024. godine stanovništvo je poraslo za oko 10%, iznad istorijskog trenda.

Uz to, vlada je nedavno smanjila imigracione kvote suočena sa porastom nezaposlenosti i nezadovoljstvom javnosti zbog visokih troškova stanovanja. Kao rezultat toga, rast stanovništva u 2025. godini trebalo bi skoro da se zaustavi sa oko 3% u 2024. godini.

Uprkos velikim prirodnim resursima, kvalifikovanoj radnoj snazi i čistom upravljanju, Kanada se takođe suočava sa ranjivostima, uključujući fluktuirajuće cijene za izvoz robe, visok dug domaćinstava i trgovinsku zavisnost od SAD. Ovo posljednje bi moglo biti poseban rizik zbog toga što predsjednik Donald Tramp vjerovatno nameće veće carine na uvoz.

10. Rusija – BDP 2025. 2,1 bilion dolara

Ruska ekonomija zavisi od prirodnih resursa, pri čemu nafta i prirodni gas čine više od polovine njenih izvoznih prihoda, a giganti pod kontrolom države kao što su Gasprom i Rosnjeft dominiraju proizvodnjom energije. Ovo oslanjanje na energiju je podstaklo značajan ekonomski rast, ali takođe čini Rusiju ranjivom na globalne fluktuacije cijena i energetske sankcije.

Proizvodni sektor je usredsređen na teške industrije, uključujući oružje, hemikalije i čelik; štaviše, Rusija je jedan od najvećih svjetskih izvoznika žitarica. Od invazije na Ukrajinu 2022. godine, ruska ekonomija je postala više zavisna od vojnog sektora i državne potrošnje, i više se oslanjala na Aziju na račun Evrope.

Ekonomija je bila mnogo snažnija nego što je više analitičara očekivalo otkako je izbio rat u Ukrajini, sa rastom BDP Rusije iznad 3 odsto u 2023. i 2024. godini, zahvaljujući većoj vojnoj potrošnji, socijalnim davanjima i sposobnosti vlade da zaobiđe sankcije. Uz to, rast će se usporiti na oko 1,5 odsto u budućnosti prema procjenama panelista, usred slabog poslovnog okruženja i opadanja stanovništva.

Faktori koji utiču na rangiranje BDP u 2025.

Ekonomija nacije je kombinacija njene proizvodnje po osobi pomnožene sa veličinom stanovništva. Kao takve, zemlje sa velikom populacijom (kao što su Kina i Indija) imaju tendenciju da imaju veći ukupni BDP od onih sa manjim brojem stanovnika, čak i ako su manje bogate po glavi stanovnika.

Štaviše, učinak po osobi je određen bezbroj faktora, kao što su kvalitet zdravstva i obrazovanja, fizička infrastruktura, lakoća poslovanja, korupcija, bogatstvo prirodnih resursa itd.

Pročitajte još

Buduće projekcije za najveće svjetske ekonomije

Lista 10 najvećih svjetskih ekonomija će vjerovatno postati raznovrsnija u narednim decenijama. Broj predstavljenih ekonomija G7 će opasti, dok bi tržišta u razvoju, kao što su Brazil, Indonezija i Meksiko, mogla da se pridruže vrhunskom rangu s obzirom na njihovu veliku populaciju i veliki potencijal za rast sa Zapadom.

Štaviše, Kina i Indija će nastaviti da dobijaju relativni ekonomski uticaj. Na primjer, dugoročne projekcije ekonomista koje anketiramo pokazuju da će Indija do 2033. postati treća po veličini svjetska ekonomija, dok će kineski BDP biti oko 24 biliona dolara veći od njemačkog, u poređenju sa oko 14 biliona dolara veći danas, piše NIN.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu