Digitalna Srpska

Opadanje kose, srčani problemi, depresija: Opasan trend sa TikToka je siguran put za bolnicu

Pod maskom “pozitivnih afirmacija” i zdrave ishrane krije se nova, opasna dijeta generacije Z. Sve je upakovano u haštagove, fitnes kompletiće i Tupperware činije — ali iza toga se krije glad, poremećaj i opasna poruka mladima.

Tiktok
FOTO: CAROLINE BREHMAN/EPA

“Nisi pas, pa nemoj da se nagrađuješ hranom”: Novi nivo otrovne dijet-kultureInspirisan čuvenom (i problematičnom) izjavom Kejt Mos „Ništa ne prija kao osjećaj da si mršava“, novi trend na TikToku pod haštagom #SkinnyTok donosi niz „motivacionih“ fraza koje zapravo maskiraju ekstremno restriktivne dijete i poremećaje u ishrani.

Iako je prethodna decenija pokušala da afirmiše body positivity, čini se da generacija Z klizi nazad u ideal mršavosti 90-ih — uz dodatni pritisak „glow-up“ kulture i filtriranih tijela.

Zategnute helanke, lažni osmijesi i 1000 kalorija dnevno

„Samo jedna porcija dnevno“„Gledaj kako jedeš – i kako izgledaš“

„Manje je više (tebe)“

Problem? To je i dalje gladovanje. Samo se sad zove lifestyle.

“Dijete su postale takmičenje u samopovređivanju”: Ispovesti onih koje je TikTok povukao u ponorSofija Hili, 27-godišnjakinja koja se godinama borila sa anoreksijom, kaže da je društvene mreže krive za pogoršanje stanja:

– Sve to djeluje glamurozno. Tinejdžerke pokazuju kako se “drže mršavoće”, a njihove porcije su minimalne. Gledate to i pomislite: “Ako one tako jedu i tako izgledaju, i ja moram”.

Još jedna žrtva trenda, Ana Sorentino, studentkinja od 22 godine, dodaje:

– TikTok mi je validirao poremećaj. Algoritam zna šta želite da vidite, i hrani vas tim sadržajem. U jednom trenutku, sve se svelo na to koliko mršava možeš da postaneš.

Vraćamo se idealima 90-ih – uz nova oružja: Ozempik, mesna dijeta i filtriIako se čini da se slavi zdravlje, u fokusu je mršavost — po svaku cijenu. Dok influenserke promovišu Ozempik, a holivudske zvezde „nestaju u konfekciji XS“, mlade djevojke na TikToku jedu samo meso i proteinske šejkove — sve uz prikriveno reklamiranje proizvoda.

Zvanične reakcije: Kasne, ali stižuU Francuskoj je ministarka Klara Šapaz podnela prijavu protiv TikToka zbog promocije sadržaja koji podstiče poremećaje u ishrani. U Velikoj Britaniji, Agencija za standarde oglašavanja krenula je u obračun sa influenserima koji reklamiraju lekove za mršavljenje dostupne samo na recept.

U Srbiji — za sada tišina. A mlade djevojke sve češće traže inspiraciju u savršenim tijelima, ne znajući da je cijena koju ne vide: opadanje kose, srčani problemi, depresija i gubitak menstruacije, prenosi Dejli Mejl.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu