Prema riječima meteorologa Bakira Krajinovića iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, iako će kiša padati još nekoliko dana, njen intenzitet biće znatno slabiji nego proteklih dana.
Kap kiše – određeni rizik
– Padavine već posustaju, a količine kiše koje su pale danas znatno su manjeg obima. Prognozni modeli pokazuju da se potpuna stabilizacija vremenskih prilika ne može očekivati naredna četiri dana, ali intenzitet padavina biće minimalan u poređenju s prethodnim danima – pojašnjava Krajinović.
U prethodna četiri dana, neke regije u BiH zabilježile su ekstremne količine padavina. Samo u Bihaću je, prema podacima FHMZ-a, u jednoj noći palo 80 litara kiše po metru kvadratnom, što je više od prosječne mjesečne količine za taj grad, koja iznosi oko 70 litara.
– Ni jedan vodotok ne može izdržati toliku količinu padavina u tako kratkom vremenskom periodu. Kap kiše u ovakvim okolnostima nosi određeni rizik, i zato nema prostora za opuštanje – ni za nadležne službe, ni za građane – upozorava Krajinović.
Narančasto upozorenje na obilne padavine i dalje je na snazi i trajaće do 29. marta. U ponedjeljak i utorak se očekuju nove padavine, ali one, prema riječima stručnjaka, ne bi trebale biti kritične kao proteklih dana.
Posebno zabrinjava situacija u sjevernim i centralnim dijelovima Bosne, gdje kiša kontinuirano pada već danima. Na jugu zemlje, u Hercegovini, situacija je znatno bolja, iako su i tamo zabilježene velike količine padavina – od 130 do 160 litara po kvadratnom metru. Međutim, zbog specifične klime i tla, te regije mogu podnijeti više padavina bez neposredne opasnosti.
Krajinović upozorava i na dodatne rizike.
– U narednim danima postoji povećana opasnost od klizišta i odrona. Četiri dana intenzivne kiše, uz još nekoliko dana najavljenih padavina, stvaraju dodatni pritisak na tlo. Moramo biti spremni na takve scenarije – ističe.
Osim vremenskih nepogoda, stručnjaci ukazuju i na utjecaj nekontrolisane sječe šuma, koja dodatno povećava rizik od bujičnih poplava i nestabilnosti terena.
Krajinović poručuje: “Vrijeme jeste nestabilno, ali padavine slabe. Važno je ostati oprezan i pratiti preporuke nadležnih službi.”
Stiže pravo proljećeNa planinama, dodaje, moramo biti spremni da se i u naredna dva mjeseca možemo vidjeti snijeg.
– April i maj može ponuditi padavine na najvišim vrhovima planina. A nisu rijetke situacije ni da prvomajski praznik dočekamo sa njim – podsjetio je on, piše N1.
Na kraju je rekao i da proljeće bi trebalo biti toplije u odnosu na prethodno, te da nam od srijede ide pravo proljetno vrijeme, dosta visočije temperature zraka, stabilizacija atmosfere i obilje sunca.
– Već od srijede ćemo uživati u proljeću kako očekujemo, ali moramo biti spremni i na aprilski mraz -kazao je Krajinović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu