Istovremeno je u Sarajevu, prema podacima IQAira, vazduh bio nezdrav za osjetljive grupe, sa indeksom od 147.
IQAir objavljuje i listu najzagađenijih najvećih gradova u svijetu. Na ovoj listi samo su tri grada imala zagađeniji vazduh nego Banjaluka i to Dakar u Senegalu, Tashkent u Uzbekistanu i Wuhan u Kini.
Prema skali zagađenja vazduh je nezdrav za osjetljive grupe sa indeksom od 101 do 150, a kada indeks pređe 150 smatra se nezdravim.
I dok se Banjalučani pitaju da li će iko od nadležnih pokušati riješiti problem zagađenosti vazduha, iz Gradske uprave je najavljeno da će potpisati ugovor za mjerenje kvaliteta vazduha sa izabranim izvođačem za obavljanje ovog posla, za mart.
– S obzirom na to da je Banjaluka u privremenom finansiranju zbog neusvajanja budžeta, za sada je moguće da ugovor bude potpisan za mjesec mart – naveli su iz Odjeljenja za komunalne poslove.
Naime, Grad Banjaluka ima potpisan okvirni sporazum za mjerenje aerozagađenja i buke, a na osnovu kojeg se potpisuju pojedinačni ugovori za svaku budžetsku godinu. Okvirni sporazum potpisan je 4. decembra 2023. godine, a pojedinačni ugovor za 2024. godinu 12. februara 2024. godine.
Dodaju da za ovu godinu Banjaluka još nema budžet, tako da tehnički nije moguće da se ide u potpisivanje ugovora za cijelu ovu godinu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu