Kultura

Od heroja do prognanika: Priča o čovjeku koji je stvorio atomsku bombu (VIDEO)

U julu će u svjetskim kinima biti premijera filma nastalog po biografiji Roberta Openhhajmera "Američki Prometej", čovjeka koji se smatra ocem atomske bombe.

Tvorac atomske bombe
FOTO: PLENILUNEPICTURES/YOUTUBE/SCREENSHOT

Nekoliko je pretendenata na neugodnu titulu oca atomske bombe. Može se pripisati Albertu Ajnštajnu, koji je napisao najpoznatiju jednačinu u istoriji E=mc2, 1905. godine, pokazujući svijetu da se mala količina materije (m) može transformisati u ogromnu količinu energije (E) kada se pomnoži na kvadrat brzine svjetlosti (c2), gigantski broj.

Ili bi se to moglo pripisati Leu Zilardu, ekscentričnom mađarskom fizičaru koji je 1939. posjetio Ajnštajna na Long Islandu i uvjerio ga da bi se nacisti mogli dočepati obilnih rezervi urana u Belgijskom Kongu. Ili bi možda zasluge trebale ići Aleksandru Saksu, ekonomisti Leman Bradersa koji je odmah shvatio da bi ga Sjedinjene Države trebale izraditi, ako je moguće dizajnirati oružje s destruktivnom moći koju su predviđali ti fizičari. I, naravno, tu je predsjednik Franklin Delano Ruzvelt, koji je sve gore navedeno shvatio ozbiljno i finansirao projekt Menhetn za stvaranje smrtonosne naprave.

Ali svi oni blijede u usporedbi s Robertom Openhajmerom, glavnim naučnikom Projekta Maenhetnn, njegovim demijurgom i inspiracijom. Privukao je najbolje fizičare tog vremena i iskoristio taj talent za najstrašnije vojne svrhe, ultimativno oružje, koje će promijeniti iistoriju 20. vijeka. Reditelj Christopher Nolan donosi priču slavnog naučnika na filmsko platno u junu ove godine. Film pod nazivom Openhajmer temelji se na značajnoj biografiji Kaja Birda i Martina Šervina, Američki Prometej: Trijumf i tragedija Roberta Openhajmera.

Američki Prometej je monumentalno djelo. I kolumnist Bird i istoričar Šervin stručnjaci su za razvoj nuklearnog oružja i proveli su 30 godina istražujući svaki izvor, na papiru i u tijelu, povezan s Openhajmerom. Biografija je objavljena 2005. godine, a sljedeće je godine osvojila Pulicerovu nagradu. Šervin je umro 2021. Knjiga ne samo da govori o glavnom naučniku u udaljenom, strogo tajnom laboratoriju u Los Alamosu, Novi Meksiko, već i o mladom sinu jevrejskih imigranata u Njujorku s početka 20. vijeka, njegov uspon kao američkog heroja i njegov silazak u pakao Mekartizma,.

Openhajmeru dobro pristaje nadimak Prometej, ne samo zato što je taj titan iz grčke mitologije ukrao vatru bogovima i dao je ljudima (najočitiji dio nuklearne analogije), već i zato što je Zeus toliko izbjesnio taj čin izdaje da je dao je prikovati Prometeja na planinu Kavkaz kako bi mu orao okrutno i više puta pojeo jetru.

Pročitajte još

Uprkos činjenici da je bomba stvorena pod Openhajmerovim vodstvom u Los Alamosu riješila Drugi svjetski rat u korist njegove zemlje i zadovoljila većinu vašingtonskih jastrebova, Republikanska stranka izgubila je povjerenje u fizičara 1950-ih i završila uništavanjem njegovog života i ugleda tokom Hladnog rata.

Kao mladić, Openhajmer je proživio Veliku depresiju 1929. i uspon fašizma u Evropi (studirao je kvantnu fiziku u Njemačkoj 1920-ih). U Njujorku je bio uključen u društvene pokrete u kojima su se komunisti i drugi simpatizeri ljevice borili protiv rasne diskriminacije i ekonomske nejednakosti.

Kasnije, nakon što su SAD bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, Openhajmer je kao i mnogi drugi naučnici s kojima je radio u Los Alamosu postao aktivist protiv širenja nuklearnog oružja.

Dolaskom republikanaca na vlast 1953. godine, vlast u Bijeloj kući zauzele su vojne osobe i stratezi koji su zagovarali masovnu upotrebu atomskih bombi. Ubrzo su se bacili na Openhajmera, ratnog naučnog heroja i glasa koji je tvrdoglavo govorio protiv njihove strategije. To je bio kraj njegova javnog ugleda i intelektualnog uticaja. Zeus je neumoljiv.

Autori američkog Prometeja citiraju njujoršku spisateljku E. L. Doctorov koja je 1986. napisala: “Bombe su nam na pameti od 1945. To je prvo bilo naše oružje pa onda naša diplomatija, a sada je to naše ekonomija. Kako možemo pretpostaviti da nešto tako monstruozno moćno neće nakon 40 godina sastaviti naš identitet? Veliki golem koji smo napravili protiv naših neprijatelja je naša kultura, naša kultura bombi – njena logika, njena vjera, njena vizija.” Ta vizija nije nestala ni u naše vrijeme, a možda nikada ni neće, prenosi Klix.

Kako bi napisali ovu knjigu, autori su prikupili hiljade dokumenata iz arhiva širom svijeta, proučili sve Openhajmerove spise i razgovarali s njegovim rođacima, kolegama, prijateljima, vojnim komandantima i političkim kontaktima. Takođe su pregledali hiljade stranica koje je FBI prikupio o njemu tijekom više od četvrt jeka upornog, ali ne uvijek opravdanog nadzora. Birdova i Šervinova biografija nudi snažan uvid u taj nepojmljivi ponor; u junu, takođe će pružiti osnovu za Nolana da oživi Openhajmerovu priču na velikom platnu, piše EL Pais.

Dok je 16. jula 1945. svjedočio prvoj detonaciji nuklearnog oružja, Robertu Openhajmeru je kroz glavu prolazio dio hinduističkih spisa: “Sada sam postao Smrt, razarač svjetova”. To je možda najpoznatija rečenica iz Bhagavad-Gite. Openhajmer je umro 18. februara 1967. godine, a oružje koje je izmislio uništilo je i njegov život.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu