Prilikom izvođenja studije uzet je u obzir zakonodavni i infrastrukturni okvir s kojim se vozači suočavaju na svakoj lokaciji, a koji direktno utiče na to kako bi se trebali ponašati za volanom.
U obzir su uzeti sljedeći faktori:
– Prisutnost na društvenim mrežama: postotak objava na društvenim mrežama koje su bile pozitivne o vožnji tokom protekle godine
– Ograničenje alkohola u krvi: maksimalno dopuštena količina alkohola u krvi tokom vožnje, mjerena u g/l
– Smrtni slučajevi u saobraćaju: procijenjena stopa smrtnih slučajeva na 100.000 ljudi
– Ograničenje brzine: maksimalna brzina unutar zemlje
– Kvaliteta puteva: Provedeno je istraživanje s pitanjem: Kakav je kvalitet (obim i stanje) putne infrastrukture?“ Rezultat se kretao od 1 do 7.
– Indeks saobraćaja koji mjeri vrijeme potrebno za dolazak na posao, saobraćajne gužve i procijenjenu potrošnju CO2, između ostalih parametara.
Uzimajući sve to u obzir, sastavljen je spisak zemalja s najboljim vozačima:
1. Japan
2. Nizozemska
3. Norveška
4. Estonija
5. Švedska
6. Austrija
7. Švajcarska
8. Španija
9. Singapur
10. Portugal
Japan zauzima prvo mjesto zbog jedne od najnižih dopuštenih nivoa alkohola u krvi (0,3 g/l), pozitivne prisutnosti na društvenim mrežama i infrastrukture. Osim toga osam od 10 najboljih zemalja za vožnju su evropske.
Utvrđena je i rang-lista zemalja s najgorim vozačima na svijetu:
1. Tajland
2. Peru
3. Liban
4. Indija
5. Malezija
6. Argentina
7. SAD
8. Turska
9. Kanada
10. Brazil Tajland je najgori zbog najvećeg broja smrtnih slučajeva u saobraćaju godišnje: 32 na 100.000 stanovnika. Na lošu poziciju Turske utiče ograničenje brzine od 140 km/h, prenosi Autoklub
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu