Društvo

"Odgovor na rast kamata" Agencija za bankarstvo RS donijela odluku zbog inflacije

Agencija za bankarstvo Republike Srpske donijela je Odluku o privremenim mjerama za ublažavanje rizika rasta kamatnih stopa kao odgovor na eventualni rast kamatnih stopa, saopšteno je iz te Agencije.

Novac u rukama
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Odluka je donesena u cilju ublažavanja rizika izazvanih značajnim rastom referentnih kamatnih stopa, inflacijom i drugim poremećajima koji mogu imati negativne efekte na tržište Republike Srpske.

– Agencija je, postupajući u skladu sa zakonskim odredbama i propisanim nadležnostima, te uobzirivši novonastalu situaciju na finansijskom tržištu, izdala novi podzakonski akt, Odluku o privremenim mjerama za ublažavanje rizika rasta kamatnih stopa, a koja je danas usvojena od strane Upravnog odbora Agencije – navode.

Razlog za donošenje predmetne Odluke jeste ispunjavanje jednog od osnovnih ciljeva i zadataka Agencije, odnosno očuvanja stabilnosti bankarskog sektora.

S tim u vezi, dodaju, donošenje ovog akta predstavlja pravovremeni odgovor Agencije na ublažavanje sadašnjih i budućih rizika izazvanih značajnim rastom referentnih kamatnih stopa, rastom inflacije i drugim poremećajima, te očekivanim efektima istih na bankarski sektor Republike Srpske.

Pročitajte još

– Usljed povećanog uticaja kamatnog rizika, a cijeneći institucionalni i regulatorni okvir koji neomogućava upravljanje inflacijom putem kamatnih stopa, Agencija je smatrala potrebnim preventivno ublažiti moguće negativne efekte na finansijski sistem, korisnike finansijskih usluga i ekonomiju u Republici Srpskoj. Imajući u vidu nadzornu i regulatornu funkciju u okviru svojih nadležnosti propisanih Zakonom o Agenciji za bankarstvo Republike Srpske, kao i analizu potencijalnih šokova usljed rasta kamatnih stopa, ova Odluka ima za cilj pravovremeno upravljanje kreditnim rizikom i svim drugim rizicima kojima su banke izložene ili bi mogle biti izložene u budućem periodu – naglašavaju u Agenciji.

Nadalje, dodaju, primjenom ove Odluke od banaka se zahtijeva uspostavljanje efikasnog procesa i kontrola u cilju planiranja, analiziranja i praćenja efekata poremećaja koji su vezani za rast kamatnih stopa i druge makroekonomske poremećaje, piše Blumberg Adria.

Primarni ciljevi predmetne Odluke su ublažavanje naglog rasta kamatnih stopa u Republici Srpskoj, odnosno zaštita korisnika bankarskih usluga, te stabilnost bankarskog sektora i postizanje makroekonomske ravnoteže, kao i dodatno stimulisanje banaka da pronađu način zadržavanja kamatnih stopa na razumnim nivoima, kako bi se izbjegli negativni efekti na privredu i stanovništvo, što direktno utiče na izbjegavanje rizika gubitka banke usljed nemogućnosti servisiranja obaveza prema banci.

– Odredbe Odluke naročito utiču na zaštitu korisnika finansijskih usluga, a što podrazumijeva da banka može korisniku bankarskih usluga ponuditi mogućnost modifikacije kreditne izloženosti ukoliko bi za iste nastupio status neizmirenja obaveza kao direktna posljedica značajnog rasta kamatnih stopa – preciziraju.

Potrebno je da banke planiraju adekvatno upravljanje kamatno indukovanim kreditnim rizikom, što podrazumijeva, između ostalog, poređenje aktuelnog nivoa kamatnih stopa u odnosu na nivoe kamatnih stopa na referentni datum, projekcije rasta kamatnih stopa i efekte povećanog kreditnog rizika.

Kroz preventivno i plansko djelovanje koje predviđa ova Odluka, ekonomski poremećaji, usljed rasta kamatnih stopa, za bankarski sektor Republike Srpske će biti umanjeni, a potencijalne dugoročne štete koje bi nastale kroz rast učešća nekvalitetne aktive će biti minimizirane.

– S obzirom na očekivane dodatne pritiske ekonomskih šokova u prvoj polovini 2023. godine, Agencija  će u okviru svojih redovnih aktivnosti, a u skladu sa dosadašnjom praksom, pratiti situaciju u finansijskom sektoru, te u skladu sa procjenom trenutnih potreba donositi i dodatne mjere u okviru svojih nadležnosti u svrhu zaštite građana, privrede i stabilnosti bankarskog sistema – poruka je iz Agencije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu