Kolumne

Od Teslića do Tesle

Teslić je jedan od malih gradova Republike Srpske, koji ima zanimljivu istoriju.

Vladimir Đurić Đura
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Grad je nastao spajanjem malih mjesta Velike i Male Usore 1896. godine, kada su pripadnici austrougarske vojske stigli u područje usorske doline.

Kada su vidjeli zdravu, netaknutu veliku hrastovu šumu, odlučili su da na tom mjestu naprave veliku fabriku za preradu drveta, koja je dobila naziv “Destilacija”.

Zanimljivo je da postoje različite verzije kako je ovaj relativno nov gradić dobio ime. Prema prvoj verziji, grad je dobio ime po turskoj riječi “teslidža”, što znači kamena banja. Druga verzija je da je ime Teslić istog porijekla kao i obližnja sela Pribinić, Buletić, Ružević, Ranković. Postanak tih naziva vezan je za imena srednjevjekovne vlastele koja je te krajeve držala u svojoj vlasti.

Treća verzija naziva Teslića takođe vuče korijen iz turske riječi “teslim”, što u prevodu znači uručiti, prodati, predati. Da je određena građa, roba teslimljena, tj. prodavana od proizvođača kupcima. Četvrta verzija nastanka imena Teslića je po riječi “tesati”, pošto se oboreno drveće- stabla na području omeđenom planinama Borje, Javorova i obroncima Krnjina, obrađivalo, tesalo-otesalo.

Peta verzija, po nazivu sela Gornji Teslić i Gusti Teslić, pošto su te društvene zajednice postojale prije nastanka Teslića kao industrijskog mjesta. Ukoliko je peta verzija tačna, grad je dobio ime još u doba turske vlasti i definitivno znači “kamena gora”.

U ovom gradu se razvila drvna industrija do te mjere da je postao čuven po svojim bačvama za vino od hrastovine. Istorija ovog kraja seže daleko u prošlost, jer su se na tom području naseljavali ljudi još od neolita. O tome na poseban način svjedoče nalazi ostataka oružja i oruđa koji su iskopani u pećinama u Rastuši, Blatnici, Vrućici i Čečavi.

Na strmim padinama Borja i uz korito Usore nađeni su ostaci primitivnog rudarskog alata iz vremena Ilira i Kelta. U ovim područjima našli su se i Rimljani (oko 250 p.n.e. počinju prodore u ove krajeve), što svjedoči i jedan zapis Plinija Mlađeg (62-113. god.) koji govori da su oni koristili termalne vode Vrućice.

Kamen i šuma se prepliću slično kao u Smiljanu, rodnom mjestu Nikole Tesle. Da li je prezime Tesla nastalo od turcizama slično kao i grad Teslić? Da li je misija Nikole Tesle bila da, u skladu s tim, teslimi nešto čovječanstvu? Zanimljiv odgovor daje geneolog Božidar Kljajević, koji je proveo godine istražujući podatke o porodici Tesla. On tvrdi da samo prezime Tesla potiče od područja današnjeg grada Teslića (tačnije Gornjeg i Gustog Teslića, koji postoje prije osnivanja današnjeg grada Teslića), u koji su se Teslini preci Komnenovići doselili nakon preseljenja iz Stare Hercegovine i po kome su ih austrijski popisivači zabilježili kad su prešli u Liku.

Bratstvo Komnenovića, iz koga potiče Nikola Tesla, jedno je od najstarijih bratstava u starohercegovačkom plemenu Banjani. Potiču od Komnena Bajice (od koga potiču i Orlovići iz Ibarskog Kolašina) i po Komnenu su ponijeli ime Komnenović. To znači da su Tesle na neki način potomci Pavla Orlovića, barjaktara kneza Lazara, koji je poginuo na Kosovu 1389. i koji je prikazan na čuvenoj slici Uroša Predića kao ranjeni junak koga poji Kosovka djevojka.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu