Društvo

ODLUKA SKUPŠTINE GRADA Za pomoć privredi i poljoprivredi na području Prijedora 700.000 KM

U Pozorištu Prijedor održana je posebna sjednica Skupštine grada na kojoj su donesene odluke u vezi sa prvim setom mjera pomoći u poljoprivredi i privredi grada na Sani sa 700.000 KM iz gradske kase.

ODLUKA SKUPŠTINE GRADA Za pomoć privredi i poljoprivredi na području Prijedora 700.000 KM
FOTO:BOJANA MAJSTOROVIĆ/RAS SRBIJA

Usvojen je program korištenja sredstava od naplaćene naknade po osnovu promjene namjene poljoprivrednog zemljišta u nepoljoprivredne svrhe i zakupnine za poljoprivredno zemljište u svojini Republike.  Potom je usvojen program sufinansiranja proljećne sjetve, te program ublažavanja posljedica izazvanih korona virusm kod poslovnih subjekata. Na kraju je usvojena i odluka o oslobađanju plaćanja zakupnine za korištenje poslovnih prostora u vlasništvu grada i oslobađanju plaćanja komunalnih taksa za korištenje prostora na javnim površinama.

Gradonačelnik Prijedora Milenko Đaković izjavio je da su diskusije odbornika bile vrlo korektne.

-Razmišljanja odbornika vode ka tome da ćemo vjerovatno i u drugom koraku sagledavati ovu oblast i tražiti načine da pomognemo poljoprivredi i privredi. Ovo su prva sredstva koja će se izdvojiti. Cijenim da je u ovoj situaciji za poljoprivredu namjenjeno oko 500.000 KM i 200.000 KM pomoći Grada za ovaj set mjera u privredi, tako da je po mojoj procjeni oko 700.000 KM u ovom trenutku izdvojeno u ove namjene-rekao je Đaković.

Punjenje budžeta prepolovljeno

On je dodao da ova pomoć neće biti dovoljna, te da će se sa daljim razvojem situacije u gradu Prijedoru sigurno dodatno razmatrati ova problematika.

-Ako vam kažem da je u martu mjesecu punjenje budžeta grada bilo oko 80 odsto, a na jučerašnji dan je podataka da je punjenje budžeta svega 55 odsto, onda možete misliti kakava je omjer i kakve su mogućnosti grada Prijedora i budžeta-izjavio je on.

Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija
Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija
Milenko Đaković

On je naveo da zato postoji mogućnost da će Grad tražiti kredite i pomoć drugih izvora finansiranja da bi se pomoglo privredi da lakše startuje nakon epidemije korona virusa.

Potreban rebalans budžeta

Šef Kluba odbornika PDP, Dalibor Grabež kaže da su se današnje odluke mogle donijeti bez rebalansa budžeta.

Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija
Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija
Dalibor Grabež

-Vidi se ovdje da je potrebna što hitnija izrada rebalansa budžeta, prvo izvršenje budžeta za 2019., presjek stanja, odnosno prvi kvartal 2020.,  da bismo mogli sagledati kakvo je stanje u budžetu i da li možemo još nešto od novca koji postoji u okviru budžeta da usmjerimo kao pomoć poljoprivrednicima i privrednicima grada Prijedora, i samim tim da vidimo u drugoj fazi mjera da li ići sa namjenskim kreditima prema poljoprivrednicima i prevrednicima za početak samog rada-smatra Grabež.

Pomoći kod prvog koraka

Šef Kluba odbornika SNSD Dalibor Pavlović kaže da su odbornici ove stranke prihvatili sve predložene mjere samo zato što je to neka polazna tačka za pomoć.

-Moram da kažem da se na ovom ne smije stati, da je Klub odbornika SNSD formirao tim koji će raditi na prijedlogu mjera koje ćemo u narednom periodu prezentovati i jednostavno ono što nam je najbitinije, a to je spasavanje privrede u ovim trenucima- izjavio je on.

Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija
Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija

Pavlović je dodao da je tokom zasjedanja poručio da smatra da nema smisla da se subvencioniše mart, april i maj.

-Jer jednostavno u tim trenucima ljudi nisu radili, možda je bolje da im se to uradi u maju, junu i julu i tako dalje, jednostavno da možemo pomoći tim ljudima da naprave prvi korak kada ponovo krenu sa svojim poslom- izjavio je on.

Manji poljoprivrednici bez pomoći

Šef Kluba odbornika SDA Mesud Trnjanin diskutovao je u tačkama o poljoprivredi i ukazao na određene nedostatke.

-U prvoj tački je predviđeno da se od pretvorbe poljoprivrednog zemljišta refundira nabavka mineralnog đubriva, podržavam to, ali dešava se da je najmanja površina koju treba da zasije naš sugrađanain 0,5 hektara, a najmanja visina troškova odnosno cijena koju treba da plati i dokaže fiskalnim računom je 200 KM. Znači automatski dolazimo u nelogičnost jer svako onaj ko zasijava pet dunuma, odnosno 0,5 hekata, imaće manji fiskalni račun za nabavku mineralnog đubriva, jer zaista mu ne treba toliko đubriva-istakao je Trnjanin.

Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija
Foto:Bojana Majstorović/RAS Srbija
Mesud Trnjanin

On je na sličnu “nelogičnost” upozorio i u tački dva koja se odnosi na sufinansiranje proljećne sjetve, odnosno sufinasiranje kupovine sjemena.

-Najmanji račun koji treba da prilože naši građani je 100 KM. Na 0,5 hektara neće potrošiti toliko (sjemena), dakle svi oni koji su zasijali 0,5, 0,6 ili 0,7 hektara ne ispunajvaju uslove ovog pravilnika, ali smatrali smo da je to naša ciljana grupa. Svi oni koji siju hektar, dva, tri ili četiri imaju podsticaje od strane raznih Ministarstava. Međutim, oni mali socijalni paketi na koje treba da se odnosi dio ovih programa nažalost neće ispunajvati ove uslove-tvrdi Trnjanin.

On smatra da je bilo potrebno naći rješenje da se obe ove stavke ujedine u jednu i da ukupan iznos sredstava koji poljoprivrednik treba da dokaže fiskalnim računom prilikom zasijavanja bude 200 KM.

-Za nabavku mineralnog đubriva, sjemena i zaštitnih sredstava. To je treća stavka koju je Odjeljenje potpuno izbacilo jer svi mi agronomi koji se bavimo poljoprivredom i proizvođači znamo da bez upotrebe herbicida nema proizvodnje kukuruza-ističe Trnjanin.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu