Društvo

Od raka grlića umre 140 žena godišnje: Pandemija zaustavila uvođenje HPV vakcine

Pandemija novog virusa korona je, nažalost, zaustavila aktivnosti Instituta za javno zdravstvo na uvođenju HPV vakcine u kalendar obavezne imunizacije u Republici Srpskoj koje su započete prije dvije godine.

Od raka grlića umre 140 žena godišnje: Pandemija zaustavila uvođenje HPV vakcine
FOTO: SHUTTERSTOCK

 Humani papilom virus (HPV) je vodeći uzročnik raka grlića materice, a u SZO kažu da je vakcina siguran, efikasan i ključan korak u borbi protiv ove bolesti.

Po dostupnim podacima, koje su saopštili ljekari, u BiH na godišnjem nivou oko 140 žena umre od raka grlića materice, a oboli oko 550. U slučaju pravovremenog otkrivanja promjena na grliću materice, izlječenje je stopostotno.

Enis Hasanović, ginekolog i direktor Zavoda za zaštitu žena i materinstva Kantona Sarajeva, nedavno je naveo primjer Škotske, koja je prije 11 godina uvela obaveznu vakcinaciju za djevojčice, a koja je sada praktično na putu da potpuno iskorijeni ovaj karcinom među svojom populacijom.

FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

U zemljama regiona Sjeverna Makedonija je ranije procenat vakcinisanja podigla na 75 odsto, taj procenat je sada oko 50 odsto, ali i dalje daleko najviši u regionu.

Hrvatska je omogućila besplatnu vakcinu protiv HPV virusa, dok, recimo, gradska administracija Novog Sada ovu vakcinu finansira za imunizaciju djevojčica od 12 do 18 godina u sklopu pronatalitetnih mjera. Na taj način preventivno utiču na bolje reproduktivno zdravlje, ali i na smanjenje mogućih troškova liječenja raka grlića materice.

– Omogućavanje vakcinacije protiv HPV-a, kao i uvođenje ove vakcine u program vakcinacije, ostaju prioriteti u daljem radu Instituta – kaže za Srpskainfo doktorka Jela Aćimović, koja je epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo RS.

Ona ipak naglašava da je rak grlića materice bolest koja se može spriječiti.

Jela Acimovic
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Promjene koje prethode ovoj malignoj bolesti mogu se jednostavno uočiti tokom preventivnih ginekoloških pregleda. Vakcine ne štite od svih tipova humanog papiloma virusa koji mogu voditi do nastanka raka grlića materice, tako da vakcinacija smanjuje rizik od nastanka raka grlića materice, ali ne pruža potpunu zaštitu. Redovni ginekološki pregledi i dalje ostaju glavno sredstvo u zaštiti od raka grlića materice – poručuje Aćimovićeva.

Pročitajte još

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske kažu da sa Institutom za javno zdravstvo neprestano rade na promociji imunizacije i podizanju svjesti stanovništva kako bi se povećao obim imunizacije u okviru redovnog i obaveznog kalendara.

–  Iz godine u godinu pratimo i unapređujemo kalendar obavezne vakcinacije i upoznati smo s pozitivnim efektima vakcinacije protiv HPV virusa. Opredijeljeni smo u namjeri da i ta vrsta vakcine bude dostupna u Republici Srpskoj, jer je razmatranje mogućnosti i planove za njenu primjenu kod nas, nažalost, usporila pandemija virusa korona – kažu za Srpskainfo u resornom ministarstvu.

Rak grlića materice je bolest koja se, kako navode, može spriječiti.

– Promjene koje prethode ovoj malignoj bolesti mogu se jednostavno uočiti tokom preventivnih ginekoloških pregleda – dodaju u ministarstvu.

Po posljednjim statističkim podacima, u Republici Srpskoj ima oko 37.400 učenica uzrasta od 12 do 18 godine, koje bi mogle da prime ovu vakcinu.

DEFINISANE MJERE

Ginekološki pregledi u okviru kojih se uzimaju cervikalni bris i papa test preporučuju se ženama od 30 i više godina kao najefikasnija mjera sekundarne prevencije raka grlića materice.

Strategijom za unapređenje seksualnog i reproduktivnog zdravlja u RS, 2019 – 2029. godina, u okviru Cilja 6. „Smanjeno oboljevanje i prevremeno umiranje od karcinoma ženskih i muških reproduktivnih organa“, definisane su mjere ranog otkrivanja raka grlića materice putem organizovanih skrining programa i provođenje kontinuiranog zdravstvenog vaspitanja žena o faktorima rizika i načinima prevencije raka grlića materice.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu