Upozorenje dolazi od grupe naučnika i doktora iz 17 uglednih institucija koji su pozvali na globalno uvođenje strožih zakona za uvođenje reda u više od 350.000 sintetičkih hemikalija koje se nalaze u svakodnevnim proizvodima poput odjeće, kozmetike i ambalaže za hranu.
Od 1950. godine, proizvodnja sintetičkih hemikalija povećala se čak 50 puta, a očekuje se da će se do 2050. utrostručiti. Istovremeno, stopa dječjih karcinoma porasla je za 35 odsto u posljednjih 50 godina, dok su stope karcinoma kod starijih osoba u padu. Broj dijagnoza autizma takođe se utrostručio u protekloj deceniji.
Stručnjaci ističu kako toksične hemikalije, poput BPA i PFAS (tzv. “zauvijek hemikalije”), ugrožavaju zdravlje djece uzrokujući poremećaje poput astme, pretilosti i reproduktivnih problema.
Ove hemikalije pronađene su u gotovo svim ljudskim organima, uključujući mozak, gdje izazivaju upale i hormonske disbalanse, prenosi Index.
PFAS su mikroskopske tvari koje se koriste za izradu vodootpornih i neljepljivih premaza, poput tava i odjeće.
Naučnici su dokazali da ove hemikalije prelaze placentu tokom trudnoće i ulaze u majčino mlijeko, čime dodatno izlažu djecu opasnosti. Studije su pokazale da izloženost majki arsenu povećava rizik od dječjih karcinoma za 38 odsto, dok izloženost PFAS tokom trudnoće povećava rizik od leukemije.
Za razliku od SAD, Evropa ima strože zakone o hemikalijama poput ftalata koji se koriste u kozmetici i ambalaži za hranu.
Dok je u SAD još uvijek dopušteno devet ftalata u kozmetici, u Evropi je to ograničeno na jedan. Takođe, Evropa reguliše nivoe olova u dječjoj hrani, dok FDA nema obavezujuće limite za teške metale.
Dr Philip Landrigan, epidemiolog i vodeći autor studije, istakao je da je zagađenje sintetičkim hemikalijama i plastikom jedan je od najvećih globalnih izazova našeg vremena.
– Nastavak nekontrolisane proizvodnje ugrožava našu djecu i buduće generacije – rekao je on.
Roditelji mogu smanjiti izloženost djece ovim hemikalijama biranjem proizvoda bez neljepljivih premaza, izbjegavanjem plastične ambalaže te pažljivim odabirom kozmetike i hrane.
Stručnjaci naglašavaju važnost podizanja svijesti i pritiska na proizvođače kako bi se stvorilo bezbednije okruženje za buduće generacije, piše Vijesti.ba.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu