Društvo

Oprečni stavovi u vezi sječe platana u Kozarskoj Dubici: Mještani se protive, a opštinari oštre motorke

Opštinska vlast u Kozarskoj Dubici pribavila je dozvole i saglasnosti za skorašnju sječu platana pored Une, u Ulici Mladena Stojanovića.

Oprečni stavovi u vezi sječe platana u Kozarskoj Dubici: Mještani se protive, a opštinari oštre motorke
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

U Odjeljenju za stambeno, komunalne poslove tvrde da ova stabla, posađena u vrijeme Austrougarske predstavljaju opasnost po građane, obližnje stanare i učesnike u saobraćaju.

U elaboratu o stanju dubičkih platana, navodi Darjan Babić, načelnik resornog opštinskog odjeljenja, utvrđeno je da stabla nisu u registru zaštićenih prirodnih dobara.

Republički Zavod za zaštitu kulturno istorijskog i prirodnog nasljeđa, u odgovoru opštini Kozarska Dubica, konstatovao je da platani nisu u postupku zaštite niti su u planu da steknu takav status.

– Platani uzrokuju veliku štetu infrastrukturi. Ulicu planiramo rekonstruisati, za šta je izdvojeno 180.000 KM. To su donatorska sredstva Vlade Republike Srbije. U toku je postupak javne nabavke odnosno izbora izvođača radova – naveo je Babić.

On smatra neophodnim sječu platana, jer je ulica, zbog obimnog korijenja, postala uska i gotovo neprohodna.

– Platani dosežu visinu od 40 metara, a njihovo korijenje uništilo je kompletnu uličnu infrastrukturu. Osim asfalta, ivičnjaka, trotoara, ugrožene su kanalizacione cijevi te druge podzemne instalacije. U opasnosti je i potporni zid pored Une, izgrađen prošle godine  – kategorični su u lokalnoj upravi.

Zato nastoje da ove probleme trajno riješe odnosno posjeku platane. Planirano je da rekonstrukcija ulice Mladena Stojanovića, blizu graničnog prelaza, bude završena do kraja godine, ali je to izazvalo oprečne stavove u javnosti.

Većina sagovornika portala Srpskainfo među stanarima obližnjih naselja smatra opravdanim planove opštine. Smatraju da platane treba posjeći, jer su suviše veliki i krošnjati, a njihove grane uzrokuju vlagu u stanovima i prave zaklon, onemogućavajući svjetlost.

Ipak, postoji i veliki otpor ovoj ideji. Mještanin Miloje Misirača, odlučno se protivi planiranoj sječi platana.

Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Miloje Misirača

– Neshvatljivo je i bolno saznjanje da su naši platani pred krajem svoga viševjekovnog života. Vlast se tješi saznanjem da nisu pod zaštitom države, a ne pita da li bismo mi mogli da ih zaštitimo i sačuvamo. Za ulicu i putnike ćemo već pronaši neko rješenje, to je zadatak za stručnjake – smatra Misirača.

Istorijski spisi kažu da je nakon Drugog svjetskog rata vlast u tadašnjoj Bosanskoj Dubici posjekla sve orahe, koji su Austrougari posadili od Kozarske Dubice do susjedne Kostajnice. Platane niko dirao nije. Ova stabla iz aleje zaljubljenih najduže pamte. Rođeni su i rasli zajedno sa ovim gradićem, njegovim ljudima i istorijom. Sada, ubrzo bi mogli postati samo tužni podsjetnik na šetnje i skrivene poljupce dubičke mladosti, koja se tu, na tom komadu puta, volela, odrastala i osjećala damare rodnog mjesta, napisala je Jelena Pralica na društvenim mrežama.

Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto Milan Pilipović/RAS Srbija

– Aleja platana u Dubici je bogatija od one u Trebinju, ali je to nedovoljno poznato. Trebinje je liječilo svoje platane, naši nisu ni oboljeli. Samo nam smetaju. Trebinje je sazvalo stručnjake da pomognu, da sačuvaju svoju prirodnu baštinu. Mi smo ih jedino konsultovali da li su naši platani na nekom spisku, pa da ne bi slučajno motorkom prerezali neki zakon ili propis – zaključila je Pralica.

Riješiti problem na više načina

Perica Bundalo, poslnik u NS RS iz Kozarske Dubice smatra da je rekonstrukciju ulice, odnosno rješenje problema zbog platana moguće riješiti na više načina, bez sječe ovi stabala zasađenih prije 120 godina.

Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Foto: Dejan Božić/RAS Srbija
Perica Bundalo

– Platani su pluća i ukras našeg grada koje ne treba uništavati. Najveći problem je loša odvodnja otpadne vode, a uzrok tome je loše održavanje ulica koje imaju ovaj vid instalacije. Problem je zimsko posipanje ulica kamenom umjesto solju, što je ugrozilo sistem odvodnje. Takođe, novi kružni tok u centru grada nije funkcionalan – smatra Bundalo.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu