Biznis

Odluka je na svakom od nas: Novac treba čuvati pametno, a stručnjaci savjetuju koji su najbolji načini za štednju

Novac treba čuvati pametno! Koliko to često čujemo, posebno u ovim godinama ekonomskog haosa. Prema riječima struke, izlazak iz svjetske ekonomske krize se ne nazire, pogotovo dok još traju sukobi u Ukrajini.

marke
FOTO: CENTRALNA BANKA BIH

Zato su mnogi u dilemi oročiti novac u banci ili kupiti obveznice ili hartije od vrijednosti.

Da li se odlučiti na sigurniji i manji prinos ili za riskantnija ulaganja, ali sa većim prinosom? I oročeni depoziti i obveznice se zovu zajmovni kapital, i potrebna je dodatna edukacija građana da insistiraju na takvim finansijskim instrumentima, pojašnjava dekan Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu.

– U suštini, razlike nema. Oročeni depozit, obveznica, manje – više to vam je isto – kaže Marko Đogo, dekan Ekonomskog fakulteta Istočno Sarajevo.

U razvijenim zemljama gdje su likvidna tržišta, poput Mađarske, imate mogućnost da država emituje obveznice koje vas štite od inflacije.

Pročitajte još

– Pa je kamata na inflaciju i obveznice plus jedan odsto. To je način da država pomogne građanima, ali to nema u Republici Srpskoj ni BiH. I to je šteta.To je široka ponuda finansijskih instrumenata koji omogućavaju da se ostvari volumen finansijskog tržišta – ističe Đogo.

Ekonomisti savjetuju disperziju rizika, a to znači jedan dio u novcu – brzo na dohvat ruke, drugi su sredstva dugoročno oročena, a treći oblik ulaganje u zlato, kupovinu nekretnine.

Sve je, kažu, pitanje individualne odluke.

– Da li je to banka, u svakom slučaju, to nije veliki prinos, jer odnos između inflacije i kamatne stope je veliki. Vrijednost može da se smanjuje. Ali to preduprijediti nižim kamatnim stopama, pa koliko toliko sačuvati. Ili u neke riskantne aktivnosti kupovine zlata, zemljišta…Da li je to dobro ili ne, vidjećemo – smatra ekonomista Aleksandar Ljuboja.

Kretanje kamatnih stopa na kredite nikada nije pratio i porast kamate na sredstva koja su na raspolaganju instituciji koja raspolaže njima i vrši finansijske transakcije, pojašnjavaju ekonomisti.

Iz Agencije za bankarstvo Republike Srpske dobili smo odgovor da su ukupni depoziti stanovništva, u prvom kvartalu 2023. godine, porasli za 2,7 odsto u odnosu na kraj 2022. godine. U strukturi ukupnih depozita, štednja stanovništva je porasla za 0,7 odsto, od čega je oročena štednja veća za 0,4 odsto, a štednja po viđenju, odnosno finansijska sredstva na računu za 1,4 odsto, piše RTRS.

Građani Srpske ne govore mnogo pred kamerom za šta se odlučiti kada su lične finansije u pitanju. Da li oročiti štednju ili uložiti u hartije od vrijednosti. Prije nekoliko mjeseci govorio je sagovornik koji je iz ekonomske struke, i njegova odluka bila je da višak sredstva uloži u domaće tržište.

– Ono što čovjek od plate može da odvoji i uštedi, i umjesto da taj novac držimo u banci sa nekim iznosima koji su znatno manji, bolje je ulagati u obveznice ili u hartije od vrijednosti jer dobijaju se bolji prinosi – rekao je tada Bojan Vučić.

Odluka je na svakom od nas. Struka je stava da su oročeni depoziti ili obveznice identični, samo je tehnika drugačija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu