Ova odluka dolazi u trenutku kada se globalna konkurencija u razvoju vještačke inteligencije zaoštrava, posebno nakon što je kineski startup DeepSeek predstavio svoje inovativne AI modele.
Samo nekoliko sati prije Baiduove objave, izvršni direktor OpenAI-a Sam Altman najavio je na mreži X da će novi model GPT-5 biti dostupan svim korisnicima besplatno, dok će pretplatnici imati pristup naprednijim funkcijama.
Baidu je u petak dodatno saopštio da planira lansiranje sljedeće generacije svog AI modela do kraja juna, a prvi put će taj model biti otvorenog koda, poput DeepSeekovih verzija. Takođe, napredna funkcija Deep Search, koja omogućava detaljniju analizu i ekspertske odgovore, biće besplatno dostupna od aprila.
Utrka u AI sektoru u Kini
Ove najave odražavaju pritisak s kojim se Baidu suočava u brzo rastućoj AI industriji u Kini. DeepSeek je nedavno šokirao tehnološku zajednicu svojim modelom R1, koji je pokazao performanse uporedive sa američkim liderima u sektoru, ali uz znatno niže troškove.
Nakon objave Baidua, njegova akcija na berzi u Hong Kongu skočila je za 12%, a u petak se trgovala po cijeni od oko 95 hongkonških dolara (12,20 američkih dolara) po dionici.
Baidu u trci sa domaćom konkurencijom
Još od kada je OpenAI predstavio ChatGPT krajem 2022. godine, kineske tehnološke kompanije utrkuju se u razvoju lokalnih alternativa. Baidu je bio jedan od prvih kineskih igrača koji je lansirao AI chatbot, prestigavši rivale poput Tencenta i Alibabe.
Međutim, po popularnosti i broju aktivnih korisnika, Baidu je zaostajao za ByteDanceovim chatbotom Doubao. Alibaba je čak objavio da je Apple odabrao njihovu AI tehnologiju za implementaciju u Kini, nakon razmatranja više opcija, uključujući i Baidu.
U posljednje vrijeme, kineski startupi poput DeepSeek i Moonshot AI preuzeli su primat. Moonshot AI je krajem prošle godine lansirao svog konkurenta ChatGPT-u – chatbot Kimi, koji je u januaru postao treći najposećeniji AI chatbot u Kini, poslije DeepSeeka i Doubaoa.
Među najperspektivnijim kineskim AI kompanijama je i Zhipu AI, startup povezan s prestižnim univerzitetom Tsinghua i podržan od strane Tencenta i Alibabe. Ova kompanija je nedavno dospjela na crnu listu američkog Ministarstva trgovine zbog navodne povezanosti s kineskom vojskom, što je ona negirala.
Baidu mijenja strategiju
Većina velikih AI modela, uključujući Ernie Bot, ChatGPT i Claude (razvijen od strane američkog startupa Anthropic), nudi osnovne chatbot usluge besplatno.
Baidu je 2023. godine uveo plaćene premium funkcije, uključujući alat za generisanje slika iz teksta, po cijeni od 59,9 juana (8,2 dolara) mjesečno. Ernie Bot je do novembra 2024. godine prikupio 430 miliona korisnika, navodi Baidu.
Ovim potezom kompanija pokušava da povrati dominantnu poziciju u kineskoj AI industriji, u kojoj se sve veći broj igrača bori za primat, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu