Zabava

OPASNE NAMIRNICE Hrana koju treba izbjegavati u toku trudnoće

Donosimo vam listu namirnica koju treba da izbjegavate tokom trudnoće i glavne razloge zašto na taj način trebate postupiti, prenosi Emma's Diary.

OPASNE NAMIRNICE Hrana koju treba izbjegavati u toku trudnoće
FOTO: PROFIMEDIA

Trudnoća je vrlo osjetiljivo životno razdoblje i vrlo važno je obratiti pažnju na sedam vrsta namirnica koje vam mogu stvarati probleme dok ste u “blaženom stanju”.

Paštete

Paštete na bazi mesa, ribe i povrća mogu nositi rizik od listerioze, bakterijske infekcije koja može dovesti do spontanog pobačaja, oštećenja ploda, ali i do različitih oboljenja koja mogu nastati kod djeteta i nakon porođaja.

Sirevi

Različite vrste sireva, posebno oni topljeni i neke sušene varijante, mogu stvarati velike probleme majki i djetetu tokom trudnoće, stoga ih je preporučljivo izbjegavati.

Sirovo ili nepečeno meso

Izbjegavajte sirovo meso, kao što su primjera radi razne salame, jer one nose rizik od razvijanja listerioze. Pojedini prerađeni mesni proizvodi, kao što su u prvom redu goveđe pljeskavice, trebate ispržiti do kraja kako biste sigurni da ste uništili bakteriju E. Coli.

Piletinu treba kuvati sve dok ne nestanu tragovi roze ili crvenkasti tragovi na mesu, jer sirova može biti inficirana bakterijom campylobacter. Činjenica je da je previše vitamina A toksično u trudnoći tako da pokušajte izbjegavati jetrice.

Sirova i nedovoljno skuhana jaja, majoneza

Trudnice bi trebale izbjegavati domaća jaja koja nisu testirana na bakterije, pa je stoga preporučljivije, vjerovali ili ne, korištenje kupovnih jaja koja mahom moraju proći stroge provjere. Osim toga, trudnice trebaju izbjegavati koristiti majonezu koja spada u red lako kvarljivih namirnica.

Riba

Iako masna riba spada u red zdrave hrane jer pomaže u sprečavanju od oboljenja srca, trudnicama se savjetuje da ne jedu masne ribe kao što je losos.

Skuša i sardine su dobre, ali ne biste trebali unositi ih u količini većoj od 140 grama. Konzerviranu tunu treba ograničiti na četiri konzerve od po 140 grama sedmično. Izbjegavajte sirove ribe, ostrige i druge školjke jer mogu biti zagađene štetnim bakterijama.

Nepasterizovano mlijeko i mliječni proizvodi

Nepasterizovano mlijeko i mliječni proizvodi takođe mogu biti inficirani parazitom nazvanim Toxoplasma gondii, koji može prouzrokovati pobačaj i oštećenje ploda. Mliječni proizvodi od pasteriziranog mlijeka, uključujući pasterizirane kozje proizvode, su dobri.

Neoprano voće i povrće

Kao i mliječni proizvodi, neoprano voće i povrće takođe može sadržavati klice mikroorganizma Toxoplasma gondii, pa je vrlo važno oprati voće i povrće prije upotrebe, prenosi Klix.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu