Svijet

OGRANIČENO KRETANJE SPUTAVALO LOPOVE Korona virus na kratko smanjio zatvorsku populaciju i kriminalitet

Pandemija virusa kovid-19 doprinijela je smanjenju broja zatvorske populacije u državama širom Evrope, posebno u proljeće za vrijeme trajanja ograničavanja kretanja u evropskim zemljama, navodi se u studiji Univerziteta u Lozani, urađenoj za Savjet Evrope.

OGRANIČENO KRETANJE SPUTAVALO LOPOVE Korona virus na kratko smanjio zatvorsku populaciju i kriminalitet
FOTO: M. MILAKOVIĆ/RINGIER

Vođa tima koji je izradio studiju Marcelo Aebi naveo je da su trendovi kretanja u Evropi pod uticajem nekoliko faktora, a naročito smanjenja aktivnosti krivično-pravnog sistema usljed ograničenja kretanja i zatvaranja, zatim puštanja zatvorenika kao preventivne mjera za smanjenje širenja Kovid 19 i pada kriminala izazvanog zatvaranjem i ograničenjem kretanja.

To je, kako smatra, moglo uticati na smanjenje prilika za vršenje najčešćih kriminalnih djela.

U saopštenju Savjeta Evrope navodi se da je Studija je takođe ukazala i da je u 38 zemalja koje su dostavile podatke, najmanje 3.300 zatvorenika i 5.100 zatvorskog osoblja zaraženo Kovidom 19 širom Evrope do 15. septembra.

Prema istraživanju, od 1. januara do 15. septembra, prosječna stopa zatvaranja pala za 4.6 odsto – sa 121,4 na 115,8 zatvorenika na 100.000 stanovnika, na osnovu podataka dobijenih od 35 kaznenih ustanova, na presjeku četiri različita datuma u ovom periodu, premandemije -1. januara, nakon mjesec dana od kada je nastupilo ograničenje kretanja u evropskim zemljama -15. aprila, do kraja ograničenja kretanja -15. juna i do kraja ljeta -15. septembra.

U studiji je primjećeno da je ograničenje kretanja evropskog stanovništva, koje je mahom trajalo do sredine aprila, doprinijelo stabilnom održavanju ili čak smanjenju stope broja zatvorenika.

Do 15. aprila, broj zatvorenika u 17 zatvorskih uprava je pao više od 4 odsto, dok je broj zatvorenika ostao nepromijenjen u 29 zatvorskih uprava u Evropi.

U Švedskoj, gdje nije postojalo ograničenje kretanja zatvorenika, došlo je do porasta broja zatvorenika i to u veoma kratkom roku, naodi Savjet Evrope i ukazuje da je to bila jedina zemlja u kojoj je ovaj trend zabilježen.

FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

Podaci koje su dostavile 43 evropske zatvorske uprave do 15. juna pokazuju da je broj zemalja u kojima se broj zatvorenika smanjio od januara do juna porastao na 27 zemalja, u 14 zemalja je broj zatvorenika bio na stabilnom nivou, a jedino je u Švedskoj i Grčkoj broj zatvorenika u junu bio veći nego broj zatvorenika u januaru 2020. godine.

Tokom ljetnjeg perioda, kada nije bilo ograničenja kretanja stanovništva, trend smanjenja broja zatvorenika se preokrenuo i broj zatvorenika je počeo da raste u 12 zemalja, odnosno broj zatvorenika je 15. septembra u odnosu 15. jun bio veći.

Konkretno, kada se upoređuju podaci iz 35 zemalja od 15. septembra sa podacima datim 1. januara, primjećuje se da je do smanjenja broja zatvorenika došlo u 20 zemalja – više od 4 odsto :

Crna Gora (-21,1%), Francuska (-13,4%), Bugarska (-12,7%), Albanija (-12,5%), Portugal (-12,5%), Italija (-10,8%), Litvanija (-10%), Holandija (-8,8%), Škotska (-8,7%), Luksemburg (-8,4%), Finska (-7,6%), Letonija (-7,1%), Poljska ( -6,8%), Španija (zatvorski sistem Katalonija) (-6,3%), Kipar (-6%), Ceška (-5,6%), Španija (državna uprava) (-5,1%), Engleska i Vels (-4,4%), Slovenija (-4,3%), Srbija (-4%).

Nepromijenjen, stabilan broj zatvorenika bio je u 11 zemalja Azerbejdžan, Belgija, Estonija, Madarska, Lihtenštajn, Republika Moldavija, Monako, Norveška, Rumunija, Slovacka, Severna Irska.

Povećanje broja zatvorenika vidljivo je u četiri zemlje – više od 4 odsto:

Andora (+ 24,5%), Švedska (+ 5,8%), Danska (+ 5,4%) i Grcka (+ 5,2%).

Jedan od faktora koji je doprinio smanjenju zatvorske populacije je taj što je 25 zemalja donijelo odluku da otpusti određeni broj zatvorenika kao preventivnu mjeru protiv Kovida 19.

To su Albanija, Andora, Jermenija, Austrija, Azerbejdžan, Belgija, Kipar, Danska, Francuska, Island, Irska, Italija, Lihtenštajn, Luksemburg, Monako, Norveška, Portugal, Srbija, Slovenija, oba zatvorska sistema Španije, Turska, Engleska i Vels, Sjeverna Irska i Škotska.

Ove zemlje su pustile na slobodu najmanje 143.000 zatvorenika u periodu od marta do septembra.

Turska, koja je u januaru bila druga u Evropi po broju zatvorenika, pustila je najviše zatvorenika od gore navedenog broja – gotovo 114.460 zatvorenika, što je činilo 40 odsto ukupnog broja zatvorenika u Turskoj u tom trenutku.

Zemlje koje su takođe pustile na slobodu veći broj zatvorenika da bi spriječile širenje Kovid 19 bile su Katalonija u Španiji (23%), Kipar (23%), Francuska (17%), Portugal (17%), Slovenija (16%) i Norveška (15%).

Slovenija je, međutim, već 15. juna opozvala svoju odluku o oslobađanju zatvorenika tokom prvog mjeseca ograničavanja kretanja.

U Srbiji nije bilo otpuštanja zatvorenika, ali su pritvori bili određivani samo kada je to bilo baš neophodno.

Zatvorski sistem u Srbiji bio je potpuno zatvoren za posjetioce i prije prolglašenja pandemije i pod strogim mjerama prevencije kako bi se spriječio ulazak virusa u zatvore.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu