Svijet

Odlučio se na bizaran eksperiment: Profesor započeo svoj život pod vodom, nada se da će izdržati rekordnih 100 dana (VIDEO)

Profesor Džo Dituri, sa Univerziteta Južna Florida u Americi, odlučio se na bizaran eksperiment, kojim je 1. marta započeo svoj život pod vodom u nadi da će u svom "podvodnom" prebivalištu ostati rekordnih 100 dana.

Muškarac roni
FOTO: DR. DEEP SEA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Naime, profesor Dituri boraviće u staništu površine 9,3 metra na dubini od devet metara u Ki Largu na Floridi, kao dio jedinstvene biološke studije. On će ovom studijom istražiti kako se ljudsko tijelo nosi sa dugoročnim efektima boravka pod ekstremnim pritiskom.

Aktuelni rekord za vrijeme provedeno ispod površine vode iznosi 73 dana, a profesor Dituri namjerava da ga nadmaši.

Njega će konstantno pratiti medicinski tim koji će izvještavati o zdravstvenom stanju 55-godišnjeg profesora tako što će ga posjećivati i obavljati niz testova. Dituri će biti podvrgnut psihosocijalnim, psihološkim i medicinskim testovima uključujući krv, ultrazvuk i elektrokardiogram, kao i testove matičnih ćelija.

Pročitajte još

– Ljudsko tijelo nikada nije bilo toliko dugo pod vodom, tako da ću biti pažljivo praćen. Ovo istraživanje će ispitati sve načine na koje ovo putovanje utiče na moje tijelo, ali moja nulta hipoteza je da će doći do poboljšanja mog zdravlja zbog povećanog pritiska – rekao je profesor.

Dituri svoju teoriju zasniva na zaključcima istraživanja u kojem su se ćelije izložene povećanom pritisku udvostručile za pet dana. To ukazuje da povećani pritisak može pomoći ljudima da produže svoju dugovečnost i spriječe bolesti povezane sa starenjem.

On je 28 godina služio u američkoj mornarici kao oficir za ronjenje. Nakon što se penzionisao 2012. godine, nastavio je obrazovanje na pomenutom univerzitetu kako bi stekao doktorsku diplomu i naučio više o traumatskim povredama mozga.

– Mnoga moja braća i sestre u mornarici su pretrpjeli povrede mozga, a ja sam želio da naučim kako im se može pomoći. Znao sam da hiperbarični pritisak može povećati cerebralni protok krvi i pretpostavio sam da bi se mogao koristiti za liječenje traumatskih povreda mozga. Pretpostavljam da bi se primena poznatih mehanizama djelovanja hiperbarične medicine mogla koristiti za liječenje širokog spektra bolesti – kazao je Dituri.

Tokom svoje misije profesor će testirati nove tehnologije poput alata vještačke inteligencije koji je razvio kolega, a koji može da pregleda ljudsko tijelo u potrazi za bolešću i odredi da li su potrebni medikamenti, prenosi Blic.

– Sve što nam je potrebno da preživimo nalazi se ovdje na planeti. Vjerujem da se lijek za mnoge bolesti može naći u neotkrivenim organizmima u okeanu. Kako bismo ih otkrili, potrebno nam je više istraživanja – zaključio je Dituri.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu