Društvo

Ogromne posljedice PRIŠTINSKIH CARINA: Izvoz iz BiH na Kosovo smanjen za ČAK 90 ODSTO

Za osam mjeseci ove godine, BiH je na tržište samoproglašenog Kosova izvezla robe u vrijednosti od 9,99 miliona KM, što je u odnosu na isti period lane manje za čak 90 odsto.

Ogromne posljedice PRIŠTINSKIH CARINA: Izvoz iz BiH na Kosovo smanjen za ČAK 90 ODSTO
FOTO: SHUTTERSTOCK

To, praktično, znači da je vrijednost izvoza u ovom periodu sletila za čak 100 miliona KM.

Podaci Spoljnotrgovinske komore BiH pokazuju da je, u ovom periodu, uvoz sa Kosova iznosio 7,92 miliona KM ili za 28 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine.

Podsjetimo, samoproglašeno Kosovo je u novembru 2018. godine, uvelo carine od 100 odsto na sve proizvode iz BiH.

Iz STK naglašavaju da je u ovom mjesecu izvoz na Kosovo iznosio oko 7,9 mil KM.

Već u decembru, izvoz je ostvario vrijednost od 2,3 miliona KM. U prva tri mjeseca ove godine postojao je kontinuitet izvoza – u prosjeku od 1,36 miliona KM, nakon čega u aprilu opada za gotovo 70 odsto u odnosu na prethodni mjesec, odnosno mart. Vrijednost izvoza je u aprilu ove godine pala na iznos ispod pola miliona KM, pa smo na mjesečnom nivou ostvarili deficit preko 50 odsto – kažu u STK za Srpskainfo.

FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija
FOTO: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Iz ove komore poručuju da su, odmah po uvođenju taksi, reagovali prema svim relevantnim institucijama u BiH.

– Odluka institucija UNMIK Kosova predstavlja ne samo grubo kršenje CEFTA sporazuma, nego i narušavanje principa regionalne saradnje. A u skladu sa CEFTA, da bi neka potpisnica ovog sporazuma mogla da uvede zaštitne mjere, potrebno je da se sprovede ekonomsko istraživanje kojim bi se dokazalo ugrožavanje domaće proizvodnje članice koja uvodi te mjere. To je u ovom i svim prethodnim slučajevima izostalo – naglašavaju u STK.

Dodaju da, u ukupnoj razmjeni BiH sa svijetom, oko 14 odsto otpada na zemlje CEFTA, a da se od toga skoro četiri odsto odnosi na Kosovo.

– Iako bi neki rekli da je to malo tržište za našu privredu, to nije malo tržište ako uzmemo u obzir da je to rijetko tržište na kojem bilježimo suficit – upozoravaju iz STK.

Ono što predstavlja najveću opasnost jeste da, zadržavanjem ovih taksi, BH privrednici gube tržište, te da na njihovo mjesto ulaze drugi partneri, na primjer Italija, a jednom izgubljeno tržište jako je teško vratiti.

Prije uvođenja carina, izvoz iz BiH je iz godine u godinu bilježio rast, u prosjeku za šest miliona KM na godišnjem nivou.

Iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH ranije su saopštili da je nesporno da je uvođenje carina ugrozilo poslovne ugovore koje imaju preduzeća iz BiH sa preduzećima sa Kosmeta, te izazvalo i druge negativne efekte na trgovinske tokove na cijelom Balkanu, koji su u vezi sa BiH.

Iz Privredne komore RS ranije su saopštili da, kad se posmatra strukturu spoljnotrgovinske razmjene, samoproglašeno Kosovo nije u vrhu partnera, ali da je za RS svako tržište važno.

Pregovori bez rezultata

BiH na samoproglašeno Kosovo najviše izvozi metale i rude, kao i proizvode dobijene od tih materijala. Slijede agroindustrijski proizvodi, drvo, papir i namještaj.

Za osam mjeseci ove godine, u poređenju sa istim periodom lane, izvoz ruda i metala pao je sa 2,5 miliona na 203.000 KM, a roba iz agroindustrijskog sektora sa 1,78 miliona na 519.000 KM.

Više puta je naglašeno da je, kad je riječ o ovom problemu, prednost data pregovorima, ali da je očigledno da oni do sada nisu dali nikakve rezultate što upućuje i na potrebu traženja i preduzimanja i drugih koraka i mjera, kao odgovora BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu