Društvo

Odgovorne, hrabre i stručne: Žene koje upravljaju vazdušnim prostorom

Brzina donošenja odluka u djeliću sekunde, besprijekorna tehnička preciznost i hladnokrvnost pod pritiskom – vještine su koje su dugo smatrane muškim domenom u kontroli vazdušnog saobraćaja. Ali, žene u Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) svakodnevno ruše te stereotipe.

Doroteja Lovrić, Zorica Stanković, Elvira Hajdarević, Lejla Hasić
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA/RINGIER KOMBO

S nepokolebljivom stručnošću i odgovornošću, one dokazuju da sigurnost i efikasnost vazdušnog saobraćaja ne zavise od pola, već od znanja, vještine i posvećenosti.

Lejla Hasić, šefica Odsjeka kontrole letenja u Agenciji BHANSA, primjer je mlade žene koja je uspješno preuzela lidersku poziciju u jednom od najzahtjevnijih sektora.

– Ovaj posao podrazumijeva duge sate, rad u smjenama i visok nivo odgovornosti, što je možda odvraćalo neke žene, posebno u vremenima kada su društvene norme bile drugačije. Nekada nije bilo dovoljno inicijativa koje bi ih ohrabrile da se okušaju u kontroli vazdušnog saobraćaja, ali to se mijenja. Danas se ulažu značajni napori da se više žena uključi u avijaciju i kontrolu letenja i velika mi je čast biti dio tih promjena – ističe Lejla Hasić.

FOTO:  USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ipak, posao kontrolora letenja nosi i stresne situacije, jer podrazumijeva istovremeno upravljanje brojnim letovima, održavanje sigurnih razmaka između aviona i donošenje odluka u realnom vremenu.

Periodi povećanog saobraćaja ili nepovoljni vremenski uslovi dodatno pojačavaju pritisak da bezbjednost hiljada putnika ne bude dovedena u pitanje.

– Ovo je profesija koja ne poznaje pauzu – radimo 24 sata dnevno, uključujući noćne smjene, vikende i praznike. Ipak, svijest o odgovornosti koju nosimo daje posebnu vrijednost ovom poslu i za mene nema zanimanja koje bih radije izabrala – kaže Lejla Hasić.

Razbijanje stereotipa

I Elvira Hajdarević, oblasni kontrolor letenja, svakodnevno dokazuje da uspjeh u ovoj profesiji ne zavisi od spola, već od vještina i posvećenosti.

– Posao kontrolora letenja nije isključivo muški. I muškarci i žene ga mogu obavljati jednako dobro – kaže Elvira Hajdarević.

FOTO:  USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Naglašava da je posao koji obavlja od izuzetne važnosti, a svakodnevna odgovornost za sigurnost putnika stalni izvor njene motivacije.

– Ovo je izuzetno dinamičan posao koji nas stalno izaziva da budemo mentalno aktivni, a nijedan dan nije isti – rutina u ovom poslu ne postoji. Velika prednost je i osjećaj ispunjenosti spoznajom da radimo nešto zaista značajno – dodaje Hajdarević.

Elvira je dio obuke završila u Češkoj i Finskoj, a potom se vratila u BiH.

– Obuka za ovu profesiju traje između dvije i tri godine i uključuje teorijski i praktični segment. Nekada se odvijala isključivo u inostranstvu, ali BHANSA trenutno radi na uspostavljanju vlastitog školskog centra, što će budućim kontrolorima omogućiti da kompletnu edukaciju steknu u BiHkaže ona.

Uloga operativnog iskustva u kadrovskim politikama

Uspostava i certifikacija Trening centra za kontrolore vazdušnog saobraćaja zadatak je na kojem trenutno radi Zorica Stanković, rukovoditeljica Odjela za ljudske resurse u BHANSA.

Ovaj proces, kako kaže Zorica, nije samo tehnička implementacija, već uključuje i strateško planiranje te usklađivanje s globalnim standardima.

FOTO:  USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Potrebno je uskladiti operativno iskustvo, stručno znanje, međunarodne i EU regulative koje postavljaju visoke standarde i zahtjeve za obuku kontrolora – naglašava Zorica Stanković.

Ona ističe da je manjak od oko 15.000 kontrolora globalno jedan od najvećih izazova s kojim se suočava vazduhoplovna industrija, što čini razvoj održivog sistema obuke ključnim za stabilnost sektora.

– Od presudne je važnosti razviti sistem koji istovremeno prati međunarodne standarde i odgovara specifičnim potrebama našeg regiona – ističe ona.

Zorica je i dalje aktivna u operativnom radu kao kontrolor letenja, i to iskustvo joj pomaže u kreiranju efikasnih kadrovskih politika koje zahtijevaju bolje razumijevanje struke, potreba kontrolora i izazova s kojima se suočavaju.

Edukacija i stalno usavršavanje

Sigurnost vazdušne plovidbe zahtijeva stručnost, posvećenost i stalnu prilagodbu novim izazovima. Doroteja Lovrić, stručna saradnica za sigurnost vazdušne plovidbe u BHANSA, dokaz je da žene u ovom sektoru ne samo da imaju ravnopravnu ulogu, već aktivno doprinose njegovom razvoju.

Njen posao podrazumijeva procjenu rizika, upravljanje promjenama, istrage događaja te edukaciju zaposlenih kroz radionice i obuke. Sigurnost vazdušne plovidbe ne poznaje granice, zbog čega je Doroteja u stalnoj komunikaciji s međunarodnim organizacijama poput EUROCONTROL, CANSO i FAB CE, predstavljajući BHANSA na globalnom nivou.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Moj zadatak je da osiguram da rad BHANSA bude usklađen s najnovijim propisima, učestvujem u certifikacijama i nadzoru, te doprinesem unapređenju sigurnosnih standarda – ističe Lovrić.

Ono što njen angažman čini još značajnijim jeste njena uloga u edukaciji novih generacija. Osim što vodi obuke, povremeno preuzima i ulogu pseudopilota za potrebe školovanja kontrolora vazdušnog saobraćaja, pomažući im da steknu potrebne vještine u realističnim uslovima.

Za Doroteju, kontinuirano učenje temelj je njenog profesionalnog rasta. Završila je niz specijalizovanih kurseva koje je BHANSA organizovala u saradnji s EUROCONTROL-om, uvijek nastojeći da ostane u toku s najnovijim tehnologijama i regulativama.

– Vazduhoplovna industrija se neprestano mijenja, a s njom i zahtjevi za sigurnost. Važno je učiti, prilagođavati se i biti spreman na nove izazove – naglašava Doroteja. (A.E.)

Nebo nije granica

Za sve žene koje razmišljaju o karijeri u kontroli vazdušnog saobraćaja, naše sugovornice Lejla, Elvira, Zorica i Doroteja imaju jasnu poruku.

– Vjerujte u sebe i svoje sposobnosti! Ovaj posao nosi veliku odgovornost, ali i nevjerovatnu profesionalnu satisfakciju. Uz kvalitetnu obuku, posvećenost i podršku porodice i kolega, ne postoji prepreka koju ne možete savladati. Nebo nije granica – već prilika – poručuju one.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu