Banjaluka

Odgovorili na 1.050 upita putem e-savjetovanja: Poznat razlog zašto "Plavi telefon" ima više PROPUŠTENIH POZIVA

Zbog manje dostupnosti, "Plavi telefon" ima više propuštenih poziva.

Odgovorili na 1.050 upita putem e-savjetovanja: Poznat razlog zašto "Plavi telefon" ima više PROPUŠTENIH POZIVA
FOTO: TELEBLOG/YOUTUBE/SCREENSHOT

Kako kaže Maja Kovačević, koordinatorka “Plavog telefona”, tokom prošle godine, savjetnici “Plavog telefona” su odgovorili na ukupno 14.978 poziva i 2.933 upita putem e-savjetovanja.

Nadležnim institucijama je proslijeđeno 56 prijava sumnji na nasilje i suicid kojima je obuhvaćeno 26 djevojčica, 22 dječaka, 30 žena i četiri muškarca.

– U prvih pet mjeseci 2024. godine savjetnici ‘Plavog telefona’ su odgovorili na 3.500 poziva i 1.050 upita putem chat savjetovanja. Važan podatak jeste i to da je nadležnim institucijama, policijskim upravama, centrima za socijalni rad i ombudsmanima za dječja prava, proslijeđena 31 prijava sumnji na nasilje i suicid kojima je obuhvaćeno 36 osoba – rekla je ona.

Takođe, kako dodaje, primjetno je da je u posljednja dva mjeseca 2024. godine, tokom aprila i maja, došlo do smanjenja broja javljanja od strane djece i mladih.

– Vjerujemo da je razlog to što je dostupnost ‘Plavog telefona’ smanjena s 13 na osam časova – rekla je ona. Dodala je da u prilog tome ide i broj propuštenih poziva koje imaju u toku jednog mjeseca.

– U maju, kada smo bili dostupni od devet do 17 časova, imali smo oko 650 propuštenih poziva, dok je u martu, kada smo bili dostupni od devet do 22 časa, taj broj iznosio 200 – objasnila je ona. Istakla je da se “Plavi telefon” finansira na osnovu partnerstava s međunarodnim organizacijama i na osnovu saradnje s društveno odgovornim kompanijama te samim tim njegova dostupnost i postojanje zavise isključivo od donatorskih i projektnih sredstava.

– Projektne aktivnosti koje su omogućavale da usluga bude dostupna 13 časova su završene krajem marta 2024. godine te je samim tim i dostupnost usluge smanjena. Naš dugoročni cilj jeste da usluga bude sistemski podržana jer vjerujemo da bi sistemska podrška radu ‘Plavog telefona’ značajno unaprijedila mogućnosti da se usluga dodatno razvija u pogledu kvaliteta i dostupnosti – navela je Kovačevićeva.

Dodala je da se za pomoć i podršku najčešće obraćaju djeca i mladi uzrasta od 13 do 19 godina, a kako bi razgovarali o problemima s mentalnim zdravljem, pri čemu su najzastupljenije teme strah i anksioznost, panični napadi, depresija, samopovređivanja, te suicidalne misli i ideje.

Pročitajte još

Pored mentalnog zdravlja, česta tema razgovora su i nasilje i zlostavljanje, pri čemu je najzastupljenije nasilje u porodici i nasilje putem interneta. Isto tako, djeca i mladi često se obraćaju kako bi razgovarali o vršnjačkim i porodičnim odnosima, o problemima u školi te kako bi se informisali o seksualno-reproduktivnom zdravlju – istakla je ona.

Uslugu “Plavi telefon”, kako dodaje, pokrenulo je Udruženje “Nova generacija” iz Banjaluke 2013. godine.

– Do danas je zaprimljeno više od 65.500 poziva, preko 7.500 upita putem chat savjetovanja te je nadležnim institucijama upućeno preko 250 prijava sumnji na nasilje nad djecom i odraslim osobama. Prilikom zvanja nije potrebno ostavljati lične podatke, a zahvaljujući saradnji s kompanijom ‘M:tel’ svi pozivi su besplatni bez obzira na mrežu iz koje nas osobe pozivaju. Takođe, važno je naglasiti da su sve aktivnosti ‘Plavog telefona’ podržane te da se sprovede u saradnji s UNICEF-om u Bosni i Hercegovini – zaključila je ona, pišu Nezavisne.

Bonus video:

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu