Naime, ovaj novi, opasni izazov o kojem su pisali i brojni svjetski mediji, širi se i u BiH. Trend, koji je postao popularan među školskom djecom i tinejdžerima, pokušava se izvesti u školskim učionicama ili na vanjskim igralištima, a mnogi ga, nažalost, pokušavaju izvoditi bez obzira na opasnost.
Šta je to “Supermen izazov”?
Radi se o izazovu u kojem se dvoje djece uhvati unakrsno rukama, a treće dijete im skoči na ruke ,te ga oni, potom, bacaju u zrak. Međutim, u nekim slučajevima ga odbace nazad, ili ga ne uhvate, što dovodi do pada na zemlju.
Dakle, izazov zahtijeva od učesnika da iznenada skoče u zrak, prilikom čega pokušavaju imitirati poziciju Supermena, šireći ruke i noge dok se nalaze u visokom skoku. Ali, zbog neiskustva i nespretnosti, mnogi maloljetnici zapravo ne uspijevaju izvesti ovu akrobaciju, padaju na ruke ili podlaktice, što može dovesti do ozbiljnih povreda.

Ovaj izazov se brzinom munje širi Balkanom, a mediji u Sjevernoj Makedoniji su prošle nedjelje objavili da je 11 djece završilo u bolnici u Skoplju poslije izvođenja ovog izazova. Povrijeđena djeca su uzrasta od 10 do 16 godina, a dvoje ima prelome ruku.
Izazov se pojavio i u Srbiji, Hrvatskoj i Rumuniji gdje su konstatovani prelomi kod djece usljed ovog novog i opasnog trenda na društvenim mrežama.
Po svemu sudeći, “Supermen” je sada stigao i u BiH, pa je tako prije nekoliko dana ekipa Hitne pomoći u Sarajevu intervenisala nakon što se učenik jedne škole slomio podlakticu zbog ovog izazova. Osim toga, kako su pisali pojedini mediji, i u jednoj osnovnoj školi u Maglaju je dječak slomio ruku zbog ovog izazova.
Izazov se pojavio i u Banjaluci
“Supermen izazov” se pojavio sada i na području banjalučke regije.
Naime, učenici petog razreda Osnovne škole “Sveti Sava” u banjalučkom naselju Lauš polomljene su obje ruke.
Miroslav Popržen, direktor OŠ “Sveti Sava”, rekao je za Srpskainfo da je ovaj događaj posljedica Tiktok izazova koji su djeca izvodila u školi.
-Djeca su se igrala opasne igre, prilikom koje je djevojčica pala i slomila ruke -izjavio je Popržen i dodao kako se u mnogim banjalučkim školama, nažalost, rade takvi izazovi.
-To sada masovna pojava u mnogim školama u regionu, ali i u Banjaluci – rekao je Popržen.
Iz PU Banjaluka navode da u cilju prevencije neželjenih posljedica, apeluju na roditelje/staratelje da obrate pažnju na aktivnosti svoje djece na internetu i sa njima razgovaraju o potencijalnim opasnostima na društvenim mrežama.
-Policijskoj upravi Banjaluka je prijavljeno da je jedno dijete zadobilo teške tjelesne povrede upravo prilikom izvođenja ovog TikTok izazova, ali srećom nije životno ugroženo. Skrećemo pažnju upravo roditeljima da shodno poslovnoj politici navedene platforme, korisnici ove mreže ne mogu biti osobe mlađe od 13 godina, ali nažalost podaci govore o masovnoj upotrebi navedene aplikacije od strane tinejdžera, pa i mlađe djece – ističu iz PU Banjaluka.
Iz policije dodaju da je iz tog razloga jako značajno da se roditelji dobro informišu o ovoj društvenoj mreži, njenim mogućnostima i preduzmu mjere nadzora i tehničke zaštite, jer i sam TikTok nudi opcije podešavanja sa ciljem zaštite maloljetnika.
Iz PU Banjaluka su za Srpskainfo naveli da za sada imaju samo jednu prijavu u vezi sa ovim TikTok izazovom.
Sociolog Vladimir Vasić smatra da krivca ne treba tražiti u djeci.
-Krivca ne treba tražiti ni u djeci, niti u TikToku kao izvoru takvih sadržaja. Ako kod kuće imate biljku i ona uvene, jer je ne zalijevate, niko drugi neće biti kriv osim vas. Roditelji ne trebaju davati djeci potpunu slobodu da rade šta hoće. I roditelji i škola trebaju djelovati preventivno, ukoliko se i pojavi neki izazov na društvenim mrežama sa djecom treba razgovarati o tome. O problemima uvijek treba na vrijeme razgovarati sa djecom, oni su sada u psiho-fizičkom razvoju kada možda ne mogu samostalno razmišljati o mogućim posljedicama – rekao je Vasić za Srpskainfo.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu