Društvo

Ogrev za socijalno ugrožene u Bijeljini: Za nabavku drva izdvojili 45.000KM

Korisnici novčane pomoći Centra za socijalni rad iz budžeta grada Bijeljina dobili su po 120 KM za nabavku ogreva.

Ogrev za socijalno ugrožene u Bijeljini: Za nabavku drva izdvojili 45.000KM
FOTO SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA
Nada Marković Adamović

Za ove namjene je iz gradskog budžeta obezbijeđeno 45.000 maraka. Ovo pravo koje spada u red proširenih i koje finansira lokalna zajednica ostvariće 375 socijalno najugroženijih osoba. Budući da žive od skromnih primanja, svaka pomoć ovoj kategoriji je dragocjena.

Pravo na pomoć za nabavku ogreva ostvaruju uglavnom stare i bolesne osobe bez imovine i srodnika, te oni bez primanja i višečlane porodice.

Prema istraživanju  Centra za socijalni rad i Udruženja gerontologa, na području grada Bijeljina živi oko 17.500 osoba starijih od 60 godina, što je 16 odsto od ukupnog broja stanovnika. Oko 32 odsto osoba iz ove kategorije nema nikakve prihode. Oko 54 odsto lica starijih od 60 godina živi od minimalnih primanja, dakle penzije, invalidnine ili socijalne pomoći.

Slavica Đurković (65) iz Bijeljine živi sama, u trošnoj kući i bez struje.

– Dobijem 125 KM socijalne pomoći. Od toga kupujem lijekove, hranu, plaćam režije. Imala sam dvije operacije, skoro sam nepokretna. Da mi nije Centra za socijalni rad i pomoći komšija i prijatelja, ne bih mogla da preživim. Ovako, snalazim se kako mogu i umijem – kaže Đurković.

I starica Nevenka Šatara, koja brine o bolesnom bratu Savi, kaže da joj svaka marka znači, jer su njihove potrebe velike, a primanja nedovoljna. Lijekovi skupi, treba obezbijediti hranu, a i dovoljno ogreva za zimu.

Pomoć za nabavku ogreva obradovala je i Nadu Marković Adamović. Sa kćerkama Dušicom i Marijom živi od skromne socijalne pomoći. Ljeti se nekako i snalaze radeći na nadnicu, ali zimi je mnogo teško, kaže Slavica.

– Starija kćerka je završila srednju školu, ali nema posla. Mlađa se još školuje. Ono što dobijemo, rasporedimo. Platimo struju, vodu, kupimo hranu. Za 120 KM što sam dobila kupila sam dva metra drva. To nije dovoljno ni do kraja godine, a još ako zima bude oštra, biće teško – kaže Slavica.

Foto Slađana R. mrkonjić/RAS Srbija
Foto Slađana R. mrkonjić/RAS Srbija
Slavica Đurković sa socijalnim radnicima.

Centar za socijalni rad u Bijeljini ima oko 3.000 korisnika, a godišnji budžet im iznosi oko šest miliona maraka.

Direktor Centra Milorad Sofrenić kaže da se broj socijalno – ugroženih povećava iz godine u godinu.

– Dodatak za tuđu pomoć i njegu ostvaruje 1.620 korisnika, od čega 635 korisnika mjesečno prima 166 KM, a 985 korisnika 83 KM. U skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti 362 porodice ostvaruju pravo i na novčanu pomoć. Ova ustanova brine i o drugim kategorijama, poput djece u hraniteljskim porodicama, djece i starih osoba u specijalizovanim ustanovama. Osim nabavke ogreva socijalno – ugroženim osobama obezbjeđujemo pomoć u lijekovima, hrani, odjeći, obući. Osim korisnika novčane pomoći koji nemaju proširena prava, za pomoć se obraća i veliki broj nezaposlenih i penzionera sa minimalnim primanjima – pojašnjava Sofrenić. Navodi da uprkos teškoćama obaveze prema korisnicima redovno izmiruju.

Novi objekat Centra

U Centru za socijalni rad kažu da će obim poslova i usluga, u skladu za Zakonom o socijalnoj zaštiti, proširiti kad se presele u nove prostorije. U novi objekat Centar za socijalni rad, čija je gradnja počela krajem 2015. i za koji su blizu tri miliona KM obezbijedili japanska Vlada, Gradska uprava i Fond solidarnosti RS, useliće se do kraja decembra.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu